yeniloji.com
Sağlık

Kestane Balı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Nasıl Tüketilir, Nasıl Yenir?

Henüz yorum yazılmadı
Kestane Balı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Nasıl Tüketilir, Nasıl Yenir?
Yeniloji 18 görüntüleme

Kestane balı; öksürük problemlerinin giderilmesini sağlayan, diğer ballara göre daha acı ve koyu kıvama sahip olan pek çok faydası bulunan yararlı bir besindir.

Kestane Balı Faydaları Nelerdir?

Arıların beliri bir dönem içerisinde kestane ağaçlarının çiçeklerinden toplamış oldukları özler ile meydana getirmiş oldukları bala kestane balı ismi verilmektedir. Genel olarak haziran ayında bu ağaçlar çiçek açmaktadır. Dönemsel olarak üretilebildiği için diğer ballara göre daha kıymetli olmaktadır. Kestane balı nasıl olur diye merak ediyorsanız diğer çiçek ballarına göre daha koyu kıvama ve renge sahip olduğunu belirtebilir. Bu nedenle çabuk ayırt edilebilmektedir.

Kendine has kokusu ve hafif acı, buruk bir tadı olan kestan balı düzenli olarak tüketildiği zaman öksürük problemlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Astım hastalığında tedavi amaçlı kullanılabilen kestane balı, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu özelliği sayesinde vücudu birçok hastalığa karşı korumaktadır. Kış aylarında sık yaşanan nezle, grip, soğuk algınlığı gibi problemlerin önlenmesi, iyileştirilmesi konusunda faydalı etkiler meydana getirmektedir. Balgam söktürücü özleliği sayesinde sürekli devam eden öksürük sorunlarının giderilmesini sağlar. Antioksidan açısından zengin olan bu besin vücudu mikroplardan ve toksinlerden arındırmaktadır. Kestane balı faydaları sayesinde vücuttaki enfeksiyonun giderilmesi konusunda etkili olmaktadır.

Kestane Balı Neye İyi Gelir?

Ölçülü olarak tüketildiği zaman kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan kestane balı aynı zamanda diyet sürecinde de tercih edilebilmektedir. Çünkü uzun süre tok tutucu etkisi bulunmaktadır. Kan şekerindeki ani dalgalanmalar vücutta açlık-tokluk etkisi meydana getirmektedir. Bu durumu dengede tutan kestane balı kullanıcı yorumlarına baktığımızda açlık hissinin bastırılmasına yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Antiseptik özelliğe sahip olan kestane balı vücuttaki yaraların ve özellikle ağız içerisinde yer alan aft benzeri beyaz yaraların tedavi edilmesi, iyileştirilmesi konusunda etkili olmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde hem cilt hem de saç sağlığını koruyan bu doğal içerikli besin siyah nokta ve sivilce gibi oluşumların önlenmesine yardımdı olmaktadır.

Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan bu besin soğuk günlerde vücut ısısının arttırılmasını sağlamaktadır. Vücudun daha enerjik olmasını sağlamaktadır. Hastalıklı hücrelerin büyümesini önleyerek yeni hücrelerin oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca sindirim sistemi için de faydalıdır ve gaz problemlerine karşı etkilidir.

Kestane Balı Nasıl Tüketilir? Nasıl Yenir?

Eğer her gün düzenli olarak tüketim sağlanacaksa 1 yemek kaşığı miktarının geçilmemesi gerekmektedir. Kahvaltılarda bir çeşit olarak tüketilebilir. Eğer ki tatlılarda kullanılacaksa üzerine az miktarde eklenebilir. Sütün içerisine bir tatlı kaşığı kadar ekleyip de tüketebilirsiniz. Pek çok kişi yatarken kestane balı yenirse ne olur diye merak etmektedir. Gün içerisinde 1 yemek kaşığı aşılmadığı taktirde herhangi bir yan etki oluşmamaktadır.

Kestane Balının Zararları Nelerdir?

Tüketmiş olduğunuz en iyi kestane balı bile olsa yan etkisi olabilmektedir. İçerik olarak diğer ballara göre daha güçlü olan kestane balı aşırı tüketildiği zaman mide bulantısı, bal dönmesi, ani tansiyon düşmesi ve halsizlik gibi durumlar meydana getirebilir. Bunu önlemek için dengeli yenmesi gerekir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Turşunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Yapılışı Nasıl Olur? Sert Olması İçin Ne Yapılır?

Turşunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Yapılışı Nasıl Olur? Sert Olması İçin Ne Yapılır?

K ve A vitamini açısından zengin olan turşu faydaları bakımından oldukça tercih edilen, lahana, havuç, karnabahar, patlıcan, biber ve kavun gibi pek çok besinden yapılan bir yiyecektir...

Dukan Diyeti Nedir, Ne Yenir? Diyet Listesi Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Dukan Diyeti Nedir, Ne Yenir? Diyet Listesi Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Dukan diyeti; tamamen protein odaklı ve zayıflamak, fazla yağlardan kurtulmak adına geliştirilen en iyi diyet yöntemlerinden biridir...

Salmonella Belirtileri Nelerdir? İnsandan İnsana Bulaşır mı?

Salmonella Belirtileri Nelerdir? İnsandan İnsana Bulaşır mı?

Salmonella, kanatlı bir yiyecek türünü veya bulaşmış bir gıdayı tüketmek sonucu ortaya çıkan gıda zehirlenmelerinde aktif olan bakterilerin adıdır...

Alexander Hastalığı Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir?

Alexander Hastalığı Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir?

Alexander hastalığı; ALS olarak bildiğimiz, çiğneme, yürüme ve konuşma gibi hareketlerden sorumlu olan istemli kaslardaki sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucunda ortaya çıka nörolojik bir rahatsızlıktır...