yeniloji.com
Sağlık

Kestane Balı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Nasıl Tüketilir, Nasıl Yenir?

Henüz yorum yazılmadı
Kestane Balı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Nasıl Tüketilir, Nasıl Yenir?
Yeniloji 2824 görüntüleme

Kestane balı; öksürük problemlerinin giderilmesini sağlayan, diğer ballara göre daha acı ve koyu kıvama sahip olan pek çok faydası bulunan yararlı bir besindir.

Kestane Balı Faydaları Nelerdir?

Arıların beliri bir dönem içerisinde kestane ağaçlarının çiçeklerinden toplamış oldukları özler ile meydana getirmiş oldukları bala kestane balı ismi verilmektedir. Genel olarak haziran ayında bu ağaçlar çiçek açmaktadır. Dönemsel olarak üretilebildiği için diğer ballara göre daha kıymetli olmaktadır. Kestane balı nasıl olur diye merak ediyorsanız diğer çiçek ballarına göre daha koyu kıvama ve renge sahip olduğunu belirtebilir. Bu nedenle çabuk ayırt edilebilmektedir.

Kendine has kokusu ve hafif acı, buruk bir tadı olan kestan balı düzenli olarak tüketildiği zaman öksürük problemlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Astım hastalığında tedavi amaçlı kullanılabilen kestane balı, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu özelliği sayesinde vücudu birçok hastalığa karşı korumaktadır. Kış aylarında sık yaşanan nezle, grip, soğuk algınlığı gibi problemlerin önlenmesi, iyileştirilmesi konusunda faydalı etkiler meydana getirmektedir. Balgam söktürücü özleliği sayesinde sürekli devam eden öksürük sorunlarının giderilmesini sağlar. Antioksidan açısından zengin olan bu besin vücudu mikroplardan ve toksinlerden arındırmaktadır. Kestane balı faydaları sayesinde vücuttaki enfeksiyonun giderilmesi konusunda etkili olmaktadır.

Kestane Balı Neye İyi Gelir?

Ölçülü olarak tüketildiği zaman kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan kestane balı aynı zamanda diyet sürecinde de tercih edilebilmektedir. Çünkü uzun süre tok tutucu etkisi bulunmaktadır. Kan şekerindeki ani dalgalanmalar vücutta açlık-tokluk etkisi meydana getirmektedir. Bu durumu dengede tutan kestane balı kullanıcı yorumlarına baktığımızda açlık hissinin bastırılmasına yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Antiseptik özelliğe sahip olan kestane balı vücuttaki yaraların ve özellikle ağız içerisinde yer alan aft benzeri beyaz yaraların tedavi edilmesi, iyileştirilmesi konusunda etkili olmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde hem cilt hem de saç sağlığını koruyan bu doğal içerikli besin siyah nokta ve sivilce gibi oluşumların önlenmesine yardımdı olmaktadır.

Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan bu besin soğuk günlerde vücut ısısının arttırılmasını sağlamaktadır. Vücudun daha enerjik olmasını sağlamaktadır. Hastalıklı hücrelerin büyümesini önleyerek yeni hücrelerin oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca sindirim sistemi için de faydalıdır ve gaz problemlerine karşı etkilidir.

Kestane Balı Nasıl Tüketilir? Nasıl Yenir?

Eğer her gün düzenli olarak tüketim sağlanacaksa 1 yemek kaşığı miktarının geçilmemesi gerekmektedir. Kahvaltılarda bir çeşit olarak tüketilebilir. Eğer ki tatlılarda kullanılacaksa üzerine az miktarde eklenebilir. Sütün içerisine bir tatlı kaşığı kadar ekleyip de tüketebilirsiniz. Pek çok kişi yatarken kestane balı yenirse ne olur diye merak etmektedir. Gün içerisinde 1 yemek kaşığı aşılmadığı taktirde herhangi bir yan etki oluşmamaktadır.

Kestane Balının Zararları Nelerdir?

Tüketmiş olduğunuz en iyi kestane balı bile olsa yan etkisi olabilmektedir. İçerik olarak diğer ballara göre daha güçlü olan kestane balı aşırı tüketildiği zaman mide bulantısı, bal dönmesi, ani tansiyon düşmesi ve halsizlik gibi durumlar meydana getirebilir. Bunu önlemek için dengeli yenmesi gerekir.

Orjinal Hot Shapers Termal Zayıflama Korsesi
Kapıda Ödeme İmkanıyla İndirimli Sipariş Ver!
Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Korse Takmak Göbeği ve Beli İnceltir mi?

Korse Takmak Göbeği ve Beli İnceltir mi?

Korse; bedene doğru duruşu kazandırmak ya da zayıflamak ve daha fit görünmek için tercih edilen iç giysisidir...

Kıl Kurdu Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl Dökülür?

Kıl Kurdu Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl Dökülür?

Kıl kurdu, yaşamı olumsuz yönde etkileyen sindirim problemlerine yol açan bağırsak parazitleridir...

Burun Açma Yöntemleri Nelerdir?

Burun Açma Yöntemleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı; burundaki yapısal bozukluklar nedeniyle meydana gelebileceği gibi üşütme, soğuk algınlığı, grip ya da sinüzit gibi hastalıklar nedeniyle de tıkanabilmektedir...

Tırşik Otu Faydaları Nelerdir? Tirşik Otu Zehirlenmesi, Zararları ve Kullanımı

Tırşik Otu Faydaları Nelerdir? Tirşik Otu Zehirlenmesi, Zararları ve Kullanımı

Tırşik otu; Akdeniz ikliminde yetişen ve ülkemizde çoğunlukla Adana, Osmaniye illerinde ve genel olarak Kahramanmaraş-Andırın yöresinde kendiliğinden yetişen, sıklıkla tüketilen bir bitki türüdür...

Kozalak Suyu Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilir? Faydaları Nelerdir?

Kozalak Suyu Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilir? Faydaları Nelerdir?

Kozalak suyu; vücut direncinin artmasını sağlayan, cilt sağlığını iyileştiren ve ruhsal sağlığı destekleyen bir içeriğe sahip karışımdır...

Guarana Nedir? Zayıflatır mı?

Guarana Nedir? Zayıflatır mı?

Guarana; Amazonlarda yetişen özellikle Brezilya da yaygın olan bir bitkidir...

16 Saat Aç Kalınan Diyet Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti ile Zayıflayanlar ve Faydaları

16 Saat Aç Kalınan Diyet Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti ile Zayıflayanlar ve Faydaları

16 saat aç kalınan diyet; intermittent fasting ismi ile bilinen ve aynı zamanda aralıklı oruç diyeti olarak da nitelendirilen bir kilo verme yöntemidir...

Doğal Antidepresanlar Nelerdir?

Doğal Antidepresanlar Nelerdir?

İnsanların zihinsel olarak rahatlamasını sağlayan antidepresanların çok sayıda yan etkisi bulunduğundan insanlar doğal antidepresanlar olarak nitelendirilen ürünlere yönelim gösterirler...

Hamilelikte Saç Boyanır mı? Bebeğe Zararları Var mı?

Hamilelikte Saç Boyanır mı? Bebeğe Zararları Var mı?

Hamilelikte saç boyama, birçok anne adayının merak ettiği konulardan biridir...

Kalp Sıkışması Neden ve Nasıl Olur? Ne İyi Gelir?

Kalp Sıkışması Neden ve Nasıl Olur? Ne İyi Gelir?

Kalp sıkışması; kalp kaslarının yeterli seviyede oksijen alamamasına bağlı olarak gelişen, bir hastalık değil, hastalık habercisi şeklinde nitelendirilen rahatsızlıktır...