yeniloji.com
Sağlık

Baldıran Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Yenir mi?

Henüz yorum yazılmadı
Baldıran Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Yenir mi?
Yeniloji 475 görüntüleme

Baldıran otu, maydanozgiller familyasına ait olan, gövdesi kalın, yaprakları büyük ve zehirli otlar kategorisinde yer alan bir bitki çeşididir.

Baldıran Otu Faydaları Nelerdir?

Haziran ayının gelmesi ile birlikte çiçek açmaya başlayan baldıran otu, kötü kokulu ve zehirli bir bitki çeşididir. Küçük baldıran ve büyük baldıran olarak ikiye ayrılmaktadır. Alternatif tıp alanında gelen olarak büyük baldıran kullanılmaktadır. Spazm giderici ve ağrı kesici özellikleri bulunan baldıran otu, dahili olarak kullanılmamaktadır. Zehirli bir bitki olduğu için sadece işin uzmanı olan kişiler tarafından uygulanmaktadır. Baldıran otunun faydalarından şu şekilde bahsedebiliriz:

  • Pek çok yerde yetişebilen ve içerisinde zehirli maddeler bulunan baldıran otu, nefes darlığı ve öksürük gibi rahatsızlıkların iyileştirilmesi için tercih edilebilir. Daha rahat bir şekilde nefes almak ve öksürük şikayetlerini gidermek için kullanılabilir.
  • Kaynatılıp lapa hale getirilebilen baldıran, şişliklerin üzerine koyulduğu zaman kısa sürede bu oluşumların giderilmesini sağlamaktadır.
  • Çay şeklinde kaynatılıp içildiği zaman balgam söktürücü özelliği olmaktadır. Ayrıca akciğer sağlığını koruduğu da belirtilmektedir.
  • Nefes darlığı ve boğmaca yaşayan hastaları için kullanılabilir. Bunların zaman içerisinde giderilmesini sağlar.
  • Sinirlerin yatışmasını sağlayan bu doğal ot, psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Rahatlamak için kullanılabilir. Fakat bilinçsiz tüketimi ölüme neden olabilir. Bundan dolayı uzman bir doktora danışılmalıdır.
  • Omurilik ve beyin hastalıkları için alternatif tıp alanında sıklıkla kullanılan bu ot, aynı zamanda beyin gelişimi için etkilidir.
  • Baldıran otu saça faydaları olan bir bitkidir. Eğer külleri saç köklerine sürülürse kuvvetlenmesini sağlamaktadır.

Zehirli içeriği olmasına rağmen doğru kullanıldığı zaman birçok faydası bulunmaktadır. Baldıran otu zehirlenmesi yaşamamak için uzman kişilerin önerilerine yönelik olarak kullanım sağlanmalıdır.

Baldıran Otunun Zararları Nelerdir?

İçerisinde yer alan bileşenler nedeniyle baldıran otu tüketimine bağlı olarak zehirlenme ve beraberinde ölüm söz konusu olabilmektedir. Özellikle bilinçsiz tüketim bu duruma sebebiyet verir. Baldıran otu nasıl öldürür diye sorulmaktadır. Az miktarda yenilmesinin bile ölüme neden olabileceği belirtilmektedir. Bu bitkinin içerisindeki zehir tıp alanında siyatik ağrısı, tetanos, sara (epilepsi), trigeminal nevralji ve kore hastalığı gibi rahatsızlıklar için kullanılmaktadır. Bundan dolayı bitkiyi toplayıp tüketmek son derece yanlıştır. Uzman bir kişinin kontrolü altında, gerekli durumlarda ve bilinçli olarak kullanılması gerekir.

Baldıran Otu Nasıl Kullanılır?

Yaprakları, gövdesi ve diğer bütün bölümleri zehirli olan baldıran otu kullanımı nasıl olur diye baktığımızda uzmanların önerdiği şekilde tüketilmesi gerektiğini belirtebiliriz. Genel olarak ağrıların giderilmesi, tetanos ve epilepsi hastalıkları, siyatik hastalığı, nefes darlığı, sara, boğmaca, histeri, atardamar kireçlenmesi, prostat ve şehveti artırma gibi şeyler için uzman dahilinde kullanılmaktadır. Kişinin kendi başına kullanması tavsiye edilmemektedir. Nasıl kullanılacağı bitki uzmanlarına sorulmalıdır.

Baldıran Otu Yenir mi?

Zehirli içeriği nedeniyle çok az miktarda yendiği zaman bile öldürme etkisinin olduğu belirtilen bu otun tüketilmemesi gerekmektedir. Bu bitkiyi zehirlenmeden tüketmenin tek yolu uzman kontrolünde yenmesidir. Haricinde bu bitki evde rahatlıkla kullanılabilme özelliğine sahip değildir. Baldıran otu yemeği gibi tarifleri uygulamayınız. Sadece bitki uzmanı kişilere danışarak bu bitkiyi tüketiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Tuz Lambası Yararları Nelerdir? Fiyatı ve Kullanımı

Tuz Lambası Yararları Nelerdir? Fiyatı ve Kullanımı

Tuz lambası; odadaki enerji dengesinin sağlanmasına, vücut için gerekli ve faydalı pek çok mineralin sağlanmasına ve aynı zamanda hoş bir görüntünün oluşmasına yardımcı olan bir kaya, taş parçasıdır...

Anjelika Eriği Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Nerede Yetişir?

Anjelika Eriği Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Nerede Yetişir?

Anjelika eriği; erik meyvesinin en lezzetli türlerinden biridir...

Migren Nedir? Neden Olur? Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Migren Nedir? Neden Olur? Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Migren; uzun süreli ya da kısa süreli ataklar halinde başlayan orta ya da şiddetli baş ağrıları olarak nitelendirilen bir hastalıktır...

Korse Nasıl Genişletilir? Dar Gelen Korseyi Genişletme

Korse Nasıl Genişletilir? Dar Gelen Korseyi Genişletme

Vücudun toparlanmasına ve sıkılaşmasına yardımcı olan korseler, uygun beden ölçülerinde tercih edildiği zaman oldukça etkili sonuçlar almaya yardımcı olmaktadır...