yeniloji.com
Sağlık

Dumping Sendromu Neden Olur? Nasıl Geçer?

Henüz yorum yazılmadı
Dumping Sendromu Neden Olur? Nasıl Geçer?
Yeniloji 1962 görüntüleme

Dumping sendromu; midenin çok hızlı bir şekilde boşalması olarak nitelendirilen, uygulanan mide ameliyatları sonrasında midenin tamamının ya da bir bölümünün alınması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur.

Dumping Sendromu Neden Olur?

Son günlerde ünlü isimlerde de görülen dumping sendromu, gastrik bypass ya da zayıflamak için uygulanan mide ameliyatları sonrasında ortaya çıkan, mide tarafından sindirilmeyen yiyeceklerin ince bağırsağa hızlı bir şekilde geçmesi sonrasında vazomotor yani baygınlık ve halsizlik ile gastrointestinal yani ishal ve kusma gibi belirtilerin meydana gelmesi sonucunda oluşan semptomların bütününe verilen isimdir.

Dumping sendromu; erken ve geç dumping sendromu olmak üzere iki çeşide sahiptir. Bu iki türün birbirinden farklı belirtileri söz konusudur.

Belirtilen operasyonlar sonrasında özellikle şekerli besilerin tüketilmesi sonucunda meydana gelen dumping sendromu, geçici bir süre görülen rahatsızlıktır. Vücut mide ameliyatının etkilerine alıştığı zaman kendiliğinden düzelme sağlayabilmektedir. Buradaki en önemli detay ise beslenme ve yaşam tarzındaki değişikliklerdir. Mide küçültme ameliyatları sonrasında mide bağırsaklara daha yakı hale gelir. Eğer hasta şekerli besinler tüketirse, besinler hemen bağırsağa gider ve buradaki damarlar tarafından hızlı bir şekilde emilir. Bunun sonucunda rahatsızlık meydana gelir.

Dumping Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak bu başlık iki tür altında incelenmektedir. Erken dumping sendromunun belirtilerine baktığımızda yemek sırasında ya da yemekten hemen sonra meydana geldiğini belirtebiliriz. Hasta henüz masada otururken semptomlar görülmeye başlamaktadır. Ani bir halsizlik, baygınlık ve baş dönmesi söz konusu olur. Kalpte çarpıntı, soğuk terleme, çalkantı hissi, dolgunluk, bulantı ve kusma gibi belirtile meydana gelmektedir. Ayrıca kramplar da meydana gelmektedir.

Dumping sendromu belirtileri geç olan türünde değişkenlik gösterebilmektedir. Geç dumping sendromuna baktığımızda yemek yedikten yaklaşık olarak 1-3 saat sonrasında ortaya çıktığını belirtebiliriz. Terleme, titreme, bilinç kaybı, açlık hissi gibi semptomlar meydana gelmektedir. Yiyecekler bağırsağa ulaşırken vücutta yüksek karbonhidrat konsantrasyonu meydana getirir. Vücut bu karbonhidrat birikimini cevaplamak için yüksek oranda insülin salgılar. Bu da ani kan şekeri düşmesi meydana getirir. Bununla birlikte güçsüzlük, konsantre olamam gibi etkiler de meydana gelir.

Dumping Sendromu Nasıl Geçer?

Genel olarak dumping sendromu tedavisi beslenme alışkanlıklarının iyileştirilmesi ile tedavi edilebilmektedir. Fakat bu rahatsızlıkta tedavi kişiye göre değişkenlik gösterir. Bazı hastalarda cerrahi tedaviler ve ilaç uygulamaları yapılabilmektedir. Kişinin az ve sık sık yemek yemesi gerekmektedir. Gün içerisinde 3 ana öğün değil 6 öğün olarak tüketim yapılabilir. Glisemik indeksi düşük besinler tüketilmelidir. Besinleri yavaş yavaş ve tamamen çiğneyerek yutmak gerekir. Yemek yerken sıvı tüketimi olmamalıdır. Bunun için yemekten sonra 30 dakika beklenmelidir. Her öğünde protein tüketimi sağlanmalıdır. Posa alımı artırılmalı ve alkol, kafein, fındık, patlamış mısır tüketimi ertelenmelidir. Ayrıca kakaolu karışımlar, kızartma, doymuş yağ ve şekerli unlu mamüllerden uzak durulmalıdır.

Dumping Sendromu Olanlar ve Yorumlar

Kilo vermek için mide ameliyatı geçirmek zorunda olan kişilerin bazıların bu hastalık meydana gelebilmektedir. Dumping sendromu olanların yorumlarına baktığımızda doktor kontrolünde etkili ve düzenli beslenme il bu durumdan kurtulduklarını görmekteyiz. Eğer bu tarz bir ameliyat geçirdiyseniz doktorunuzun talimatlarına mutlaka uyunuz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür? Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür? Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde ateş oldukça hassas ve önemli bir konudur...

Düşük Göz Kapağı Makyajı Nasıl Yapılır? Düşük Göz Kapakları İçin Makyaj Önerileri Nedir?

Düşük Göz Kapağı Makyajı Nasıl Yapılır? Düşük Göz Kapakları İçin Makyaj Önerileri Nedir?

Düşük göz kapağı makyajı, göz kapakları düşük olan kişilerin gözlerinin daha güzel ve çekici durması için uygulanan bir makyaj yöntemidir...

Yaş Hurmanın Faydaları Nelerdir? Nasıl Yenir? Nasıl Kurutulur?

Yaş Hurmanın Faydaları Nelerdir? Nasıl Yenir? Nasıl Kurutulur?

Trabzon hurması, cennet hurması gibi isimlerle de bilinen yaş hurma, en sağlıklı yiyecekler arasında gösterilen içerisinde yüksek oranda nişasta, glukoz, vitamin ve mineral barındıran bir besindir...

Kudret Narı Faydaları Nelerdir? Zayıflama Sağlar mı?

Kudret Narı Faydaları Nelerdir? Zayıflama Sağlar mı?

Kudret narı; A, B1, B2, C vitamini açısından oldukça zengin, içerisinde yüksek miktarda lif barındıran, mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi hastalıklarının iyileşmesi için tavsiye edilen bir meyvedir...