yeniloji.com
Sağlık

RSV Virüsü Neden Olur? Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır? Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
RSV Virüsü Neden Olur? Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır? Aşısı Ne Zaman Yapılır?
Yeniloji 13 görüntüleme

RSV virüsü; özellikle kış aylarında çok sık olarak görülen, her yaş grubuna bulaşabilen, çocukları ve yaşlıları önemli derecede etkileyebilen bir bakteri çeşididir.

RSV Virüsü Neden Olur?

Grip ve soğuk algınlığı benzeri belirtiler gösteren RSV virüsü, akciğeri etkileyen, hem üst hem de alt solunum yollarında tahribata yol açabilen bir hastalıktır. Çoğu zaman ciddi sonuçlara neden olmayan bu hastalık, prematüre doğanları, bebekleri, yaşılıları ve bağışıklık sistemi güçsüz olan kişileri önemli ölçüde etkilemektedir. Akciğerde belli komplikasyonlar meydana getirebilmektedir. Yetişkin bireylerde daha çok üst solunum yollarını etkileyen SPV virüsü, bebeklerde zatürre ve bronşit gibi hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir. RSV virüsü nedeni insan kaynaklıdır ve bulaşma yolu ile meydana gelmektedir.

Kış aylarında salgın haline gelebilen SPV virüsü, 2 yaşa kadar hemen hemen her çocukta görülebilmektedir. Hayat boyu tekrar tekrar bulaşabilmektedir.

Kalp ve akciğer hastalığı olan çocuklar, bağışıklığı zayıf olanlar, küçük çocuklar ve prematüre doğanlar bu virüs için risk grubu altındadır. Bununla birlikte 65 yaş üstü kişiler de risk grubu içerisinde yer almaktadır. Ocak ve şubat aylarında yayılma ve salgın oranı zirveye ulaşırken nisan ayının sonuna kadar devam etmektedir. Havaların ısınması ile birlikte vaka sayısında azalma meydana gelebilmektedir. Risk grubunda olanlar için tedbirli olmak gerekmektedir.

RSV Virüsü Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak RSV virüsü birtakım ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Küçük bebeklerin bitkisel şeyler içmesi çok mümkün olmayacağı için doktor tavsiyelerine yönelik tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Yetişkin bireyler ise tıpkı grip enfeksiyonunda olduğu gibi birtakım vitamin kaynaklı bitki çaylarından tüketebilirler. Grip benzeri belirtiler meydana getiren bu virüs için ıhlamur gibi bitki çayları faydalı etkiler meydana getirebilmektedir.

Kronik hastalığı olan kişiler bitkisel çaylar tüketirken dikkatli olmalıdır. Risk grubunda olan kişiler doktora danışarak bitkisel çözümlerden faylanmalıdır. Eğer ki devamlı olarak ilaç kullanmak zorundaysanız RSV virüsü bitkisel tedavisi için kullanacağınız doğal içeceklerin ilacınız ile etkileşim meydana getirmemesi gerekmektedir. Bundan dolayı dikkatli olunması gerekir. Yetişkin bireyler için ciddi conuçlar meydana getirmeyen bu hastalık her geçen gün etkisini kaybeder ve iyileşmeye gider.

RSV Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Günümüzde RSV virüsü için üretilmiş ve kullanımda bulunan bir aşı yoktur. Bundan yolayı aşı ile virüsü engelleme diye bir durum söz konusu değildir. RSV aşısı yerine korunmak için birtakım detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Kalabalık ortamlarda girilmemesi, virüsü taşıyan kişilerden uzak durulması gerekir. Ortak kullanım alanlarında hızlıca yayılabilmektedir. Elde yarklaşık oalrak yarım saat boyunca yaşayan bu virüsü engellemek için mutlaka ellerin bol su ile yıkanması gereklidir. Ortak eşya kullanımı önlenmelidir. Hasta olan kişinin 1-2 metre yakınında olmamak gerekmektedir.

RSV Virüsü Tedavisi Var mı?

Vücutta sıvı kaybının önlenmesi için birtakım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bazı antibiyotik ilaçlar kullanılabilmektedir. Solunum yetersizliği varsa bunun giderilmesi sağlanır. Risk grupları için alt solunum hastalıklarının önlenmesi için RSV antikoru verilebilmektedir. Uygun tedavi uzman doktor tarafından belirlenmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Çölyak Diyeti Nedir? Yapılmazsa Ne Olur?

Çölyak Diyeti Nedir? Yapılmazsa Ne Olur?

Çölyak diyeti; glutene karşı hassasiyeti olan kişiler için gerekli olan ve gluten içeren tüm gıdalardan uzak durarak uygulanan bir beslenme şeklidir...

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir? Ağız Kokusu Giderme Yolları

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir? Ağız Kokusu Giderme Yolları

Her insanda görülebilen ağız kokusu birçok farklı yöntem ile önlenebilirken bunun için ilk olarak sebebinin en iyi şekilde analiz edilmesi gerekmektedir...

Nükleer Enerji Nedir? Nükleer Santral Nasıl Çalışır?

Nükleer Enerji Nedir? Nükleer Santral Nasıl Çalışır?

Bilimsel açıdan nükleer enerji, uranyumun nötron ile etkileşimden elde edilen enerjiye verilen isimdir...

Kambur Duruş Nasıl Düzeltilir? Korse ile Duruş Düzeltme

Kambur Duruş Nasıl Düzeltilir? Korse ile Duruş Düzeltme

Omurgada meydana gelen eğiklik nedeniyle ortaya çıkan kambur duruş, doğru duruş alışkanlığı ve kamburluk önleyici dik duruş korseleri ile düzeltilebilmektedir...