yeniloji.com
Sağlık

Hormonlu Spiral Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Kilo Aldırır mı? Kullananlar ve Yorumlar

Henüz yorum yazılmadı
Hormonlu Spiral Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Kilo Aldırır mı? Kullananlar ve Yorumlar
Yeniloji 90 görüntüleme

Hormonlu spiral; içeriğinde levonorgestel olarak bilinen progesteron hormonunun rahim içerisine lokal olarak verilmesi şeklinde ifade edilen ilaçlı spirale verilen isimdir.

Hormonlu Spiral Nedir? Ne İşe Yarar?

İstenmeyen hamileliklerin önlenmesi için kullanılan bir tür doğum kontrol yöntemi olarak tanımlanan ve aynı zamanda aşırı adet kanamalarının tedavi edilmesinde uygulanan hormonlu spiral; rahim içerisine progesteron hormonunu salan ve vücutta sistematik olara progesteron etkisi yaratmayan, bu hormonun etkisinden memenin korunmasını sağlayan, dış gebelik oluşumunu oldukça azaltan bir spiral türüdür.

Hormonlu spiral normal bakırlı spirallere göre istenmeyen gebeliklere karşı daha koruyucudur.

Adet sancılarının azaltılması veye tamemen yok edilmesi için kullanılabilen hormonlu spiral, aynı zamanda adet kanamasının miktarını azaltmak, aşırı kanaması olanla kadınları tedavi etmek, demir eksikliği sonrasında gelişen anemiyi önlemek için tedavisi amacı ile kullanılabilir. Genel anlamda doğum kontrol yöntemi olarak bilinse de sağlık açısından farklı kullanım olanaklar da bulunmaktadır.

Hormonlu Spiral Yan Etkileri Nelerdir?

Dünyada ve ülkemizde en fazla tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden birisi olan hormonlu spiral zararlarına baktığımızda ilk takıldığı zaman bir rahatsızlık hissi vermektedir. Kramp, hafif kanama, belde ve alt karın bölgesinde ağrı, eklem ağrısı ya da baş dönmesi gibi durumlara neden olabilir. Genel olarak bu spirallerin markaları vardır. Markasına ve kalitesine göre 3-5 yıl kadar etkili koruma sağlayabilmektedir.

Memelerde hassasiyet ve akne miktarında artış gibi yan etkiler meydana getirebilen hormonlu spiral, kullanılmaya başladıktan 3-6 ay sürecinde adet düzensizliği ve ara ara kanama yaratabilir. Hatta spirale alışan vücutta 1 yıl sonrasında adet kesilmesi söz konusu olabilir. Hormonlu spiral olmasına rağmen hamile kalanlarda spiralin kayması söz konusu olmaktadır. ayrıca yumurta kistinin oluşması da bu durumun yan etkileri arasındadır.

Hormonlu Spiral Kilo Aldırır mı?

Etkili, koruyucu ve güvenli olan hormonlu spiral en sık kullanlan doğum kontrol yöntemleri arasında yer alırken aynı zamanda acısız ve kolay bir şekilde takılırlar. Spiral çıkarıldıktan 1-2 hafta içerisinde doğurganlık normale döner. Hormonlu spiral şişkinlik yapar mı ya da kilo aldırır mı kadınların pek çoğu merak etmektedir. Doğru şekilde takılan ve her türlü kontrolü sağlanan spiralin kilo alımına etkisi bulunmamaktadır. Fakat bazı kadınlarda meydana gelen hormonal dengesizlikler kiloya neden olabilmektedir.

Hormonlu spiral bir tür doğum kontrol yöntemidir. Kilo ya da şişkinlik gibi etkisi bulunmamaktadır. Eğer ki spiral sonrasında aşırı kilo alımı söz konusu olduysa bu konu hakkında mutlaka uzman bir doktora danışmalısınız. Aksi bir durumda farklı sağlık konuları söz konusu olabilir.

Hormonlu Spiral Kullananlar ve Yorumlar

Günümüzde birçok kadın istenmeyen gebelikleri önlemek için hem güvenli hem de ekonomik olan hormonlu spiralden yararlanmaktadır. Hormonlu spiral yorumlarına baktığımızda pek çok kişinin memnun kaldığı görülmektedir. Eğer hormonlu spiral fiyatı hakkında bilgi almak istiyorsanız ürün markasına göre değişkenlik göstermektedir. bundan dolayı kesin bir fiyat söylemek doğru değildir.

Adet kanamalarınız da aşırılık söz konusu ise ya da doğum kontrol yöntemi olarak ilaçlar yerine bunu denemek istiyorsanız uzman bir doktora başvurabilirsiniz. Kullanım ömrü ve çeşitleri hakkında doktorunuzdan bilgi almayı ihmal etmeyiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Toz Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?

Toz Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?

Toz zencefil çayı; C ve B6 vitamini açısından zengin, kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller içeren, pek çok hastalığa şifa olan ve aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılan doğal bir çaydır...

Ceviz Zayıflatırmı? Ceviz ile Kilo Vermek

Ceviz Zayıflatırmı? Ceviz ile Kilo Vermek

Ceviz; oldukça faydalı etkileri sayesinde hem kilo vermeye hem de kolesterolü düşürmeye yardımcı olan bir besin olarak bilinmektedir...

Bayan ve Erkek Bel Korsesi Faydaları, Zararları

Bayan ve Erkek Bel Korsesi Faydaları, Zararları

Bel korsesi; göbek bölgesine baskı yapıp sıkılaştırarak, uzun süreli kullanımlarda belin incelmesine yardımcı olan iç giysileridir...

Üşütme Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Üşütme Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Üşütme; çoğunlukla soğuk havaların hakim olduğu kış aylarında meydana gelen ve eğer ki tedaviye yönelik bir eğilim gerçekleştirilmezse zatürre ya da bronşite dönebilen bir durum olarak nitelendirilmektedir...