yeniloji.com
Sağlık

Doğal Antibiyotikler Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Doğal Antibiyotikler Nelerdir?
Yeniloji 2474 görüntüleme

Vücuttaki mikropların atılmasını sağlayan antibiyotikler sürekli olarak kullanılamadığından doğal antibiyotikler ile mikroplara karşı savaş verilmesi gerekmektedir.

Doğal Antibiyotik Etkili Besinler Nelerdir?

Günümüzde, doğal antibiyotik denildiğinde akla ilk gelen ürünler sarımsak ve soğandır. Birçok kişinin kokusu sebebiyle sevmediği bu ürünler, muhteşem etkiler gösterebilir. Araştırmalarda, binlerce yıldır bu ürünlerin tedavi amacıyla kullanıldığı görülmektedir. Ülke mutfağımızda çok popüler ürünler olduğundan biraz daha şanslı olarak görülsek de çiğ olarak tüketiminde alınan faydaları pişirerek almak mümkün olmamaktadır. Her iki ürünü de çiğ olarak tüketen kişiler, yoğun miktarda sülfürlü bileşikleri vücuduna almış olurlar. Bu ürünlerin yanı sıra turp da doğal antibiyotikler arasında sayılmaktadır. Turp gibi benzetmesinin yapılmasının sebeplerinden birisi olarak turpun doğal antibiyotik etkisi gösterilebilir.

Doğal Antibiyotik İçeren Sebzeler Hangileridir?

Ülkemizin mutfağında et yemekleri daha hakim olmasına rağmen sebze yemekleri de ihmal edilmemektedir. Sürekli olarak yemeklerde sebze tüketiminin tetiklenmesinin sebebi, bu sebzelerin çok faydalı oluşudur. Özellikle yeşil sebzelerden bazıları doğal antibiyotik etkisi göstermektedir. Bunların ilk sırasında ıspanak gelmektedir. Çizgi filmlere dahi konu olarak çocuklarda tüketimi arttırılmaya çalışılan ıspanak, doğal antibiyotikler arasında yer almaktadır. İçerisinde A, B, C ve E vitaminlerinin yanı sıra çok sayıda mineral barındırmaktadır. Buna ek olarak çoğu kişinin hoşlanmadığı brokoli de doğal antibiyotikler arasında sayılabilmektedir.

Doğal Antibiyotik İçeren Bitkiler

Sebze olarak sayılmayan, bitkiler aleminin önemli üyeleri de doğal antibiyotikler arasında gösterilebilmektedir. Doğada mucizevi ürünler arasında gösterilen zencefil, aynı zamanda doğal antibiyotik özelliği de göstermektedir. Üst solunum yolu hastalıklarından korunmada en doğru adreslerden birisi olarak zencefil gösterilebilmektedir. Bunun yanı sıra insanlarda hazmı kolaylaştırma etkisi de olduğundan kişilerin kendilerini çok daha sağlıklı hissetmesini sağlamaktadır. Bir baharat olarak kullanılan kırmızı biber de doğal etkili antibiyotikler arasında yer alır ve ülkemizde çok popülerdir. Özellikle doğu illerimizde bolca kullanılan kırmızıbiber, ağrı kesici ve iltihap söktürücü etki göstermektedir.

Doğal Antibiyotik Kürler Nelerdir?

Soğuk algınlığı ve öksürük için etkili antibiyotik etkili kürler bulunmaktadır. Doğal antibiyotik soğan sarımsak bal kürü hem yağımı kolay hem de oldukça etkili bir karışımdır. Birçok kişi tarafından özellikler kış aylarında grip gibi hastalıklardan korunmak için tüketilmektedir. Bu kürü öksürük, tahriş ve çeşitli enfeksiyonların tedavisi için kullanabilirsiniz. Solunum yollarındaki mikroorganizmalarla savaşan doğal etkili bu karışım bağışıklığınızın güçlenmesine de destek verir.

Doğal Antibiyotik Etkili Meyveler Nelerdir?

Lezzetleri ve vücuda faydaları ile ön plana çıkan meyveler arasında da doğal antibiyotik etkisi olan üyeler yer almaktadır. Kivi, bunların ilk sırasında gelen meyve olurken içeriğinde muhteşem düzeyde vitamin ve mineral barındırmaktadır. İçeriğindeki C vitamini miktarı, portakaldan daha üst seviyede olan kivi, birçok rahatsızlığın tedavisinde en iyi destek ürünlerinden birisidir. İçerisinde pektin bulunduran kivi, bu sayede DNA'yı çok başarılı bir biçimde korumaktadır. Kiviye alternatif olarak nar da doğal etkili antibiyotik olarak kullanılabilmektedir. İçerisinde yer alan maddeler, damar tıkanıklığına karşı insanlara yardımcı olabilirken tansiyonu düşürerek daha sağlıklı bir yaşamı da mümkün kılmaktadır. Sürekli olarak antibiyotik kullanımı vücuda zarar vereceğinden insanlar doğal antibiyotikler olarak gösterilen bu besinleri tüketmekte ve vücutlarını daha sağlıklı bir hale getirmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Manuka Balı Faydaları Nelerdir? Kullananlar, Özellikleri ve Fiyatı

Manuka Balı Faydaları Nelerdir? Kullananlar, Özellikleri ve Fiyatı

Her türlü yara için merhem şeklinde kullanılabilen manuka balı, adını Yeni Zelanda'da yetişen manuka çiçeklerinden alan, arıların bu bitki ile tozlaşması şeklinde ortaya çıkmış olan bir besindir...

Kurt Üzümü Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Bulunur?

Kurt Üzümü Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Bulunur?

Kurt üzümü; süper meyve olarak bahsedilen, goji berry ismi ile de aşina olduğumuz, C vitamini açısından oldukça zengin olan bir meyve türüdür...

Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigara; içerisinde bulunan zararlı ve kimyasal bileşenler nedeniyle akciğere ve genel vücuda zarar veren, bağımlılık meydana getiren bir tütün maddesidir...

Baklanın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Yanına Ne Gider?

Baklanın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Yanına Ne Gider?

Protein ve karbonhidrat bakımından zengin olan bakla, A, B, C ve B2 vitaminleri içeren, idrar yollarının temizlenmesine katkı sağlayan bir sebzedir...