yeniloji.com
Sağlık

Adet Söktürücü Kür Tarifi Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Adet Söktürücü Kür Tarifi Nedir?
Yeniloji 62 görüntüleme

Adet söktürücü kürler; adet döngüsünün daha düzenli olmasını sağlayan ve aynı zamanda regl döneminde ağrıların kasılmaların hafiflemesine yardımcı olan doğal karışımlardır.

Adet Söktürücü Kür Nedir?

Birçok kadın adet döneminin oldukça sancılı geçmesinden şikayetçi olmaktadır. Adet olmak, sağlıklı ce düzenli çalışan hormon seviyesine sahip olan doğurgan kadınların her ay düzenli olarak yaşadığı bir durumdur. Bu biyolojik bir süreç olarak kabul edilir. Bu süreç o kadar hassastır ki stres, hormon değişikliği, duygudurum bozukluğu, çevresel bazı etmenler ve aşırı kilo alımına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Adet döneminde meydana gelen değişiklikler gecikmelere yol açar. Gecikmeler ise ağrı şişkinlik, asabiyet, huzursuzluk meydana getirir. Adet düzenini sağlamak için östrojen ismi ile anılan kadınlık hormonunun hareket geçirilmesi gerekmektedir.

Adet söktürücü kürler; ağrı ve krampların azalmasını, adet döngüsünün düzene girmesini sağlayan doğal yöntemlerdir.

Sağlıklı her kadın her ay adet olmaktadır. Düzenli adet olmak aynı zamanda doğurganlığın artmasını sağlamaktadır. Çünkü yumurtlama süreci tam olarak gerçekleşiyor anlamı taşımaktadır. Adet söktürücü kürler yaşanan gecikmelerde meydana gelen hormon dengesizliklerinin düzenlenmesine katkı sağlayarak reglinin başlamasına yardımcı olmaktadırlar.

Adet Söktürücü Kür Tarifleri

Regl dönemlerinizde gecikmeler meydana geliyorsa adet söktürücü kür tariflerini uygulayabilirsiniz. Bunları şu şekilde belirtebiliriz:

Biberiye Çayı: Adet söktürücü özelliği bulunan bu doğal çay aynı zamanda adet ağrılarının azalmasına da destek olmaktadır. Rahimde oluşan kistlerin atılmasına yardımcı olan bu doğal çayı hazırlamak için 1 fincan kaynamış suyun içerisinde 1 çay kaşığı biberiye atıp yaklaşık olarak 10 dakika demlenmesini beklemek yeterlidir. Bu kürü adet olmadan birkaç gün önce uygulamanız gerekmektedir.

Zencefil Çayı: Rahim içini temizleyen ve iltihap kist gibi olguların giderilmesine yardımcı olan bir içecektir. Bal ile karıştırılarak toz şeklinde tüketilebildiği gibi aynı zamanda çay şeklinde de tüketilebilmektedir. Adet söktürücü zencefil çayını hazırlamak için taze zencefilde bir miktar alını ve kabuğunu soyarak kaynamış 1 fincan suyun içerisinde 10 dakika bekletiniz. Tadı acı olabileceği için içerken bal da ilave edebilirsiniz.

Adet Söktürücü Doğal Yöntemler Nelerdir?

Eğer ki önemli bir rahatsızlık nedeniyle ya da hamilelik gibi özel bir durum nedeniyle adette gecikme yaşanmıyorsa doğal yöntemler ile gecikmeleri engelleyebilir ve regl düzeni oluşturabilirsiniz. Regl düzenleyici kantaron çayı adet sancılarını hafifletme açısından oldukça faydalıdır. Eğer gecikmeleriniz varsa tüketebilirsiniz. Kekik çayı adet düzenleyici etkisi olan bir başka doğal yöntemdir. Bu bitki çayı aynı zamanda rahmin içini temizleyerek iltihap gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Adet düzensizliği için tüketilebilecek diğer bitki çayları civanperçemi çay ve adaçayıdır. Bu kürler ile döngü düzenleyici etki oluşturabilirsiniz.

Adet Söktüren Bitkiler Nelerdir?

Doğal kürlerin haricinde doğal bitkileri tüketmekte adet gecikmesini engellemeye yardımcı olmaktadır. Dereotu, alıç, maydanoz ve soğan regl döneminin daha rahat geçmesini sağlayan, hem gecikmeleri engelleyerek adet söktürücü etki oluşturan hem de ağrı ve kasılma problemlerinin önüne geçen sağlıklı besinlerdir. Belli miktarlarda tüketebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kronik Hasta Nedir, Ne Demek? Kronik Hastalıklar Listesi Nedir?

Kronik Hasta Nedir, Ne Demek? Kronik Hastalıklar Listesi Nedir?

Kronik hasta; uzun süre süre boyunca ya da hayatının tamamında görülebilen, vücudunun herhangi bir parçasında meydana gelebilen ve tedavi imkanı sınırlı kabul edilen hastalıklara sahip kişilere denmektedir...

Stockholm Diyeti Nedir? Stockholm Diyeti Listesi Nasıl Yapılır?

Stockholm Diyeti Nedir? Stockholm Diyeti Listesi Nasıl Yapılır?

Kilo vermek ve sonrasında da bu kilosunu korumak isteyen kişilerin en çok başvurduğu diyetlerden birisi olarak stockholm diyeti gösterilmektedir...

Kızamıkçık Nedir? Aşısı, Belirtileri ve Bulaşma Yolları

Kızamıkçık Nedir? Aşısı, Belirtileri ve Bulaşma Yolları

İnsanlarda görülen kızamıkçık virüslerin yol açtığı kızamığa benzeyen döküntülerin olduğu bulaşan bir hastalık türüdür...

Hipomani Nedir? Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

Hipomani Nedir? Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

İnsanın psikolojik ve bedensel olarak normal davranışların üstünde gösterdiği duygu durumu haline hipomani denir...