yeniloji.com
Sağlık

Stres Nedir? Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Henüz yorum yazılmadı
Stres Nedir? Stresle Başa Çıkmanın Yolları
Yeniloji 2684 görüntüleme

Stres, günümüzde bir hastalık olarak kabul edilen, birtakım hastalıkların oluşmasına yol açabilen ve vücudu, ruhsal durumu doğrudan etkileyebile bir olgudur.

Stres Nedir, Ne Demek?

Herkesin stres yaptığı konular ya da stres altında kaldığı konular farklıdır. Bu nedenle stresi kişilere göre farklı şekillerde tanımlamak daha doğru olacaktır. Bazılarına göre sınav stresi vardır ve sınavda çıkan sorular hakkında pek çok şey bilmelerine rağmen yapamayacaklarını düşünürler. Bazı bireyler için yolculuk stresi vardır ve yapacakları yolculuk kısa olmasına rağmen kaza yapacaklarından endişelenirler. Bu gibi örneklerle stresin ne anlama geldiği çoğaltılabilir ve tanımlanabilir.

Stres, vücuttaki hormonların dengesiz salgılanmasına yol açabilecek bir olgudur ve kişiye zaman içerisinde zarar verebilir.

Herkese göre farklılık gösteren ve her zaman değişik sorunlara yol açmaya devam eden stresle başa çıkmanın yolları bilinmediği ve öğrenilmediği sürece, ne yazık ki hayat çekilmez bir hal alır. Bu nedenle her konuda çok stres yapan ve bu stresin kendisine ve çevresine zarar vermesine olanak sağlayan bireyler, artık bu durumdan vazgeçmeli ve stresle başa çıkmanın yollarını öğrenmelidir. Elbette stresle başa çıkmanın en etkili yolu öncelikle stres yapmamaktan geçer.

Stres Nasıl Geçer? Nasıl Giderilir?

Bir sınava gireceğiniz zaman, bir yolculuğa çıkacağınız zaman, yeni bir meslek sahibi olduğunuzda, yepyeni biriyle tanıştığınızda, sürprizler yapacağınız zaman ya da size yapılacağı zaman stresten uzak durmaya özen göstermelisiniz. Stres bir nevi aşırı heyecan olarak da tanımlanabilir. Bu nedenle her durumda öncelikle kendinizi dizginlemeli ve sonrasında durumlara açık hale gelmelisiniz. Eğer yaptığınız stresler tüm hayatınızı büyük ölçüde etkilemeye devam ediyorsa, uzun süreli olan yollardan denemeye başlamanız gerekiyor.

Çok Stresle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

  • Stresi azaltmanın en etkili yollarından biri, bol miktarda kitap okumak ve bilgi veren şeylere odaklanmaktır.
  • Güzel havalarda dışarı çıkarak, bol bol yürüyüş yapmak ve gün içinde en az 2.5 litre su tüketmek de stresi azaltan yollardan birisidir.
  • Eğer uğraş verdiğiniz herhangi bir hobi yoksa stresinizden kurtulmak için kısa süreli de olsa bir hobi edinmelisiniz. Resim yapmak, müzik dinlemek ya da rutin cilt bakımı yapmak iyi gelecektir.
  • Stresle başa çıkmak için yapabileceğiniz bir diğer eylem ise kendinizi sakin tutmayı öğrenmektir.
Aşırı Stres Nelere Yol Açar?

Stres, hayatı gerçek anlamda olumsuz etkileyen, sürekli negatif düşünce ve olaylara sebebiyet veren, hayatı çekilmez bir hale sokan ve insanları hem psikolojik hem de fiziki olarak hasta eden bir durumdur. Bu nedenle stresle başa çıkmanın yolları hayata entegre edilmezse ve bir an önce kullanılmaya başlanmazsa, sonuç hüsran olabilir. Girdiğiniz sınavda sadece stres yüzünden pek çok yanlış yapabilir ya da yanlış işaretlemelere sebep verebilirsiniz. Çıkacağınız yolculuğa çıkamayabilir ve gideceğiniz yerlerden mahrum kalabilirsiniz. Hayatınızın çekilmez kılmamak ve her zaman daha mutlu, daha huzurlu, daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek ve en önemli şey stresten uzak yaşamak olacaktır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hemoroid Tedavisi Nedir? Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid Tedavisi Nedir? Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid, anüste meydana gelen kanama ve şişlik olarak adlandırılmaktadır...

Nijer Tohumu Nedir? Nasıl Verilir? Faydaları ve Çimlendirilmesi

Nijer Tohumu Nedir? Nasıl Verilir? Faydaları ve Çimlendirilmesi

İnsan sağlığı üzerinde çok sayıda olumlu etkisi olduğu anlaşılan nijer tohumu aynı zamanda kuşyemi olarak da kullanılmaktadır...

Hızlı Kilo Verme Kürleri, Yolları ve Yöntemleri

Hızlı Kilo Verme Kürleri, Yolları ve Yöntemleri

Hızlı kilo verme kürleri ile birlikte insanlar kısa süre içerisinde vücutlarındaki yağ yakımının gerçekleşmesini sağlayarak istedikleri fiziğe kavuşabileceklerdir...

Koronavirüs Lambda Varyantı Nedir? Nerede Görüldü? Riskleri Nelerdir?

Koronavirüs Lambda Varyantı Nedir? Nerede Görüldü? Riskleri Nelerdir?

2019 yılının son yıllarına doğru ortaya çıkan koronavirüs salgının geçirmiş olduğu mutasyonlardan birisi olan lambda varyantı, Latin Amerika'da ortaya çıkmış ve çok kısa süre içerisinde çok fazla vakanın oluşmasına neden olmuş bir durumdur...