yeniloji.com
Beslenme

Bezelyenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kalorisi ve Besin Değeri

Henüz yorum yazılmadı
Bezelyenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kalorisi ve Besin Değeri
Yeniloji 241 görüntüleme

Lif ve vitamin bakımından zengin olan bezelye, iri yeşil tanelere sahip olan ve kabuk içerisinde bulunan bir sebzedir. Hem Türk hem de Dünya mutfağında sevilerek tüketilen bezelyenin faydaları hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızda aynı zamanda zararlarına kalorisine ve besin değerine yer vereceğiz.

Bezelyenin Faydaları Nelerdir? Ne işe Yarar?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan bezelye; yarı tropikal iklimde yetişen, vitamin ve mineral bakımından zengin bir sebzedir. Ülkemizde yetişen ve aynı zamanda bol miktarda tüketilen bezelyenin faydaları şöyledir:

Hem çocuklar hem de yetişkinler için ideal bir besin olan bezelye tarifleri oldukça lezzetlidir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olması sayesinde vücuda birçok fayda sağlamaktadır.

Bezelyenin Zararları Nelerdir? Mideye Dokunur mu?

Genel anlamda sağlıklı olmasına rağmen bezelyenin yan etkileri de olabilir. Besin emiliminin engellenmesine neden olabilen bezelye içeriğinde fitik asit ve lektinler gibi anti-besinleri vardır. Bu durum sindirim sorunlarına neden olabilir. Fitrik asit demir ve çinko emilimini önler. Bu durum beslenme eksikliği oluşturur. Lektinler bağışıklığı olumsuz yönde etkileyebilir ve bağırsaktaki bakteri popülasyonunu önler. Eğer bezelye yan etki oluşturuyorsa daha az porsiyon tüketilmelidir. Bezelye mideye dokunur mu diye soracak olursanız birtakım yan etkiler söz konusu olabilir. Ama genel olarak faydalıdır.

Bezelyenin Kalorisi Ne Kadar?

Diyetlerde rahatlıkla tüketilebilen taze bezelye kalorisi oldukça düşüktür. Yaklaşık olarak 100 gram bezelye 84 kaloridir. 1 su bardağı bezelye tüketimi ile 126 kalori alınmaktadır. Fakat bu değerler bezelyenin tarifine göre değişir. Kıymalı bezelye kalorisi ile çiğ bezelye kalorisi aynı şekilde değildir.

Bezelyenin Besin Değeri Nedir?

Sağlıklı besinler arasında yer alan bezelye vitamin değerleri bakımından oldukça zengindir. İçerisinde lif, protein, A vitamini, C vitamini, demir, potasyum, diyet lifi, magnezyum, folik asit bulunmaktadır. Ayrıca tiamin, folat, manganez, fosfor da içermektedir. Tüketilen miktara göre vücuda alınan besin değerlerinin oranı da değişmektedir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Çam Fıstığının Yararları Nelerdir? Zararları Var mı? Fiyatı Ne Kadar?

Çam Fıstığının Yararları Nelerdir? Zararları Var mı? Fiyatı Ne Kadar?

Çam fıstığı; çam ağaçlarındaki tohumlardır...

Çubuk Tarçın Nedir? Çubuk Tarçının Faydaları ve Zararları

Çubuk Tarçın Nedir? Çubuk Tarçının Faydaları ve Zararları

Çubuk tarçın; anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan, yaprak dökmeyen ve aromatik bir ağaç olarak bilinen, şeker dengeleyici özelliği bulunan ve hem tatlılarda hem de yemeklerde kullanılabilen bir baharat türüdür...