yeniloji.com
Sağlık

Göz Seğirmesi Nedir? Neden Olur?

Henüz yorum yazılmadı
Göz Seğirmesi Nedir? Neden Olur?
Yeniloji 84 görüntüleme

Vücudun birçok yerinde meydana gelen seğirme en çok gözde ortaya çıkmaktadır. Göz seğirmesi hemen herkeste olan ve sık olmadığı takdirde ciddi bir sağlık probleminin olduğuna işaret etmez. Fakat bazı durumlarda doktora başvurulması gereken koşullarda meydana gelebilir.

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz seğirmesi çok fazla ciddiye alınan bir durum olmasa da bazı durumlarda acil bir şekilde doktora başvurulmasını gerektirebilir. Gözün seğirmesi sürekli hale gelmiş ise ve yüzün diğer bölgelerinde de kasılmalar meydana geliyor ise bununla beraber gözde kızarıklık, kaşıntı ve çapaklanma yoğun bir şekildeyse doktor kontrolü gerekmektedir.

Göz seğirmesi uykusuzluk, yorgunluk ve fazla kafein tüketimi gibi sebeplerden kaynaklanabilirken aynı zamanda bazı hastalıklardan da meydana gelebilmektedir.

Bu duruma bazı bakterilerin sebep olduğu bilinmektedir. Bu bakteriler tedavi edilmez ise gözde ciddi rahatsızlıkların meydana gelmesine de neden olur. Halk arasında çok fazla ciddiye alınmayan bu durum hastalık habercisi de olabilmektedir. Gerekli kontrollerin yapılabilmesi için doktor kontrolünün yapılması gerekir.

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Göz kapağında meydana gelen göz seğirmesi çoğu zaman dikkate alınmasa da sinir bozucu bir durum haline gelebilmektedir. Uykusuzluk ve yorgunluk çok fazla olduğunda gözün seğirmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu durumda göze masaj yapılması ve uyku gözün seğirmesinin sıklığını azaltabilmektedir. Gözleri yoran durumlardan kaçınılması durumunda gözün seğirmesi azalabilmektedir. Stres kaynaklı olduğunda özellikle sinirli ruh hallerinde daha fazla meydana gelebilmektedir. Stresin azaltılması ya da sıkıntılı durumun giderilmesi bu duruma çözüm olacaktır.

Göz Seğirmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günlük hayatta çok fazla yoğun ve stresli bir ortamda çalışıyorsanız ve günün sonunda rahatlamak için kendinize ayırdığınız birkaç dakika gözünüzün seğirdiğini hissedebilirsiniz. Bu durum karşısında gözünüze uygulayacağınız masaj seğirmenin geçmesini sağlayacaktır. Özellikle uykusuz kaldığınız dönemlerde de çok fazla oluyor ise buz ile yapılan masaj damarlardaki kanın akışında büyük rol oynayacaktır. Masaj ve soğuk uygulama gözlerdeki seğirmeyi durduracaktır.

Göz Seğirmesi Neye İşarettir?

Göz seğirmesi esnasında gözde şişlik, kızarıklık ve kaşıntı meydana geliyor ise bunun tedavisinde öncelikle doktora başvurulmalıdır. Bu durumlarda genellikle göz damlası ya da herhangi bir göz merhemi tedavi edici olmaktadır. Bu işlem doktor kontrolü dışında yapılmamalıdır. Bazı durumlarda yüzün diğer bölgelerinin de kasılmasına sebep olan bu durum yine doktor kontrolünün gerektiğini işaret etmektedir. Bu durumlarda vakit kaybetmeden uzmandan destek alınmalıdır.

Göz seğirmesi tedavi edilebilen ve normal durumlardan biri olarak bilinir. Doktor kontrolü gereken durumlar dışında çok fazla ciddiye alınmaması önerilir. Geçici bir durum olduğundan kişinin ruhsal yapısına bağlı olarak sıklığı değişebilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kandidiyazis Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kandidiyazis Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kandidiyazis, genital bölgede meydana gelen hem psikolojik hem de fiziksel açıdan zorlukların yaşanmasına sebep olan bir hastalıktır...

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir? Nasıl Olur?

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir? Nasıl Olur?

Kadınlarda saç dökülmesi tiplerinin çeşitli olması gibi çözümleri de birbirinden farklıdır...

Kanal Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Kanal Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Diş özünün çıkarılma işlemine kanal tedavisi denir...

Çoban Çökerten Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çoban Çökerten Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Demir dikeni, çarık dikeni, çakır dikeni, deve çökerten ve domuz pıtrağı olarak da adlandırılan çoban çökerten otu, oldukça yararlı ve şifalı bitkilerden bir tanesidir...