yeniloji.com
Sağlık

Çiğ Tavuğu Yıkamak Tehlikelimi?

Henüz yorum yazılmadı
Çiğ Tavuğu Yıkamak Tehlikelimi?
Yeniloji 2353 görüntüleme

Hemen hemen herkesin merak ettiği çiğ tavuğu yıkamak tehlikeli mi, zararlı mı? sorusu yapılan araştırmalar ve incelemeler sonrasında yanıt bulmaktadır.

Çiğ Tavuğu Pişirmeden Önce Yıkamak Tehlikeli mi?

Alışkanlık gereği yemekte kullanılacak malzemeler sudan geçirilerek güzelce yıkanır. Yıllardır çiğ tavukta bu alışkanlık gereği yıkanarak kullanılırdı. İngiliz sağlık ve beslenme uzmanları tarafından yapılan bir araştırmada çiğ tavuğun yıkanarak pişirilmesi gıda zehirlenmesine neden olduğu anlaşıldı. Yapılan araştırmada hemen hemen her iki kişiden biri tavuğu pişirmeden önce yıkadığı ortaya çıktı. Çiğ tavuğun yıkandığı esnada etrafa sıçrayan sularla diğer besin maddelerine ve mutfak gereçlerine kampilobakter bakterisi bulaşmaktadır. Doğrudan tavuğun değil bu zararları bakterinin zehirlenmeye yol açtığı görülmüştür. İngiltere her yıl yüzbinlerce kişinin bu bakteri nedeniyle zehirlenmesi üzerine bu araştırma yapılmış ve çiğ tavuğu yıkamanın dolaylı olarak zehirlenmelere neden olduğu ortaya çıkmıştır.

Tavukların pişirilmeden önce yıkanması üzerinde bulunan bakterilerin etrafa yayılmasına yol açabilmektedir ve insan vücuduna bulaşma riskinin artmasına neden olmaktadır.

Yapılan incelemeler gıda zehirlenmesi gibi durumların pek çoğunun tavuğun bu şekilde yıkanmasından kaynaklandığını göstermektedir. Bu şekilde rahatsızlanan kişilerin birçoğunun hastalığı birkaç gün içerisinde geçerken bazı kişilerde bağırsak sendromu ve sinir sistemi üzerinde etkisi olan Guillain-Barre hastalığı gibi birtakım sağlık problemlerine yol açtığı belirtilmektedir. Bu nedenle çiğ tavukların yıkanması konusunda genel bir uyarı yapılmaktadır.

Çiğ Tavuğu Yıkamanın Zararları Nelerdir?

Çiğ tavukta bulunan kampilobakter bakterisi nedeniyle yaşanan zehirlenmeler ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Kampilobakter bakterisi nedeniyle yaşanan zehirlenmelerin belirtileri şöyledir;

  • İshal
  • Mide krampı
  • Mide bulantısı
  • Yüksek ateş
  • Halsizlik
  • Baş dönmesi

Pişmeyen tavuk üzerinde su ile temas halinde çok hızlı ve kolay bir şekilde üreyen bu bakteriler sonucunda oluşan rahatsızlıkların etkileri ölüme kadar gidebilmektedir. Orta yaş grubu bu bakteriye karşı daha dirençli olmasına rağmen özellikle küçük yaştaki çocuklar ve yaşlılar bu bakteriye karşı oldukça zayıf durumdadır.

Çiğ Tavuğun Tehlikeleri Nelerdir?

Tavuk çiğ haldeyken başlı başına tehlikeli bir besin kaynağıdır. Marketten ya da manavdan meyve, sebze aldığımız zaman bunları iyice yıkamamız gerekmektedir. Çünkü gıda ilacı içerebilirler. Fakat bu durum tavuklar için aynı değildir. Normal şekilde de bakteri üretebilen çiğ tavuk yıkandığı zaman daha fazla tehlike yaymaktadır. Eğer ki tavuğun üzerinde bakteri mevcutsa bu suyla temas ettiğinde daha fazla artabilir ve etrafa yayılabilir. Bu durumun oluşması ise mikrobun daha hızlı nüfuz etmesine neden olur. Tüm dünya genelinde bir tartışma konusu olan bu durum henüz netlik kazanmamakla birlikte yapılan bazı araştırmalar yıkamanın daha tehlikeli olduğunu göstermektedir.

Pişmemiş Tavuğu Yıkamak Doğru mu?

Çiğ tavuğu yıkadıktan sonra etrafa saçılan bakterilerin temizlenmesi oldukça zor ve her zaman mümkün olamayacağından çiğ tavuğu pişirmeden önce yıkamamak daha doğru bir tercih olacaktır. Önlem olarak tavuğun muhafaza edildiği dolap veya kaptan çıkarıldıktan hemen sonra tencereye konularak iyice pişirilmesi sağlık uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Çiğ tavuğu yıkamak bazı uzmanlara göre daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Çiğ Fındık Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar?

Çiğ Fındık Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar?

Çiğ fındık; içerisinde yer alan mineraller ve vitaminler sayesinde kanser gibi hastalıkların önlenmesini sağlarken aynı zamanda beyin sağlığını koruduğu ve kemik gelişimine destek olduğu bilinmektedir...

Sigara İçenlerin Ciğerleri Nasıl Temizlenir? Yöntemleri Nelerdir?

Sigara İçenlerin Ciğerleri Nasıl Temizlenir? Yöntemleri Nelerdir?

Sigara içenlerin ciğerlerini temizlemek için öncelikle sigara içiminin azaltılması ve ardında da sağlıklı beslenme, doğal kürler gibi etkenlerin uygulanması gerekmektedir...

Akciğer Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır? Akciğer Detoksu ile Akciğer Temizleme

Akciğer Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır? Akciğer Detoksu ile Akciğer Temizleme

Akciğer detoksu; sigara kullanımı ya da çevresel faktörlerden kaynaklı olarak akciğerlerde meydana gelen toksinlerin arınmasına yardımcı olan bir detokstur...

Akciğer Temizleme Kürü Nasıl Yapılır?

Akciğer Temizleme Kürü Nasıl Yapılır?

Sigara ve zararlı gazların solunması ile birlikte zehirlenen akciğerlerin eski haline dönmesi için akciğer temizleme kürü kullanılmaktadır...