yeniloji.com
Sağlık

En Faydalı Bitki Çayları Hangileridir?

Henüz yorum yazılmadı
En Faydalı Bitki Çayları Hangileridir?
Yeniloji 275 görüntüleme

Bitki çayları; doğada bulunan şifalı bitkilerin kaynatılması ile elde edilen, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan ve pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan içeceklerdir. Bu yazımızda, en lezzetli, zayıflatan, dinçleştiren en faydalı bitki çaylarına yer vereceğiz.

Hangi Bitki Çayı Neye İyi Gelir?

Doğada binlerce bitki bulunmaktadır. Gerek hastalıkları iyileştirmek gerek zayıflamak gerekse tadı için günlük hayatta pek çok bitki çayı tüketimi yapılmaktadır. Bitki çayları ve faydalarına bakacak olursak en fazla tüketilenleri şöyle sıralamak mümkün olacaktır:

Ihlamur: Vücuttan toksin atılmasını sağlayan bu bitki çayı aynı zamanda ateşin düşmesini sağlar. Grip ve nele gibi hastalıklarda ilk akla gelen çaydır. Migren ve sinüzit nedeniyle gerçekleşen ağrıları azaltır. Kaygı ve stres gibi duyguları azaltır ve aynı zamanda panik atak tedavisinde destekleyicidir. İshal gibi rahatsızlıklar için kullanılırken aynı zamanda kan basıncının dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Karaciğer hastalıkları ve damar sertliği için birebir olarak tanımlanır. Ayrıca sindirim sisteminin düzenlenmesine de katkı sağlar.

Kış çayı: Birçok bitkinin karıştırılması ile elde edilen kış çayı, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için etkilidir. Kış aylarında meydana gelen grip ve nezle gibi hastalıkları iyileştirir. Bağırsakları düzene sokar ve bağırsak gazlarının giderilmesini sağlar. Yorgunluk ve halsizlik gibi durumları giderir. Nefes darlığı problemlerini giderir ve bronşların açılmasına yardımcı olur.

Rezene çayı: Safra üretimini destekleyen bu bitki çayı, mide spazmını ve kasılmaları önlemektedir. Anne sütünün artmasına yardımcı olur. Mide gazını hafifletir ve reflü gibi hastalıklara iyi gelir. Libidoyu yükselten bu çay, rahim kaslarının rahatlamasını da sağlar. Bağırsakların temizlenmesini sağlar ve iştah açısı etki gösterir.

Papatya çayı: Pek çok kişinin merak ettiği papatya çayı neye iyi gelir sorusu bu çayı pek çok faydası ile yanıt bulmaktadır. Apse problemi için gargara şeklinde kullanılan bu çay, gastrit ve ülser için faydalıdır. Kramp giderici etkisi vardır. Bağırsakları düzenler ve sindirim sistemine yardımcı olur. Ağız iltihabını giderir. Bel ağrılarının iyileşmesi için destekleyicidir. Uyku bozukluğuna iyi gelir.

Lavanta çayı: Uykusuzluğa iyi gelen bu çay, sakinleştirici etkiye sahiptir. Depresyona iyi gelmektedir. Bağışıklığı güçlendirir, migren ağrılarına iyi gelir ve ağzı kokusunu da giderir.

Adaçayı: Kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Zararlı toksin maddelerin atılmasına destek olur. Sakinleşme etkisi gösterir ve strese iyi gelir. Karaciğeri temizler. Boğaz ağrıları için etkilidir.

Şifalı ve tadı güzel bitki çayları olarak saydığımız bu çaylar oldukça sık tüketilmektedir. Sizler de bu doğal lezzetleri tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

Zayıflatan Bitki Çayları Nelerdir?

Fazla kilolardan kurtulmak için bu zamana kadar pek çok yöntem denemiş olabilirsiniz. Metabolizmayı düzenleyerek ve yağ yakımına destek olan en hızlı kilo verdiren bitki çayı kategorisinde sizlere birkaç lezzetten bahsedebiliriz:

Yeşil çay: Antioksidan açısından oldukça zengin olan bu doğal çay, sabah 1 bardak içildiği zaman gün boyu enerjik kalmayı sağlar. Yağ yakımına destek olur ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Sindirim sisteminin düzenlenmesine destek olarak kısa süre içerisinde fazla kilolardan kurtulmayı sağlar.

Biberiye çayı: Yemek yedikten sonra hazımsızlık problemi yaşayan kişiler, yiyeceklerin daha iyi sindirilmesi için bu çaydan tüketebilir. Vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlayan bu çay kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Kabızlık gibi problemlerin yok edilmesini sağlar. Sadece çayı değil yağı da etkilidir. Göbek bölgesine yağını sürerek bölgesel zayıflama sağlayabilirsiniz.

Kuşburnu çayı: Karın yağlarını azaltmaya yardımcı olan kuşburnu çayı, içerisinde bol miktarda C vitamini barındırmaktadır. Obezite problemi yaşayan kişilerin kilo vermesi için etkili olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bu özelliği ile en etkili zayıflama çayları arasında yer alır.

Yaban mersini çayı: İştahın kontrol altına alınmasını sağlayan yaban mersini çayı kan şekerini dengeler ve açlık hissini bastırır. Akşam yemeğinden önce içerseniz eğer iştahı azaltır ve böylece daha ez yemenizi sağlayarak kilo vermenizde destek olur. Tok tutan bitki çayları arasında bu içecekten yararlanabilirsiniz.

Yağ yakan bitki çayları gerek bölgesel gerekse genel vücutta zayıflama etkisi meydana getirmektedir. Fazla kilo problemleri için en iyi zayıflama çayı yorumlarını okuyarak da etkiler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dinçleştiren Bitki Çayları Nelerdir?

Günlük hayatta kendinizi daha iyi hissetmeniz yardımcı olan enerji veren bitki çayları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Kakule çayı: İçerisinde bol miktarda potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller barındıran bu çay vücuda enerji ve dinçlik verir.

Nane çayı: İçeriğinde yer alan mentol sayesinde zihni boşaltan, stresi azaltan ve daha enerjik hissetmeye yardımcı olan bu çay taze ya da kuru nane ile basit bir şekilde hazırlanıp tüketilebilir.

Zencefil çayı: Özlelikle mide problemlerinin giderilmesi için etkili olan zencefil çayı, metabolizmayı hızlandırır ve kişiye enerji verir. Daha dinç hissetmeyi sağlar.

Vücut direncini artıran bitki çayları tüketerek gün içerisinde daha enerjik olabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Gerek faydaları gerekse lezzetleri için bu bitki çaylarını aşırıya kaçmayacak şekilde tüketebilirsiniz. Kronik hastalar tüketim öncesinde doktora danışmalıdır. Hamile kadınlar ise bitki çayı tüketmemelidir. Çünkü çayların rahim kasları için farklı etkileri olabilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Küçük Tansiyon Yüksekliği ve Düşüklüğü Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Küçük Tansiyon Yüksekliği ve Düşüklüğü Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Kalbin kan akımı bittikten sonra damarlarda meydana gelen durgun basınca verilen isim olan küçük tansiyon, bazen endokrin problemlerinden kaynaklı sorunlarda dahilinde yükselebilir ya da düşebilir...

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Diş gıcırdatma; farkında olmadan yapılan bir diş sıkma hastalığıdır ve tıp dilindeki adı bruksizm olarak tanımlanmaktadır...

Vücut Şekillendirici Tayt ile Birkaç Beden İncelme

Vücut Şekillendirici Tayt ile Birkaç Beden İncelme

Vücut şekillendirici tayt; bacak, basen ve kalça bölgesinde sıkılaşma ve incelme sağlayan bir korse modelidir...

Narsist Ne Demek? Narsist Kişi bozukluğu Özellikleri Nelerdir? Tedavisi ve Nedenleri

Narsist Ne Demek? Narsist Kişi bozukluğu Özellikleri Nelerdir? Tedavisi ve Nedenleri

Narsist; sürekli beğenilme aruzu güden, diğer insanlara karşı kendini üstün gören, ilgi ve onar beklentisinde olan kişilere denmektedir...