yeniloji.com
Sağlık

Barut Ağacı Kabuğu Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Henüz yorum yazılmadı
Barut Ağacı Kabuğu Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?
Yeniloji 123 görüntüleme

Barut ağacı kabuğu; doğru şekilde tüketildiği zamna sağlık açısından birçok faydası bulunan, taze tüketildiğinde ise zehirli etkileri olan, genel olarak çay şeklinde tüketilen bir bitkidir.

Barut Ağacı Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Oldukça kısıtlı bir kullanım alanına sahip olan barut ağacı kabuğu; çoğunlukla çay şeklinde kullanılan ve iç kısmı zehirli olan bir bitkidir. Kullanılmadan önce yaklaşık olarak 6 saat sıcak suyun içerisinde bekletilmesi gerekmektedir. Çayı özellikle kış aylarında yapılmaktadır. İç kısmı zehirli olan bu kabuklar toplandığı an iyice temizlenir. Taze olarak tüketilmemesi tavsiye edilen bu kabuklardan çay yapmak için ufak parçalara bölünüz ya da toz haline getiriniz. Bu şekilde 15-20 dakika demlenmesini bekledikten sonra barut ağacı kabuğu çayını günde 3 defa tüketebilirsiniz. İyileştirici etkisi sayesinde haricen de kullanılabilmektedir. Barut ağacı kabukları kaynatılarak suyu ile pansuman yapılabilir. Eski zamanlarda bu kabuklar tütsü niyetine kullanılmıştır. Bu kabuklardan çıkan duman baş ağrısına, mide bulantısına ve mide problemlerine iyi geldiği için bu yöntemi sıklıkla tercih etmişlerdir.

Barut Ağacı Kabuğu Faydaları Nelerdir?

Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan bu bitki aynı zamanda kabızlık gibi rahatsızlıkları da gidermektedir. Makat bölgesinde meydana gelen basurun da doğal ilacıdır. Parazit oluşumunu engelleyerek bağırsak sağlığını koruyan barut ağacı kabukları bununla birlikte şişkinlik ve gaz giderici etki de yapmaktadır.

Kurşun zehirlenmesine karşı etkili olan barut ağacı kabukları, aynı zamanda karaciğer hastalıklarına da iyi gelir. Siroz ve sarılık için kullanılabilir. Karaciğerin yenilenmesini sağlar ve toksin atılmasına yardımcı olur. Taze halde tüketildiği zaman zehirleme etkisi bulunsa da doğru şekilde tüketildiğinde zehirlenmelere karşı doğal bir ilaçtır.

Tere otu gibi metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan barut ağacı kabuğu zayıflama etkisi meydana getirebilmektedir. Kan dolaşımını dengeleyerek damar tıkanıklığının ve kalp rahatsızlıklarının giderilmesini sağlar. Son olarak kas spazmının hafiflemesine yardımcı olduğunu belirtebiliriz.

Barut ağacı Kabuğunun Zararları Nelerdir?

Barut ağacı kabuğu kullananların yorumları ve yapılan birtakım araştırmalara göre bilinen bir yan etkisi bulunmaktadır. Fakat yazımızın içeriğinde de belirttiğimiz gibi taze şekilde tüketilmemelidir. Biraz bekletilmesi gerekir. Ayrıca kusturucu etkisi vardır ve günde 3 fincandan fazla içilmemelidir. Hamile kadınların ise tüketimine uygun değildir.

Barut Ağacı Kabuğu Zayıflatır mı?

Metabolizma hızlandırıcı etkisi sayesinde sindirim sisteminin dengelenmesine yardımcı olan barut ağacı kabuğu sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Barut ağacı kabuğu ile zayıflayanlar, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi, kabızlık ve şişkinliğin giderilmesi etkileri sayesinde kilo vermek için ideal bir bitki olduğunu belirtmektedir. Eğer bir sağlık probleminiz ya da gebelik gibi özel bir durumunuz yoksa sizler de gerekli talimatlara uyarak bu çayı deneyebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kelebek Hastalığı Nasıl Olur? Doğuştan mı? Tedavisi Var mı?

Kelebek Hastalığı Nasıl Olur? Doğuştan mı? Tedavisi Var mı?

Kelebek hastalığı; genetik ve kalıtsal özellikler gösteren, yüz bölgesi başta olmak üzere pek çok yerde kırmızı kelebek şeklinde döküntüler meydana getiren lupus olarak da isimlendirilen bir rahatsızlıktır...

Mor Soğan Suyu Faydaları Nelerdir? Böbrek Taşına ve Safra Taşına İyi Gelir mi? Nasıl Hazırlanır?

Mor Soğan Suyu Faydaları Nelerdir? Böbrek Taşına ve Safra Taşına İyi Gelir mi? Nasıl Hazırlanır?

Antioksidan bakımından zengin olan mor soğan suyu; enfeksiyon problemlerinin önlenmesini sağlayan ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olan bir kürdür...

Havuç Yağı Bronzlaştırır mı? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kullanımı ve Kullananlar

Havuç Yağı Bronzlaştırır mı? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kullanımı ve Kullananlar

Havuç yağı; cilde parlaklık veren, yumuşamasını sağlayan, bronzlaşmaya yardımcı olan, dahili ve harici olarak kullanılabilen bir yağ çeşididir...

Soğan Kürü Zayıflatır mı? Soğan Suyu Kaç Kilo Verdirir?

Soğan Kürü Zayıflatır mı? Soğan Suyu Kaç Kilo Verdirir?

Soğan kürü; miyom, menopoz, hamile kalma, polistik over gibi birçok hastalığın tedavisinde destekçi olarak kullanılan ve aynı zamanda kilo verme konusunda da etkili olan doğal bir kürdür...