yeniloji.com
Sağlık

HIV Nasıl Bulaşır? HIV Nasıl Bulaşmaz? HIV Bulaşma Yolları ve Hızları

Henüz yorum yazılmadı
HIV Nasıl Bulaşır? HIV Nasıl Bulaşmaz? HIV Bulaşma Yolları ve Hızları
Yeniloji 408 görüntüleme

HIV virüsü; her geçen gün insanlarda görülme sıklığı artan bağışıklık sistemini hedef alan, çok ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilen bir bakteridir.

HIV Virüsü Nedir, Ne Demek?

İnsanlar, bugüne kadar çok sayıda ölümcül hastalık ile savaşırken bu hastalıklar milyonlarca kişinin can kaybına sebep oldu. HIV virüsü de son dönemde çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine sebep olan virüslerden bir tanesidir. Tarihler, 1981 senesini gösterdiğinde Amerika'da normalin dışında gelişen enfeksiyon hastalıkları ve kanserler görülmeye başlandı. Bu kişiler üzerinde yapılan araştırmalar, insanların hastalıklara karşı savaş vermesini sağlayan bağışıklık sisteminde güçsüzleşmeler olduğunu gösterdi. 1982 senesinde bu vakalar hızla artış gösterilirken AIDS kelimesi telaffuz edilmeye başlandı. Bu kelime, günümüzde edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromu olarak çevrilmektedir. 1984 senesinde gerçekleştirilen araştırmalar, AIDS hastalığına HIV virüsünün sebep olduğunu gözler önüne sermiştir. Bu dönemden sonra da insanlar bir ölümcül hastalık ile daha savaşmaya başlamışlardır.

HIV Nasıl Bulaşır? Bulaşma Yolları ve Hızı

İnsanlarda AIDS hastalığının ortaya çıkmasına sebep olan HIV virüsü, kolaylıkla başka bedenlere geçiş sağlayabilmektedir. Bu sebeple de insanlar virüsün nasıl bulaştığı konusunda ayrıntılı bilgiler almak isterler. HIV virüsünün bulaşma yollarında oldukça fazla bilgi kirliliği olduğundan insanlar sürekli olarak çekine halindedirler. Ancak HIV virüsü, kan, semen, vajinal sıvılar, makat sıvıları, anne sütü ya da hamilelik gibi durumlarda bulaşabilmektedir. Bu hastalığın vücutlarında başladığını öğrenen kişiler, genellikle bu virüsü cinsel yolla kapmaktadır. Ancak AIDS olan annelerin çocuk sahibi olmaları ile birlikte hastalık bebeğe de geçebilmektedir.

AIDS Virüsü Nasıl Bulaşmaz? Nasıl Engellenir?

Bulaşma yollarını bilen ve bunlardan kaçınan kişiler, nasıl bulaşmayacağı konusunda da bilgi sahibi olmalıdır. İlk olarak bilinmelidir ki bu insanlar ile aynı ortamda olmak virüsün bulaşması için yeterli değildir. El sıkışma ya da sarılma gibi eylemler de virüsün geçişini sağlamamaktadır. Aynı kaşık, çatal ya da bardak gibi gereçlerin kullanımıyla AIDS virüsü bulaşmamaktadır. Aynı tuvaletin kullanımı ile de kişilerin bu virüsü kapması çok mümkün olmamaktadır. Aynı kıyafeti paylaşan kişiler arasında da bu virüsün bulaşması gibi bir durum söz konusu değildir.

AIDS Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Her ne kadar insanlar bu tarz tehlikeli hastalıklardan korunmaya çalışsalar da farkında olmadan virüsler vücutlarına girebilmektedir. Bu durumda da hastalık başlar ve belirtiler kendisini gösterir. İnsanların dillerinin üzerinde beyaz bir tabaka oluşumu, bağ ve boğaz ağrılarının sürekli oluşu, nefes darlığı, burunda ya da makatta kanamaların olması gibi belirtileri bulunmaktadır. Tüm bu belirtiler kendisini sıklıkla göstermeye başladığında doktorlara giderek gerekli testlerin yapılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde kişiler hastalığı tam olarak tespit edebilirler. Farklı yollarla bulaşabilen HIV virüsü, insanların hayatlarını kaybetmesine sebep olacak çok ciddi bir hastalığa yol açmaktadır. Bu sebeple de son derece dikkatli olunması gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Parmakları Daha İnce ve Uzun Göstermek İçin Ne Yapılır?

Parmakları Daha İnce ve Uzun Göstermek İçin Ne Yapılır?

Parmakları daha ince göstermek için birtakım basit teknikler bulunmaktadır...

Kadınlar İçin Evde Spor Programı ve Zayıflama Hareketleri Nelerdir?

Kadınlar İçin Evde Spor Programı ve Zayıflama Hareketleri Nelerdir?

Spor yapmaya fırsat bulamayan kadınlar için evde spor programı uygulamak kilo vermeye yardımcı olacaktır...

Saç, Sakal Uzatmak İçin Ne Yapılmalı? Saç Uzatma Teknikleri ve Yöntemleri

Saç, Sakal Uzatmak İçin Ne Yapılmalı? Saç Uzatma Teknikleri ve Yöntemleri

Özellikle kadınlar için önemli bir konu olarak görülse de günümüzde erkekler tarafından da ilgi duyulan saç uzatma veya erkeklerin özellikle sakal uzatma istekleri yerine gelmesi için birçok krem, şampuan ve maske gibi yöntemler bulunmaktadır...

Boğazda Kaşıntı Hissi ve Öksürük Neden Olur?

Boğazda Kaşıntı Hissi ve Öksürük Neden Olur?

Boğazda kaşıntı hissi, genel olarak alerjik reaksiyonlar veya enfeksiyon kapma gibi durumlar sonrasında oluşan bir rahatsızlıktır...