yeniloji.com
Sağlık

Kenevir Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Fiyatı ve Kullanımı

Henüz yorum yazılmadı
Kenevir Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Fiyatı ve Kullanımı
Yeniloji 237 görüntüleme

Kenevir yağı; kenevir tohumlarının soğuk pres yönteminden geçmesi ile elde edilen, hem cilt sağlığını hem saç sağlığını hem de vücut sağlığını olumlu yönde etkileyen bir yağ çeşididir.

Kenevir Yağının Faydaları Nelerdir?

Uyuşturucu bir madde olarak bilinen kenevir bitkisi birçok ülkede yasaklanmıştır. Fakat kenevir yağının insan vücudu üzerindeki etkileri sayesinde bu bitkinin yetiştirilmesi serbest olmaya başlamıştır. yüksek ısıya maruz kalmadan kenevir tohumlarının sıkılması ile elde edilen kenevir yağı, gıdaların hazırlanmasında ve pişirilmesinde kullanılmaktadır. Besin değeri oldukça yüksektir. Kenevir yağı ne işe yarar diye cevaplayacak olursak;

  • Kenevir yağının içerisinde sitosterol bileşeni vardır. Bu bileşen sayesinde kolesterolün düşürülmesi sağlanır. Kalp sağlığını korur ve kan basıncını düşürür.
  • Antioksidan özelliği bulunan bu bitkisel yağ damar kireçlenmesi gibi hastalıkları önlemektedir.
  • Kenevir yağının cilde faydalarına baktığımızda sivilce problemlerinin giderilmesini, cildin nemlenmesinin sağlanmasını ve hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Cilt kuruluğunun giderilmesi için etkilidir. Ayrıca linoleik asit içermesi sayesinde erken yaşlanma belirtilerini giderir.
  • Kenevir yağının içeriğinde potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir ve fosfor bulunmaktadır. Bu sayede bağışıklık sistemi için faydalıdır.
  • Hormonların dengelenmesini sağlayan bu bitkisel yağ, özellikle menopoz döneminde faydalı etkiler sunar.
  • Yağ asidi ve protein içeren bu yağın içerisinde omega-3 ve omega-6 yağı bulunmaktadır.
  • Eklem ağrılarına iyi gelen yağ, romatoid artrit ağrıları için de etkilidir.
  • İştah kapatma özelliği bulunan kenevir yağı, şeker isteğini azaltmaktadır. Uzun süre tok kalmayı sağlar. Bu sayede zayıf kalmayı da sağlar.
  • Kenevir yağının saça faydalarına baktığımızda saçları nemlendirir ve parlaklık verir. Saçları besler ve daha canlı durmasını sağlar.
  • Et tüketmeyen kişiler için harika bir protein kaynağı olan kenevir yağı, bağırsaklardaki probiyotik bakterileri besler. Ayrıca kabızlık için de faydalıdır.

Bol miktarda E vitamini içeren kenevir yağı, vücutta kalsiyum emilimi için gerekli olan D vitamini içeren tek yağ olarak tanımlanır. Güneş ışınlarının zararlarını azaltan bu yağ, iltihap giderici etkiler sağlamaktadır.

Kenevir Yağının Zararları Nelerdir?

He ner kadar doğal bir içeriğe sahip olsa da kenevir yağının yanlış ve aşırı kullanımı birçok yan etkiye neden olabilir. Hassas cilt tipine sahip olanlarda alerjik reaksiyonlar meydana getirebilir. Ayrıca bağırsak sağlığı için kullanıldığı zaman da aşırıya kaçılmaması gerekir. İştah kapatıcı özelliği sayesinde kilo vermeyi sağlayan bu yağ, aşırı tüketildiği zaman gereğinden fazla kilo kaybına neden olur. Eğer bir hastalığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız yağı tüketmeden önce doktora başvurmanız gerekir.

Kenevir Yağının Kullanımı Nasıl Olur?

Doğru ve düzenli bir şekilde kullanıldığı zamanda vücuda birçok fayda sağlayan kenevir yağı, günde 1 tatlı kaşığı kadar tüketilebilir. Salataların içerisine eklenebilir. Kızartma için uygun değildir. Kuru ciltler için masaj şeklinde uygulanabilir. Bakım yağlarının içerisine karıştırılarak saçlara sürülebilir. Genel anlamda kenevir yağı kullanım şekli bu şekildedir.

Kenevir Yağının Fiyatı ve Kullanıcı Yorumları

Denetimli ve kıtılı bir şekilde üretilen kenevir yağının kullanıcı yorumlarına baktığımızda çeşitli sağlık sorunlarının giderilmesi için kullanıldığı gözlemlenmiştir. Fakat yasal mı soruları da sıklıkla sorulmaktadır. Yasal olan bu yağ denetimli olarak satılmaktadır. Fiyatı çok pahalı değildir. eğer ki çok ucuz fiyata bulduysanız doğal olmayabilir. Bundan dolayı salırken dikkat ediniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Candida Mantarı ve Diyeti Nedir? Yapanlar ve Yemek Tarifleri

Candida Mantarı ve Diyeti Nedir? Yapanlar ve Yemek Tarifleri

Candida, asıl adı candidoz olan ve her yaştaki erkek ve kadınlarda görülebilen bir mantar enfeksiyonudur...

Sandal Ağacı Tozunun Cilde Faydaları Nelerdir? Cilt Lekelerini Geçirir mi? Kullananlar ve Yorumlar

Sandal Ağacı Tozunun Cilde Faydaları Nelerdir? Cilt Lekelerini Geçirir mi? Kullananlar ve Yorumlar

Sandal ağacı tozu; cildin yenilenmesine yardımcı olan aynı zamanda birtakım cilt problemlerinin giderilmesi konusunda destek olan doğal şifa özelliği bulunan bir üründür...

Arnavut Biber Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kaç Scovilledir?

Arnavut Biber Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kaç Scovilledir?

Arnavut biberi; bir diğer ismi ile cayenne biberi olarak bilinen, kırmızı renkte, orta uzunlukta ve sivri bir yapısı bulunan, oldukça hafif bir aroması bulunan ve gerek yemeklere katılarak gerekse kurutulup baharat şeklinde tüketilebilen, çiçekli ve tohumlu bir bitki çeşididir...

Raynaud Hastalığı Nedir? Tehlikeli midir? Belirtileri ve Tedavisi

Raynaud Hastalığı Nedir? Tehlikeli midir? Belirtileri ve Tedavisi

Raynaud hastalığı; el ve ayak parmaklarını etkileyen bir tür kan dolaşımı bozukluğu olarak nitelendirilen, kangrene kadar gidebilen bir rahatsızlıktır...