yeniloji.com
Sağlık

Kamkat Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Kamkat Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Yeniloji 1927 görüntüleme

Kamkat; sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan, bağışıklık sistemini güçlendiren, saç, cilt, diş ve göz sağlığı gibi pek çok alanda olumlu etkisi olan bir meyve çeşididir.

Kamkat Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Çin'de altın portakal olarak adlandırılan kamkat meyvesi turunçgiller familyasına ait önemli bir besindir. A, C, E vitaminleri açısından oldukça zengin olan bu meyve aynı zamanda zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde vücuttaki serbest radikallerin atılmasında etkili olmaktadır. Kamkat meyvesinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İçerisinde bulunan lifler sayesinde sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Kabızlık, şişkinlik, gaz problemlerini ve hazımsızlığı gidermektedir. Ayrıca içerisinde bulunan lif bağırsakları korumaktadır.
 • Kamkat meyvesi diyabet için faydalı bir besindir. Kan şekerinin dengelenmesi konusunda etkili olmaktadır.
 • C vitamini açısından oldukça zengin olan kamkat meyvesi bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde enfeksiyonlara karşı koruyucu bir etki meydana getirir. Bakterilerden korunmak ve hasta olmamak için faydalı bir meyvedir.
 • C vitamini açısından zengin olan serbest radikaller ile savaşan bu meyve kanser ile mücadele etmektedir.
 • Kan damarlarının gevşemesine yardımcı olarak kan basıncının dengelenmesini sağlayan kamkat yüksek tansiyon için de faydalıdır.

Kemik ve göz sağlığını korumaya yardımcı olan bu meyve aynı zamanda saç ve cilt bakımı için de faydalı olabilmektedir. Ayrıca dişler için de sağlıklı etkiler meydana getirmektedir. Bunun için hem faydalı hem de koruyucu bir meyve olarak kabul edilir.

Kamkat Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

İçeriğinde herhangi bir kimyasal bileşen bulunmayan kamkat meyvesinin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Hatta hamile kadınlar ve emziren anneler için de rahat tüketilebileceği belirtilmektedir. Fakat şüphe oluşmaması için yine de doktorunuza danışmanız sağlıklı olacaktır. C vitamin deposu olduğu için rahatlıkla tüketilebilir.

Kumkuat Meyvesi Nasıl Yenir?

Kabuğu tatlı olan kamkat meyvesinin kendisi biraz ekşidir. Bundan dolayı genel olarak kabuğu ile tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Meyveyi iyice yıkayarak tüketiniz. Eğer ki kabuğunu yumuşatmak isterseniz yemeden önce sıcak suya bastırabilirsiniz. Bu meyve çekirdekleri ile tüketilebilmektedir. Eğer ki çekirdeklerini yemek istemiyorsanız tıpkı limon gibi ortadan ikiye bölerek çekirdeklerini çıkartabilirsiniz. Kabuğunu soymak biraz zor olduğu için eğer kabuksuz yemek istiyorsanız suyunu içebilirsiniz.

Kumkuat meyvesi çok farklı şekillerde kullanılabilir. Dondurmalara katılabilir, turşusu yapılabilir, ev yapımı ekmeklere katılabilir, kek kurabiye gibi hamur işlerine katılabilir, sos halinde kullanılabilir ya da bitki çayı şeklinde tüketilebilir. Meyve salataları içerisinde de kullanımı tercih edilebilmektedir.

Kumkuat Meyvesi Nasıl Saklanır? Nasıl Muhafaza Edilir?

Bu meyveleri saklamak için bir kaba koyunuz. Oda sıcaklığında iki gün, hava geçirmez soğutulmuş bir kabın içerisinde yaklaşık olarak 2 hafta kadar saklayabilirsiniz. Kamkat meyvesini buzdolabında da saklayabilirsiniz. Buzdolabından direkt alıp tüketebileceğiniz gibi oda sıcaklığında bekleterek de yiyebilirsiniz.

  İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
  Yorumlar ( 0 yorum )
  Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
  Önerilen Yazılar
  Korona Somnia Nedir? Korona Sonrası Uyku Bozukluğu ve Uykusuzluk Nasıl Geçer?

  Korona Somnia Nedir? Korona Sonrası Uyku Bozukluğu ve Uykusuzluk Nasıl Geçer?

  Pandemi sonrasında ortaya çıkan korona somnia; korona salgını sonrasında meydana gelen enişe, kaygı, çalışma ve okul hayatındaki değişimler ile kendini gösteren uyku bozukluğu durumudur...

  Ötenazi Nedir? Yararları Nelerdir?

  Ötenazi Nedir? Yararları Nelerdir?

  Geçmiş dönemlerden günümüze kadar tartışılan sağlık konularından olan ötenazi, ölümün kaçınılmaz olduğu ve tıp biliminin var olan verilerine göre herhangi bir tedavisinin bulunamadığı yada dayanılmaz acılar içerisinde bulunan hastanın tıbbi uygulamalar çerçevesinde öldürülmesi veya tıbbi yönden desteklerin kesilerek öldürülmesi durumudur...

  Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Elma Sirkesi ile Zayıflama

  Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Elma Sirkesi ile Zayıflama

  Elma sirkesi; vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olan ve zayıflama konusunda vücuda faydalı etkiler sunan bir bitkisel karşımdır...

  Kayısı Çayının Faydaları Nedir? Zayıflatır mı?

  Kayısı Çayının Faydaları Nedir? Zayıflatır mı?

  Sağlık için birbirinden çok özelliği olan kayısı çayının faydalarının ve kilo verdirme özelliğinin olmasıdır...