yeniloji.com
Sağlık

Romatizma Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Henüz yorum yazılmadı
Romatizma Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi
Yeniloji 1999 görüntüleme

Romatizma; her yaşta ve insanda görülebilen, savunma mekanizmasının bozulmasına yol açan, başta eklemler olmak üzere kas ve kemik bağlarında görülen ve çok sayıda hastalığı içeren bir rahatsızlıktır.

Romatizma Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Şişlik, ağrı ve hareket kısıtlaması gibi etkilerin meydana gelmesine neden olan romatizma genel olarak kronik bir hastalık olarak nitelendirilmektedir. Erken tanı ve doğru tedavi yöntemi ile kişinin günlük yaşamına rahatça devam etmesi sağlanır. İç organların etkilenmesine de neden olan bu hastalığın çoğu zaman hava olaylarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu doğru bir düşünce değildir. İltihaplı romatizma ve iltihapsız romatizma olarak iki çeşidi bulunmaktadır.

Romatizmal hastalıklar vücutta kas, kemik ve eklem bölgelerinde ağrı gibi şikayetlere neden olan rahatsızlıklardır. Nedenlerine baktığımız zaman genel olarak genetik geçişli olduğu belirtilmektedir. İltihaplı romatizma nedenlerine baktığımız zaman bunun genetik geçişli olduğunu belirtmek gerekir. Bu hastalığa neyin sebep olduğu henüz bilinmemektedir. İltihapsız romatizmaya baktığımızda ise genetik geçişin yanı sıra eklemlerin aşırı yıpranması, çok kilolu olmak, travmalar, spor yaralanmaları gibi etkenler sebep olabilmektedir. Çevresel faktörlerin etkili olduğu romatizmal hastalıklarda aynı zamanda yaş ve cinsiyet de önemli olmaktadır.

Romatizmanın Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak romatizmal hastalıklarda kas, sırt ve bel bölgesinde ağrı meydana gelirken, eklem bölgesin ağrı ve şişilik oluşur. Bunlar ek olarak sindirim sisteminde bozulmalar, kalp ve damar sisteminde birtakım olumsuzluklar meydana gelir. Romatizmanın belirtilerini şu şekilde nitelendirebiliriz:

  • Nörolojik anlamda şikayetler
  • Böbrek fonksiyonlarında azalma
  • Hareketler kısıtlama görülmesi
  • Nefes darlığının meydana gelmesi
  • Sabah uyanıldığı zaman eklemlerin sert olması
  • Cildin güneşe karşı aşırı şekilde duyarlı olması
  • Cilt altında beze oluşumlarının görülmesi
  • Vücudun farklı bölgelerinde sertlikler meydana gelebilmektedir.

Romatizma eklem bölgelerini etkilediği kadar aynı zamanda gözlerde iltihaplanma da meydana getirebilmektedir. görme yetisinde bozulma ve tamamen kaybolma söz konusu olabilir. Uzun süreli yüksek ateş seyredebilir. Ayrıca vücutta halsizlik ve güçsüzlük de görülür.

En Tehlikeli Romatizma Hangisidir?

Romatizmanın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Yaşlılıkta görülen romatizma ile gençlik çağında görülen romatizma arasında fark bulunmaktadır. İltihaplı romatzima genel olarak her yaşta görülebilmektedir. Yaşlılık romatizması kireçlenme, birtakım travmalar ya da kiloya bağlı durumlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Fakat iltihaplı romatizma bir tür bağışıklık sistemi hastalığıdır. En tehlikeli türü budur. Çünkü bağışıklığı tehdit eder ve zaman içerisinde kalıcı hasarlara yol açabilir. Genetik sebeplerden kaynaklandığı bilinen iltihaplı romatizma kişinin yaşam kalitesini önemli şekilde etkilemektedir.

Romatizma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak romatizma tedavisi, teşhisin ardından kişiye özel şekilde gerçekleştirilmektedir. İlaçlar vücuda sistematik olarak etki sağlaması için içsel şekilde uygulanmaktadır. Bu tedavide amaç hastalığım semptomlarını hafifletmek, hastalığın ilerlemesini durdurmak ve gerilemesini sağlamaktır. İlaç tedavisinin yanı sıra eklem bölgelerine lokal tedavi de uygulanabilmektedir. Etkili sonuç için doktorun uygun gördüğü tedavi yöntemi düzenli ve eksiksiz uygulamak gerekir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Aspir Yağı Ne İşe Yarar? Aspir Yağı ile Kilo Verme ve Zayıflayanlar

Aspir Yağı Ne İşe Yarar? Aspir Yağı ile Kilo Verme ve Zayıflayanlar

Aspir yağı, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip bitkisel yağdır...

Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri, Özellikleri, Nedenleri ve Tedavisi

Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri, Özellikleri, Nedenleri ve Tedavisi

Sınırda kişilik bozukluğu; kişinin düşünme biçiminde, çevresini algılama şeklinde, insanlar hakkındaki duygularında ve insan ilişkilerinde birtakım problemlere yol açan mental bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır...

Kolera Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kolera Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kolera, kalabalık ortamlarda, savaş, doğal afetler ve yoksulluk gibi etmenlerden etkilenen toplumlarda yaygın olan ölümcül ve bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olarak bilinir...

Mutlu ve Uzun İlişkinin Sırları

Mutlu ve Uzun İlişkinin Sırları

Mutlu ve uzun ilişkinin sırları; karşılıklı anlayış ve güven seyreden birlikteliklerdir...