yeniloji.com
Sağlık

Kadınlarda Çenede Kıllanma Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Kadınlarda Çenede Kıllanma Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yeniloji 252 görüntüleme

Kadınların pek çoğunda meydana gelen çene kılları, her ne kadar yaygın olsa da bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarının habercisi ya da belirtisi olabilmektedir. Yazımızın içeriğinde kadınlarda çenede kıllanma nedenlerine değinirken aynı zamanda tedavisi hakkında da bilgi vereceğiz.

Kadınlarda Çenede Kıllanma Neden Olur?

Çoğu zaman hormonal sebeplere dayalı olarak meydana gelen kadınlarda çene altı kıllanma farklı birtakım sebeplere bağlı olarak da meydana gelebilir. Bunları şöyle özetleyebiliriz:

Genetik etkenler: Eğer vücudunuzun geneli fazla kıllıysa çene altı tüylenmesi problemini de yoğun olarak yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra annenizde ya da büyükannenizde böyle bir durum söz konusu ise sizde de görülmesi olası bir durumdur.

Hormon dengesizliği: Vücudumun hemen her işlevinde önemli olan hormonların anormal işleyi kadınlarda çene kıllanması durumuna sebep olabilir. Her kadında az da olsa erkeklik hormonu vardır. Bu hormon biraz fazla salgılandığı zaman çene bölgesinde kıllanma söz konusu olabilir.

Yaş faktörü: Kadın vücudu yaşlanmaya bağlı olarak zaman içerisinde daha az östrojen yani kadınlık hormonu salgılamaya başlar. Özellikle bu durum menopoz döneminden sonra görülür. ayrıca bu dönem sonrasında çenede tüylenme ya da kıllanma da söz konusu olur.

Polikistik over sendromu: Üreme sağlığı ve hormonlar üzerinde direkt olarak etkisi bulunan polikistik over sendromunun çene altı kıllanma konusunda doğrudan rol aldığını belirtebiliriz. Düzensiz adet, kilo kaybı, kısırlık, yumurtalık kistleri gibi durumlar söz konusu ise ve çenenizin altında kıllar oluşmaya başladıysa mutlaka uzman bir doktora gitmelisiniz.

Cushing sendromu: Stres hormonu olarak tanımladığımız kortizolun fazla salgılanması cushing sendromu sendromunu etkilemektedir. Çenenizde eğer kıllanma meydana geliyorsa sebebi bu sendrom olabilir.

Doğuştan adrenal hiperplazi: Doğuştan meydana gelen kız ve erkek çocuklarında cinsel gelişim bozukluğuna sebep olan konjenital adrenal hiperplazi, bir tür genetik rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık da aynı kıllanma problemine neden olabilir.

Doğum kontrolü ya da gebelik: Gebelik döneminde vücutta pek çok hormon değişir ve farklı salgılanır. Böyle bir dönemde çenede kıllanma söz konusuysa endişe etmenize gerek yoktur. Hamilelik sonrasında vücudunuz tekrar eski haline dönecektir.

Eğer çenede tek tük kıl oluşumu söz konusuysa bu endişe meydana getirmez. Fakat fazlaysa bu durum bir rahatsızlığın sebebi ya da belirtisi olabilir. Bundan dolayı uzman bir doktora giderek nedeni öğrenilmelidir.

Kadınlarda Aşırı Kıllanma (Hirsutizm) Belirtileri Neledir?

Normal olarak vücudumuzun pek çok yerinde tüy bulunmaktadır. Bunun nedeni velus tüylerinin hormonlar ile birlikte gelişmesidir. Saçımız da bu tüylerin kalınlaşması ile ortaya çıkmaktadır. Hormona bir denge olduğunda vücudumuzun belli yerlerinde kıllanma meydana gelmektedir. Normalde kadınlarda çene altı kıllanması olmamaktadır. Aşırı kıllanmanın bir belirtisi olan çene altı kıllanma sorunu, çoğunlukla endokrin sistemindeki bozukluktan kaynaklanır. Bu durum aynı zamanda hirsutizm olarak isimlendirilmektedir. Hirsutizm tedavisi görenler bu durumun bazen altta yatan başka bir hastalıktan kaynaklandığını belirtmektedir. Genel olarak hirsutizm bir hastalık değildir. Bir hastalığın dışa vurum şeklidir.

Kadınlarda Çene Altı Kıllanma Tedavisi Nasıl Olur?

Eğer çenenizin altında 1-2 tane kıl oluşuyorsa bunları cımbızla çekebilirsiniz. Fakat daha yoğuk bir kıllanma söz konusu ise bunun için doktora başvurmanız gerekmektedir. Bazen kullanılan bir ilacın yan etkisi olarak da oluşabilir. Tüylenme yapan ilaçlar bırakıldığı zaman vücut normal hormona dengesine tekrar ulaşır. Çene bölgesindeki aşırı tüylenmenin sebebinin bulunması durumunda tedavinin gerçekleştirilmesi sağlanır. Çene tüylerinden kurtulanlar epilasyon yöntemlerinden yararlandıklarını belirtmektedir. Eğer ki altta yatan sebep giderilmezse bu durum sürekli tekrarlar. Bundan dolayı ilk olarak uzman doktora başvurmalısınız.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Demans Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Türleri

Demans Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Türleri

Demans; bellek, dilin konuşma yetileri, sorgulama ve düşünme yetileri, öğrenme ve hatırlamada zorluk, unutkanlık, tanımlamalarda yanılgılar gibi birçok duyusal ve düşünsel yetersizliğin bir araya geldiği bir zihinsel zayıflık durumudur...

Göz Kaşıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Göz Kaşıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Göz kaşıntısı; hava kirliliği gibi dış etmenlere bağlı olarak ya da alerjik, mikrobik birtakım unsurlara dayalı olarak karşımıza çıkabilen bir göz problemidir...