yeniloji.com
Sağlık

Sirkeli Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Zararları Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
Sirkeli Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Zararları Var mı?
Yeniloji 1552 görüntüleme

Sirkeli su; antiseptik özelliği sayesinde vücuttaki bakterilerin giderilmesini, iltihaptan arındırılmasını sağlayan bir karışımdır.

Sirkeli Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Sirke çok eski zamanlardan bu yana dezenfektan amacı ile kullanılan bir üründür. Bit, siğil, mantar enfeksiyonu gibi durumların giderilmesi için etkili olan sirkeli su zararlı bakterilerin öldürülmesine yardımcı olmaktadır. Hastalıklara karşı vücut direncinin arttırılmasını sağlayan sirkeli su antik çaplardan günümüze kadar adeta doğal bir ilaç şeklinde tanımlanarak gelmiştir. Eski zamanlarda iltihap ve ülser hastalıklarının tedavisi için kullanılırken günümüzde ise bu yelpaze daha da genişlemiştir.

Doğal içeriğe sahip olan sirkeli su, kış aylarında sıklıkla görülen boğaz ağrısı ve öksürük gibi problemlerin giderilmesi konusunda etkili olmaktadır. Sirkeli su ile gargara yaptığını zamanda boğaz bölgesindeki bakterilerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Sirkeyi direk olarak bal ve limon ile karıştırarak tükettiğiniz zaman ise, doğal bir öksürük şurubu elde etmiş olursunuz.

Düzenli bir şekilde sirkeli su tüketmek, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar sonucu zarar görmüş olan karaciğerin temizlenmesini sağlamaktadır. Karaciğerde yağlanma ve tahribat gibi problemlerin giderilmesini sağlamaktadır. 1 bardak su ile 1 çorba kaşığı sirkeyi karıştırıp cildinizi temizlemek için kullanabilirsiniz. Sirkeli su içmenin yararları olduğu kadar bu suyu cilt yüzeyine uygulamanın da birtakım olumlu etkileri bulunmaktadır. Makyaj temizlendikten sonra gece yatmadan önce sirkeli suyu cildinize tonik şeklinde uygulayabilirsiniz. Bu karışım cildin kendini onarmasını ve yenilemesini sağlamaktadır. Böylece sivilce gibi problemler başta olmak üzere pek çok cilt sorunun giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Sirkeli Su Ne İşe Yarar?

Burun tıkanıklığı ve sinüslerin tıkanması gibi rahatsızlıklar yaşıyorsanız sirkeli su ile buhar yöntemini uygulayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde sinüslerin açılmasını sağlayabilirsiniz. Sirkeyi su ile seyreltip tükettiğiniz zaman mide rahatsızlıklarınız için çözüm bulabilirsiniz. Mide ekşimesi problemi yaşıyorsanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Diyabet ve kolesterol için düzenleyici etkiler meydana getiren sirkeli su aynı zamanda güçlü bir detoks içeriğine sahiptir. Vücudu arındırır ve temizler.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan sirke ve su karışımı kalp sağlığının korunmasına destek olur. Sindirim sisteminin düzenlenmesini ve aynı zamanda gastrointestinal hastalıklara karşı olumlu etkiler meydana getirir. Vücudu koruyan ve iyileştiren bu karışım aynı zamanda cildimiz için de faydalıdır. Yara, leke ve yanık gibi cilt sorunlarının iyileştirilmesi için tavsiye edilmektedir. Özellikle arı, sinek ve böcek ısırıklarına karşı mikrop kapmayı önlemek için birtakım steril görevi üstlenmektedir.

Sirkeli Su İçmek Zayıflatır mı?

Sindirim sisteminin düzenlenmesi ve metabolizmanın dengelenmesini sağlayan sirkeli su kilo verme konusunda faydalı olabilmektedir. Sabah uyanınca sirkeli su içmek tokluk hissi meydana getirir. Gün içerisinde yaklaşık olarak 300 kalori daha az tüketilmesini sağlar. Göbek ve bel çevresinde meydana gelen yağlanmaların giderilmesine etki etmektedir. Tek başına sadece bu karşım kilo verme konusunda doğrudan etki göstermese bile destekleyici etkiler sunmaktadır. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayan bu karışım ile fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sirkeli Suyun Zararları Nelerdir?

Tamamen doğal bir içerik olan sirkeli suyun herhangi bir zararı yoktur. Fakat mide ülseri ya da gastrit gibi rahatsızlıkları bulunan kişiler eğer ki ilaç kullanıyorsa ilaç ile birlikte bu karışımı tüketmemelidir. Çünkü ilaç ile ters bir etkileşim meydana gelebilir. Bunun haricinde gece yatarken sirkeli su içmek ya da sabah tüketmek vücuda pek çok fayda sağlamaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Diyet Yaparken Kabızlık Neden Olur? Çözüm Nedir? Nasıl Giderilir?

Diyet Yaparken Kabızlık Neden Olur? Çözüm Nedir? Nasıl Giderilir?

Diyet yaparken kabızlık, metabolizmada meydana gelen değişiklikten dolayı meydana gelir ve giderilmesi için sıvı tüketimine özen gösterilmelidir...

Adet Döneminde Diyet Yapmak Nasıl Olur? Nasıl Yapılır?

Adet Döneminde Diyet Yapmak Nasıl Olur? Nasıl Yapılır?

Diyet yapan bayanlar adet dönemleri geldiğinde çok büyük zorluklar yaşayabilirken öncesinden alınacak alan önlemler ve bu dönemde atılacak olan adımlar ile adet dönemi en iyi biçimde geçilebilir...

Altın Çilek Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yenir? Ne İşe Yarar?

Altın Çilek Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yenir? Ne İşe Yarar?

Altın çilek, anavatanı Güney Amerika Peru, Kolombiya, Venezüella ve Bolivya olan, A, A1, B1, B2 ve B3 vitaminleri açısından zengin olan aynı zamanda demir, potasyum ve fosfor gibi sağlıklı bileşenlere sahip olan bir meyvedir...

Doğal Antidepresanlar Nelerdir?

Doğal Antidepresanlar Nelerdir?

İnsanların zihinsel olarak rahatlamasını sağlayan antidepresanların çok sayıda yan etkisi bulunduğundan insanlar doğal antidepresanlar olarak nitelendirilen ürünlere yönelim gösterirler...