yeniloji.com
Sağlık

Yangın Çıkarma Hastalığı Ne Demek? Piromani Belirtileri ve Tedavisi

Henüz yorum yazılmadı
Yangın Çıkarma Hastalığı Ne Demek? Piromani Belirtileri ve Tedavisi
Yeniloji 2008 görüntüleme

Yangın çıkarma hastalığı; piromani olarak da nitelendirilen, bir çeşit davranış ve dürtü bozukluğu olarak tanımlayabileceğimiz psikolojik bir rahatsızlıktır.

Yangın Çıkarma Hastalığı Ne Demek?

Birtakım psikolojik problemlere sahip olan kişilerde meydana gelen yangın çıkarma hastalığı, dikkat çekmek isteme ya da davranışsal olarak birtakım bozuklukların var olduğu bir durumdur. Kişinin kendini kontrol edememesi ve dürtülerinde bozukluk meydana gelmesi hastalığın ciddiyetini ve ilerlemiş olduğunu göstermektedir. Bu hastalığa sahip olan kişiler devamlı olarak aynı şeyleri tekrar tekrar yaparlar ve bu konuda kendilerini kontrol edemezler. Yangın çıkartarak bundan mutluluk ve haz duyarlar.

Yangın çıkarma hastalığına sahip olan kişilerin çocuklukların bakıldığı zaman, evden ya da okuldan kaçma gibi eylemlere sıklıkla eğişim gösterdiğini gözleyebiliriz.

Bir sinir sistemi deformasyonu sonucunda ortaya çıkan piromani, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni erkeklerin sinir sistemi sorunlarının daha zor tedavi edilmesidir. Sorumluluk almaktan kaçınan piromani hastaları aynı zamanda sık sık hata yaparlar. Bu nedenle çoğunlukla sorumluluk sahibi olamazlar. Öfke ve sinirini kontrol edemeyen bu hastalar, aynı zaman iletişim kopukluğu da oluştururlar. Özellikle ergenlik döneminde anne ve babaları ile çok fazla iletişim halinde olmazlar. Zeka seviyelerinde düşüklük gözlemlenen bu hastalar, mutsuz olduklarında ve üzgün hissettiklerinde yangın çıkartırlar. Ve yapmış oldukları eylemin ne kadar zararlı olduğunu düşünmezler, aksine bundan haz alırlar.

Piromani Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Bu hastalığa sahip olan kişilerde genel birtakım belirtiler bulunmaktadır. Bu kişiler gergin olurlar ve çoğunlukla yüksek sesle konuşurlar. Önemli bir hata yaptıklarına, çevrelerine zarar verdiklerinde kendilerini suçlu hissetmezler. Hata yaptıklarını benimsemedikleri için pişmanlık hissetmezler. Aynı şekilde evde ya da herhangi bir yerde yangın çıkardıklarında da pişmanlık, suçluluk hissetmezler. Yakılmaması gereken yerleri yakınca mutlu olan bu kişiler, aynı zamanda itfaiye malzemelerine de ilgi duymaktadırlar. Yangın çıkarma hastalığı tedavi edilmediği zaman oldukça tehlikeli bir hastalık olmaktadır. Bu kişiler çevrelerine, insanlara ve hayvanlara zarar vermeye eğimlidirler. Bunun yanı sıra meydana getirmiş oldukları tehlikeli durumlar ya da diğer tehlikeli durumlar için gereksiz tepkiler verebilirler. Hatta bu durumları gülerek de izleyebilirler.

Yangın Çıkarma Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak piromaninin nedeni çocukluk döneminde yaşana şiddet, istismar ya da birtakım travmalardır. Baskılanan sinir sistemi zaman içerisinde hasar görür ve bu durum kişide davranış, dürtü bozukluğu oluşturur. Başlangıç zamanlarında kendini çok fazla beli etmeyen bu rahatsızlık ilerleyen zamanda belirgin şekilde belirtiler meydana getirmektedir. Kişide meydana gelen psikolojik bozukluk durup dururken yangın çıkarmasına sebebiyet verir. Bu eylemin altında ise dikkat çekme isteği yatabilir. Ya da kişide birtakım davranış bozukluğu oluşabilir.

Çocukluk çağında yaşanan birtakım kötü olayların, çocukta ilerleyen yaşlarda psikolojik sorunlar oluşturur. Yangın çıkarma hastalığı da aynı şekilde bu tarz durumlarda meydana gelmektedir. Oldukça tehlikeli bir hastalık olan piromani, erken teşhis ile hemen tedavi edilmelidir.

Piromani Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yangın çıkarma hastalığının tedavisi uzman psikologlar tarafından yapılmaktadır. Tedavide asıl amaç hastanın, hastalığını kabul etmesidir. Terapi ve birtakım ilaçlar ile bu rahatsızlık tedavi edilmektedir. Hastanın davranış bozukluğu giderilmeli ve dürtüleri kontrol edilmelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bağırsak Parazitlerine Ne İyi Gelir? Kurtulmak İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

Bağırsak Parazitlerine Ne İyi Gelir? Kurtulmak İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

Solucan veya bağırsak parazitleri bağırsakta tutunduğunda sağlık problemine yol açan organizmalardır...

Çoban Çantası Kürü Faydaları Nelerdir? Kullananlar, Tarifi ve Hazırlanışı

Çoban Çantası Kürü Faydaları Nelerdir? Kullananlar, Tarifi ve Hazırlanışı

Çoban çantası kürü; doğal içerikli, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin, birçok hastalığın tedavisinden tercih edilen bir karışım olarak karşımızda çıkmaktadır...

Rokanın Faydaları Nelerdir? Acısı Nasıl Geçer?

Rokanın Faydaları Nelerdir? Acısı Nasıl Geçer?

Roka, salatalarda sıklıkla kullanılan, hem lezzeti hem de vitaminleri sayesinde sağlıklı besinler arasında yer alan bir sebze çeşididir...

Neotex Korse Yağ Yakar mı?

Neotex Korse Yağ Yakar mı?

Neotex korse; nefes alabilen kumaşlardan elde edilen ve cildi tahriş etmeyen özelliğe zayıflamaya yardımcı olan bir korse modelidir...