yeniloji.com
Yaşam

Tütsü Yakmanın Faydaları Nelerdir? Zararlı mı?

Henüz yorum yazılmadı
Tütsü Yakmanın Faydaları Nelerdir? Zararlı mı?
Yeniloji 1976 görüntüleme

Tütsü yakmak; çok eski zamanlardan bu yana alternatif top alanında kullanılan, farklı kültür ve dinler için kullanılan, günümüzde ise tamamen farklı olarak kokusu ve terapi etkisi için tercih edilen bir eşya olarak tanımlanmaktadır.

Tütsü Yakmanın Faydaları Nelerdir?

Hoş kokusu ve içerisinde yer alan özler sayesinde fiziksel ve zihinsel anlamda pek çok yarar sağlayan tütsü yakmanın faydaları oldukça fazladır. Hem dini hem de din dışı ritüellerde kullanılan bu ürünler, enfes kokuları sayesinde sakinleştirici bir etki meydana getirirken aynı zamanda vücudun rahatlamasını da sağlamaktadır. Tütsü yakılan bir yerde kötü enerji tamamen kaybolur. Kötü enerjilerin yerini pozitif düşünceler almaktadır.

Meditasyon ve yoga gibi terapilerde kullanılan tütsü odaklanma sağlayan bir üründür. Tamamen organik bir içeriğe sahip olan bu eşyalar insan sağlığı için zararlı etkiler meydana getirmemektedir. Bulunduğu ortama egzotik bir hava katan tütsüler, aynı zamanda otantik bir etki sağlamaktadır. Zahmetsiz bir kullanıma sahip olması sayesinde günlük hayatta da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Günün mutsuzluğundan kurtulmak, yorgunluğunu atmak isteyen kişiler bu eşyalar sayesinde daha mutlu ve huzurlu bir havaya bürünmektedir.

Odaklanmaya ve zihin açmaya yardımcı olan tütsü çeşitleri, aynı zamanda afrodizyak bir etki meydana getirmektedir. Solunum yollarının rahatlamasına katkı sağlayan tütsüler daha rahat nefes almaya da destek olur. Kimyasal herhangi bir madde içermeden ait oldukları maddenin özünü yansıtan tütsüler İslam kültüründe, Bizans kültüründe, Osmanlı döneminde olmak üzere çok eski çağlardan günümüze değin gelmiştir.

Tütsü Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Çok eski yüzyıllardan bu güne kullanılan tütsü çeşitleri aromatik ve biyotik bir enerjiye sahip ürünlerdir. Eski zamanlarda dini törenlerde kullanılan tütsüler aynı zamanda terapi ve meditasyonlarda da tercih edilmektedir. Doğal içerikleri sayesinde dünyanın hemen yer yerinde kullanılan tütsüler, her yaştan insana hitap etmektedir. Pek çok kültürde ve başta Asya ve Uzakdoğu olmak üzere Ortadoğu, Antik Yunan, Mısır ve Roma gibi uygarlıklarda sıklıkla kullanılmıştır.

Tütsü çeşitleri, çubuk, konik, ağaç, bitki ve geri akışlı tütsüler olmak üzere ayrılmaktadır. Çubuk tütsüler oldukça pratik bir kullanıma sahiptirler ve bu nedenle pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Lavanta, nag champa, amber, vanilya, gül ve lotus gibi çeşitleri vardır. Konik tütsüler daha yoğun koku isteyenler için önerilmektedir. Bunun çeşitleri ejderha kanı, aloe vera gibidir. Ağaç tütsüsü, doğrudan ağacın kendisini içerirler. Bu yüzden diğerlerine göre daha farklıdır. Palo santo, öd ağacı, sandal ağacı gibi çeşitleri vardır. Bitki tütsüler, kokusu ve tütsü özelliği taşıyan bitkilerden yapılır. Adaçayı tütsüsü en çok bilinen türüdür. Geri Akışlı tütsüler ise yakıldıklarında yukarı değil aşağı doğru koku verirler. Bunun çeşitlerine baktığımızda yasemin, kırmızı gül ve paçuli gibidir.

Hangi Tütsü Neye İyi Gelir?

Her tütsünün farklı kokusu ve etkisi bulunmaktadır. Örneğin kehribar tütsüsü, bilgelik arayışı, gerçeğe ulaşma gibi anlamlar ifade eder. Tarçın tütsüsü kişisel gücün artmasını sağlarken kendini koruma gücünün oluşması gibi anlamlar meydana getirir. Turunçgiller tütsüsünün şans getirdiği ve pozitif etkiler oluşturduğu söylenmektedir. Ejderha kanı tütsüsü güçlendirme etkisi olan bir üründür. Lavanta tütsüsü, ruhsal ve fiziksel iyileşme sağlamaktadır. Çeşitler ve anlamlar daha da çoğaltılabilmektedir. Tütsü yakmak vücuda dinçlik ve rahatlama getirmektedir.

Tütsü Zararlı mı? Fiyatı Ne Kadar?

Doğal bir içeriğe sahip olan tütsülerin zararları bulunmamaktadır. Fakat doğal olmayan, havaya karışan parçalar nedeniyle astım ya da kanser gibi etkilere yol açabilir. Bundan dolayı doğal içerikli olanlar kullanılmalıdır. Fiyatları çok pahalı olmayan bu ürünlerin çeşidine ve içeriğine göre fiyatı değişebilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Siyez Buğdayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir?

Siyez Buğdayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir?

Siyez buğdayı, genetik olarak 14 kromozom sayısına sahip olan ve dünyadaki ilk buğday çeşidi olarak nitelendirilen bir besin kaynağıdır...

Ertesi Gün Hapı Doğurganlığı Azaltır Mı?

Ertesi Gün Hapı Doğurganlığı Azaltır mı?

Ertesi gün hapı; cinsel birliktelik sonrasında kullanılan ve kadınların gebe olmasını engelleyen korunma yöntemlerinden biridir...

Gözenek Sıkılaştırma Yöntemleri Nelerdir? Gözenek Sıkılaştırıcı ve Küçültücü Maske Tarifi

Gözenek Sıkılaştırma Yöntemleri Nelerdir? Gözenek Sıkılaştırıcı ve Küçültücü Maske Tarifi

Cildimizin üzerine yer alan gözenekler, yağ ve kir gibi dış faktörlere bağlı olarak genişler ve kötü bir görünüm meydana getirir...

Doğum Kontrol Hapı Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Doğum Kontrol Hapı Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapı; istenmeyen gebeliklerden korunmak için uygulanan, günümüzde dünya üzerinde pek çok kadın tarafından kullanılan, içerisindeki hormonlar ile yumurtlamayı durduran ve servikal mukusun yoğunluğunu artırarak spermin rahim içine geçmesini önleyen bir koruyucu yöntemdir...