yeniloji.com
Beslenme

Kajun Baharatı Nasıl Yapılır? İçeriği, Zararları ve Kullanımı

Henüz yorum yazılmadı
Kajun Baharatı Nasıl Yapılır? İçeriği, Zararları ve Kullanımı
Yeniloji 2354 görüntüleme

Kajun baharatı; pek çok baharatın ve malzemenin karışımı ile elde edilen, patates, salata, et, tavuk ve sebzelerde kullanılabilen bir baharattır. Patates baharatı olarak da nitelendirilmektedir.

Kajun Baharatının Özellikleri Nelerdir?

Fransız ve Hint mutfağı karışımı olarak nitelendirilen kajun baharatı aynı zamanda Amerika'da da sıklıkla kullanılan ve son yıllarda ülkemizde de daha çok patatesler için tercih edilen bir karışım şeklinde nitelendirilmektedir. Yiyeceklerin daha lezzetli ve hafif acı olmasını sağlayan bu baharat sıklıkla patates için tercih edilse de aynı zamanda et ve tavuk için de kullanılmaktadır. Ülkemizde oldukça ilgi gören bu lezzet aynı zamanda pek çok ülkede de sıklıkla kullanılmaktadır.

Kajun baharatı genel olarak kızarmış ya da fırında patates için kullanılan bir baharattır. Patateslerde adeta bir cips tadı meydana getirmektedir.

Kullanıldığı yöreye göre farklı isimlerde de anılan kajun baharatı aynı zamanda cajun baharatı ya da patates kızartması baharatı şeklinde de tanımlanmaktadır. Bu baharat ile etleri marine edebilirsiniz ya da direkt tuz serper gibi yiyeceklerin üzerine serpebilirsiniz. Kajun baharatının içeriğine baktığımızda köri baharatının da yer aldığı gözlemlenmektedir.

Kajun Baharatı Nasıl Yapılır?

Evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz patates baharatı için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

  • 2 çorba kaşığı kadar kuru erik
  • 2 yemek kaşığı kadar taze olarak çekilmiş karabiber
  • 1 çorba kaşığı miktarında kurutulmuş fesleğen
  • 1,5 çorba kaşığı ölçüsünde kimyon
  • 2,5 çorba kaşığı miktarında sarımsak tozu
  • 1 tatlı kaşığı kadar acı pul biber
  • 2 çorba kaşığı ölçüsünde soğan tozu
  • 5 çorba kaşığı toz kırmızı biber
  • 1.5 çay kaşığı ölçüsünde tuz

Bu malzemelerin her biriniz bir araya getirdikten uygun bir kap ayarlayınız. Malzemelerin hepsini kabın içerisine boşaltınız ve güzelce karıştırınız. Genel olarak toz şekilde kullanım sağlanması için blender yardımcı ile öğütülmektedir. Kuru, karanlık ve serin bir yerde kabın ağzını güzelce kapatıp saklayabilirsiniz. Kullanım sırasında ıslak kaşık sokmayınız. Bu şekilde baharat nemlenmez ve bozulmaz. Yiyeceklerinizi lezzetlendirmek ve güzel bir aroma katmak için bu baharat karışımını kullanabilirsiniz. Bazı tariflerde içerisine öğütülmüş beyaz tane karabiber de katılmaktadır. Sizler de katabilirsiniz.

Kajun Baharatının Zararları Nelerdir?

İçerisinde pek çok bitki ve baharat barındıran cajun baharatı asıl olarak patates, tavuk gibi yiyeceklere lezzet katmak ve aroma sağlamak için kullanılmaktadır. Aşırı şekilde tüketilmesi vücut için bazı yan etkiler meydana getirebilmektedir. Özellikle içerisinde yer alan herhangi bir malzemeye karşı alerjiniz varsa kesinlikle uzak durunuz. Bunun haricinde alerjik bir rahatsızlık ya da kronik bir hastalık söz konusu ise kullanım öncesinde doktorunuzdan bilgi alınız. Genel anlamda bir zararı olmasa da bazı kişiler için sakıncalı olabilir.

Kajun Baharatının Kullanımı Nasıl Olur?

Ülkemizde çoğunlukla patates üzerine uygulanan kajun baharatını kullanmadan önce zeytinyağı kullanınız. Böylece baharatın daha güzel yayılmasını sağlayabilirsiniz. Sosların içerisine karıştırıp hafif acı ve baharatlı bir tat yaratabilirsiniz. Kızartma ya da fırında yapılan sebzelerin üzerinde katabilirsiniz. Bunların yanı sıra et, tavuk ve balıklarda da kullanılabilmektedir. Salata soslarınızda ekleyerek daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Soğan Kürü Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Soğan Kürü Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Soğan kürü; vücuda birçok faydası olan ve özellikle kadın hastalıklarındaki etkileri ile bilinen bir karışımdır...

Grip Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? En Etkili Grip Çayı Tarifleri

Grip Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? En Etkili Grip Çayı Tarifleri

Grip çayı; vitamin açısından zengin ve vücudun direnç kazanmasına yardımcı olan bitkisel bir içecektir...

Çörek Otu Yağı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Çörek Otu Yağı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağı; metabolizmanın dengelenmesine yardımcı olarak yağ yakımının gerçekleşmesini sağlayan bitkisel bir yağdır...

Slip Korse Ne Demek? Modelleri Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Slip Korse Ne Demek? Modelleri Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Slip korse; dikişsiz yapısı ile vücuda tamamen yapışan ve vücut hatlarını bütünüyle kaplayarak kıvrımlı ve ince hatlara sahip olmaya yardımcı olur...