yeniloji.com
Sağlık

RSV Virüsü Neden Olur? Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır? Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
RSV Virüsü Neden Olur? Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır? Aşısı Ne Zaman Yapılır?
Yeniloji 1756 görüntüleme

RSV virüsü; özellikle kış aylarında çok sık olarak görülen, her yaş grubuna bulaşabilen, çocukları ve yaşlıları önemli derecede etkileyebilen bir bakteri çeşididir.

RSV Virüsü Neden Olur?

Grip ve soğuk algınlığı benzeri belirtiler gösteren RSV virüsü, akciğeri etkileyen, hem üst hem de alt solunum yollarında tahribata yol açabilen bir hastalıktır. Çoğu zaman ciddi sonuçlara neden olmayan bu hastalık, prematüre doğanları, bebekleri, yaşılıları ve bağışıklık sistemi güçsüz olan kişileri önemli ölçüde etkilemektedir. Akciğerde belli komplikasyonlar meydana getirebilmektedir. Yetişkin bireylerde daha çok üst solunum yollarını etkileyen SPV virüsü, bebeklerde zatürre ve bronşit gibi hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir. RSV virüsü nedeni insan kaynaklıdır ve bulaşma yolu ile meydana gelmektedir.

Kış aylarında salgın haline gelebilen SPV virüsü, 2 yaşa kadar hemen hemen her çocukta görülebilmektedir. Hayat boyu tekrar tekrar bulaşabilmektedir.

Kalp ve akciğer hastalığı olan çocuklar, bağışıklığı zayıf olanlar, küçük çocuklar ve prematüre doğanlar bu virüs için risk grubu altındadır. Bununla birlikte 65 yaş üstü kişiler de risk grubu içerisinde yer almaktadır. Ocak ve şubat aylarında yayılma ve salgın oranı zirveye ulaşırken nisan ayının sonuna kadar devam etmektedir. Havaların ısınması ile birlikte vaka sayısında azalma meydana gelebilmektedir. Risk grubunda olanlar için tedbirli olmak gerekmektedir.

RSV Virüsü Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak RSV virüsü birtakım ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Küçük bebeklerin bitkisel şeyler içmesi çok mümkün olmayacağı için doktor tavsiyelerine yönelik tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Yetişkin bireyler ise tıpkı grip enfeksiyonunda olduğu gibi birtakım vitamin kaynaklı bitki çaylarından tüketebilirler. Grip benzeri belirtiler meydana getiren bu virüs için ıhlamur gibi bitki çayları faydalı etkiler meydana getirebilmektedir.

Kronik hastalığı olan kişiler bitkisel çaylar tüketirken dikkatli olmalıdır. Risk grubunda olan kişiler doktora danışarak bitkisel çözümlerden faylanmalıdır. Eğer ki devamlı olarak ilaç kullanmak zorundaysanız RSV virüsü bitkisel tedavisi için kullanacağınız doğal içeceklerin ilacınız ile etkileşim meydana getirmemesi gerekmektedir. Bundan dolayı dikkatli olunması gerekir. Yetişkin bireyler için ciddi conuçlar meydana getirmeyen bu hastalık her geçen gün etkisini kaybeder ve iyileşmeye gider.

RSV Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Günümüzde RSV virüsü için üretilmiş ve kullanımda bulunan bir aşı yoktur. Bundan yolayı aşı ile virüsü engelleme diye bir durum söz konusu değildir. RSV aşısı yerine korunmak için birtakım detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Kalabalık ortamlarda girilmemesi, virüsü taşıyan kişilerden uzak durulması gerekir. Ortak kullanım alanlarında hızlıca yayılabilmektedir. Elde yarklaşık oalrak yarım saat boyunca yaşayan bu virüsü engellemek için mutlaka ellerin bol su ile yıkanması gereklidir. Ortak eşya kullanımı önlenmelidir. Hasta olan kişinin 1-2 metre yakınında olmamak gerekmektedir.

RSV Virüsü Tedavisi Var mı?

Vücutta sıvı kaybının önlenmesi için birtakım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bazı antibiyotik ilaçlar kullanılabilmektedir. Solunum yetersizliği varsa bunun giderilmesi sağlanır. Risk grupları için alt solunum hastalıklarının önlenmesi için RSV antikoru verilebilmektedir. Uygun tedavi uzman doktor tarafından belirlenmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Akciğer Temizliği İçin Bitkisel Kür Tarifi

Akciğer Temizliği İçin Bitkisel Kür Tarifi

İnsanların akciğerlerinde farklı sebeplerden dolayı zararlı maddeler birikirken akciğer temizliği için bitkisel kür tarifi ile bu zararlı maddelerden kurtulmak mümkün olabilmektedir...

Yüz Felci Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var mı? Tekrarlar mı?

Yüz Felci Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var mı? Tekrarlar mı?

Sinir hasarına bağlı olarak yüz mimik kaslarında meydana gelen hareket kaybı olarak tanımlanan yüz felci, tıp dünyasında fasiyal paralizi olarak bilinen ve yüzün tek ya da her iki tarafında meydana gelen bir rahatsızlıktır...

Diz Ağrıları Neden Olur? Tedavisi İçin Ne Yapmalı?

Diz Ağrıları Neden Olur? Tedavisi İçin Ne Yapmalı?

Diz ağrısı, vücudun eklem bölgeleri arasında ek sık karşılaşılan ağrı türlerinden biridir...

Kale Bitkisi Faydaları ve Tarifleri Nedir? Nasıl Yenir?

Kale Bitkisi Faydaları ve Tarifleri Nedir? Nasıl Yenir?

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan kale bitkisi, kıvırcık lahana olarak da isimlendirilen, kara lahananın bir türü olan otu türüdür...