yeniloji.com
Sağlık

Vajinal Akıntı Nedir? Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
Vajinal Akıntı Nedir? Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi Var mı?
Yeniloji 8 görüntüleme

Vajinal akıntı; vajinanın kendi doğal nem dengesini sağlamak amacıyla meydana getirmiş olduğu sıvılardır.

Vajinal Akıntı Nedir, Ne Demek?

Hemen hemen her kadında görülen vajinal akıntı; vajinanın kuruluk oluşmaması için meydana getirmiş olduğu doğal bir sıvıdır. Çoğunlukla basit nedenlerden ötürü kaynaklanıyor olsa da bazı durumlarda ciddi problemlerin habercisi olarak da nitelendirilmektedir. Çoğu zaman basit bir ıslaklık ile kendini gösteren bu akıntılar bazen iç çamaşırında leke yapabilecek şekilde de oluşabilmektedir. Adet döneminin yaklaşması ile kendini gösteren akıntılar, yumurtlama döneminde uzayan bir yapıda kendini gösterebilir.

Şeffaf bir renge sahip olan vajinal akıntılar farklı renklerde de karşımıza çıkabilmektedir. Doğal olarak kabul edilen vajinal akıntılar genel olarak renksiz ve kokusuzdur. Bunun haricinde meydana geldiğinde bir rahatsızlığın belirtisi olarak kabul edilmektedir. Enfeksiyonel durumlar genel olarak akıntının renginin değişmesine neden olmaktadır. Sarı ve yeşil renkteki akıntılar anormal olarak kabul edilmektedir. Bu tarz akıntılar çoğunlukla bakteri kaynaklıdır.

Vajinal Akıntının çeşitler ve Renkleri Nelerdir?

Vajinal akıntının türleri bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Beyaz: Regl döneminin başında ya da sonunda böyle bir akıntının görülmesi oldukça normal kabul edilir. Eğer ki akıntı kaşıntı meydana getiriyorsa ve kıvamında değişiklik söz konusuysa bunlar mantar enfeksiyonunun belirtisi olarak kabul edilir.

Yumurta akı: Yumurta akı renginde bir akıntı geliyorsa bu son derece normaldir. Ayın herhangi bir gününde meydana gelebilmektedir. Cinsel uyarılması sırasında, gebelikte ve yumurtlama döneminde görülebilmektedir.

Kahverengi ya da kanlı akıntı: Eğer adet dönemi öncesi ya da sonrasında meydana geliyorsa normal kabul edilmektedir. Bu dönemlerin arasında da bu tarz akıntılar görülebilmektedir. Bu durum lekelenme olarak kabul edilmektedir. Eğer bu durum periyodun normal bir döneminde gerçekleşirse ve yakın zamanda cinsel ilişki gerçekleşmişse gebelik belirtisi olabilir. Nadir durumlarda ise kanser ya da farklı durumların belirtisi olarak da görülebilir.

Sarı ve Yeşil akıntı: Enfeksiyonel sebeplerden dolayı kaynaklanan bu akıntı genel olarak koyu ve kötü kokuludur.

Vajinal Akıntı Nasıl Geçer?

Sağlıklı bir vücutta normal bir akıntının görülmesi endişe yaratacak bir durum değildir. Akıntı asıl olarak vajinanın temizliği ve kendini koruma şeklidir. Duygusal stres, spor ya da doğum kontrol haplarının kullanımı akıntı meydana getirebilmektedir. Bazı bakteri türleri, pelvik inflamatuar hastalık şeklindeki enfeksiyonlar, HPV virüsü ya da rahim ağzı kanseri gibi nedenlerden dolayı akıntı meydana gelebilmektedir. Fakat hastalık nedeniyle gerçekleşen vajinal akıntılar genel olarak farklı renk ve yapıdadır. Genel olarak bu akıntıları iyileşmesi için sebebine bağlı ilaçlar ya da tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Vajinal Akıntının Bitkisel Tedavisi Var mı?

Evde basitçe uygulanabilecek bazı yöntemler vajinal akıntının tedavisine yardımcı olabilir. Vajinanın dış kısmına yoğurt sürülmesi, aynısefa çiçekleri konsantre bir infüzyon oluşturulması, ada çayı infüzyonu, elma sirkesi, sodyum bikarbonat ve sarımsak infüzyonu gibi yöntemler akıntı için uygulanabilen bitkisel, doğal yöntemlerdir. Fakat eğer bu tarz problemler yaşıyorsanız öncesinde mutlaka doktora danışınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Posturex Korse Nedir? Posturex Korse Nasıl Takılır?

Posturex Korse Nedir? Posturex Korse Nasıl Takılır?

Posturex korse; kamburluk ve duruş bozuklukları için tercih edilen, hem kadınlar hem de erkekler için kullanımı rahat olan, sırtı destekleyen ve omurganın düzelmesine yardımcı olan bir aparattır...

Akciğer Enfeksiyonu Nasıl Temizlenir? Tedavisi ve Ameliyatı

Akciğer Enfeksiyonu Nasıl Temizlenir? Tedavisi ve Ameliyatı

Akciğerler, yaşantımıza devam etmemizi sağlayan en önemli organlardan birisi olurken, bu organdaki hava keselerinin ve hava yollarının kapanması sonucunda akciğer enfeksiyonu meydana gelebilmektedir...

Aldatıldığınızı Nasıl Anlarsınız? Aldatıldığını Anlamanın Yolları

Aldatıldığınızı Nasıl Anlarsınız? Aldatıldığını Anlamanın Yolları

Aldatma; sadakatsizlik sonucunda ortaya çıkan bir durumdur ve ilişkileri oldukça derinden sarsabilmektedir...

Hassas Bağırsak Sendromu Diyeti Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Hassas Bağırsak Sendromu Diyeti Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Boşaltım sisteminde önemli bir yere sahip olan bağırsaklarda yaşanan rahatsızlıklar insanları son derece fazla rahatsız ederken hassas bağırsak sendromu da bu rahatsızlıklardan birisidir...