yeniloji.com
Beslenme

Ginseng Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Bakımı ve Fiyatı

Henüz yorum yazılmadı
Ginseng Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Bakımı ve Fiyatı
Yeniloji 159 görüntüleme

Ginseng; Çin tıbbında çok uzun yıllardan bu yana kullanılan, taze, beyaz ve kırmızı olmak üzere 3 çeşidi bulunan, içeriğinde iki önemli bileşen olan ginsenosidler ve gintonin barındıran bir bitki türüdür. Yazımızın devamında ginseng faydaları hakkında bilgi alabilirken, bakımı ve fiyatı konusunda da detaylara ulaşabilirsiniz.

Ginseng Bitkisi Nedir? En İyi Ginseng Hangisidir?

Son yıllarda popüler hale gelen ginseng bitkisi; gerek zayıflamak gerekse zinde kalmak için kullanılan, çok yıllık bir bitki türüdür. Asıl olarak kullanılan ve popüler olan bitkinin kök kısmıdır. En iyi ginseng hangisi diye baktığımızda Amerikan ve Asya ginsengler dikkat çekmektedir. Bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olan bu bitki aynı zamanda yaşlanma karşıtıdır. Şifalı etkileri sayesinde çok uzun yıllardan bu yana kullanılan ginseng pek çok kişinin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Ginseng Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Alternatif tıpta çok uzun zamanlardan beri kullanılan ginseng, hafızanın güçlenmesini sağlarken aynı zamanda beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Genel anlamda ginseng ne işe yarar diye bakacak olursak sizlere şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Antioksidan açısından güçlü olması sayesinde bağışıklık sistemine direnç kazandırır ve vücudu hastalıklara karşı korur. Grip, nezle gibi basit hastalıklara karşı koruyucudur ve aynı zamanda kanser gibi tehlikeli hastalıklar için de önleyicidir. Kanserli hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını engeller.
  • Kırmızı ginseng cinsel faydaları bakımından, erkeklerde üreme yetisini artırırken aynı zamanda sperm sayısını ve kalitesini de yükseltmektedir.
  • Adaptojen bir yapıya sahip olan ginseng sinir ve strese karşı vücudu korur. Sinir ve stresten uzak kalmayı sağlayarak vücutta dengeleyici bir etki oluşturur. Bu etki sayesinde beyin sağlığını korur ve vücuda zindelik katar.
  • Kötü kolesterolün dengelenmesini sağlayan ginseng, düzenli bir şekilde tüketildiği zaman kolesterolde dengeleyici etki oluşturur. Ayrıca tansiyonu da dengeler.
  • İçeriğinde yer alan faydalı bileşenler sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Kalp ritminin düzenli çalışmasını sağlar.
  • Afrodizyak özelliği sayesinde hormonların düzenli bir şekilde salgılanmasını sağlar.
  • İştahı kontrol altına alan ginseng kilo verme sürecinde de oldukça etkili olmaktadır.

Vücut için genel anlamda faydalı olan ginseng oksidatif hasarı önleyerek hücrelerde enerji üretimini artırır. Yorgunluğu giderir ve fiziksel aktiviteyi artırır. Bu özelliği ile vücudun zinde kalmasını sağlar.

Ginseng Nasıl Kullanılır? Ginseng Macunu ve Çayı

Genel anlamda bu bitki çay olarak tüketilmektedir. Ginseng çayı, hazır halde aktarlarda, eczanelerde ve büyük marketlerde satılmaktadır. Kök ya da toz ginseng olarak satın alabilirsiniz. Kök halde aldığınızda rendelemeniz veya küçük parçalara ayırmanız gerekir. Daha sonra su kaynatıp üzerine dökmeniz ve 5 dakika demlenmesini sağlamanız gerekmektedir. Daha sonra tüketim sağlayabilirsiniz. Çiğ olarak yenebilen ginseng aynı zamanda buharda da pişirilebilir. Ginseng macunu da aynı şekilde internet üzerinde ya da aktarlarda bulunmaktadır.

Ginseng Bakımı Nasıl Yapılır?

Birçok kişi ginseng bonsai bitkisinin bakımı için tüyolar aramaktadır. Ginseng ağaçları kalın ve sert yapraklara sahiptir. Loş ortamı sevmezler. Bulundukları yerin bol ışık alması gerekir. Fakat şu detay önemlidir. Ginseng güneşi değil ışığı sever. Güneşte tutmayınız. Direkt güneşe koymayınız. Aydınlık bir yere koymanız yeteridir. Fazla su sevmez. Eğer bulunduğu yer nemli değilse 3-4 günde bir su vermek yeterlidir. Nemli ise bu süre 5-6 güne kadar uzayabilir. Budama işlemi ilkbaharda yapılır. Başka aylarda budamak çok olumlu sonuçlar doğurmaz.

Ginseng Fiyatı Ne Kadar?

Genel olarak ginseng pahalı bir üründür. Ginseng aktar fiyatı ve eczane fiyatı çeşitlilik arz edebilir. Çiçek olarak da fiyatı farklıdır. Kısacası toz, taze ya da çay şeklinde her birinin fiyatı markasına ve çeşidine göre fiyatlarda değişiklik olabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Manuka Balı Faydaları Nelerdir? Kullananlar, Özellikleri ve Fiyatı

Manuka Balı Faydaları Nelerdir? Kullananlar, Özellikleri ve Fiyatı

Her türlü yara için merhem şeklinde kullanılabilen manuka balı, adını Yeni Zelanda'da yetişen manuka çiçeklerinden alan, arıların bu bitki ile tozlaşması şeklinde ortaya çıkmış olan bir besindir...

Enerji İçeceği Zararları Nelerdir? İçindekiler ve Faydaları

Enerji İçeceği Zararları Nelerdir? İçindekiler ve Faydaları

Enerji içeceği; içerisinde yüksek oranda kafein barındıran, vücuttaki enerji düzeyini artırmak için tüketilen, hem fiziksel hem de mental performansın artmasına etki eden içecek türüdür...

Kaçış Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var mı?

Kaçış Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var mı?

Kaçış sendromu; çok sık rastlanılan bir hastalık olmamasına rağmen son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz, üst üste ani şokların oluşmasına sebebiyet veren bir rahatsızlıktır...

Karatay Diyeti Nedir? Ayda Kaç Kilo Verilir? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Karatay Diyeti Nedir? Ayda Kaç Kilo Verilir? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Karatay diyeti; içerisinde şekere, ekmeğe yer vermeyen ve kısa süre içerisinde zayıflama sağlamaya destek olan bir beslenme programıdır...