yeniloji.com
Sağlık

Kulak Çınlaması Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Varmı?

Henüz yorum yazılmadı
Kulak Çınlaması Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Varmı?
Yeniloji 2249 görüntüleme

Birçok kişinin yaşadığı kulak çınlaması problemleri büyük rahatsızlıkların sebebi olabilirken kesinlikle gözardı edilmemesi gerekmektedir.

Kulak Çınlaması Nedir? Nasıl Olur?

İnsanlar, duyu organlarında belirli zamanlarda yaşanan anormal durumlara alışmış oldukları için bunlara çok yüksek oranda tepki vermeyebilirler. Kulak çınlaması da bu anormal durumlardan birisidir. Ülkemizde kulakta çınlama olması, başka insanların kulağı çınlayan kişiden bahsettiği şeklinde bir batıl inanca bağlandığından birçok kişi bu durumu gözardı eder. Ancak sürekli olarak kulaklarında farklı formda ortaya çıkabilen sesler duyan kişilerin en kısa sürede tedavi olması gerekmektedir. Çevresel etmenler geçici olarak kulak çınlamalarına sebep olabilirken çok ciddi rahatsızlıklar da bu çınlamanın sebebi olabilir. Bu sebeple doktorlara en kısa sürede başvurulması en doğru karar olacaktır.

Kulak Çınlamasının Nedenleri Nelerdir?

Kulakta çınlama oluşmasının birçok farklı sebebi olabilirken en fazla görülen sebebi çok fazla sesli bir ortamda uzun süre durmaktır. İnsanlar, yüksek sesli müzik dinledikten sonra kısa süreli olarak kulak çınlaması problemlerini yaşarken bazı mesleklerde iş makinalarının sürekli olarak yüksek seste çalışması da insanlarda çınlamaya sebep olmaktadır.

Kulak çınlaması hem bir rahatsızlıktan ötürü hem de çevresel etkenler dahilinde meydana gelebilir.

İnsanların fazla stres içerisinde yaşantılarına devam etmesi de çok şiddetli şekilde kulakta çınlama oluşmasına sebep olabilmektedir. Stresli bir hayat, insanlarda hormonların farklı düzeylerde salgılanmasına sebep olmaktadır. Bu durumda kulakta çınlama problemleri de ortaya çıkmaktadır. Sürekli olarak bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin hayatlarındaki sorunları çözmeleri ile bu sorun da ortadan kalkacaktır.

Kulak Çınlamasına Neden Olan Hastalıklar

Kulağın iç yapısında yer alan olumsuzluklar da çınlamalara sebep olabilir. İlk olarak kulağın içerisinde yer alan tüylerin hasar alması çınlamaya sebep olmaktadır. Bu tüyler, beyinden ses olarak algılanacak hareketleri düzenlemektedir. Eğer tüyler ortadan kalkarsa kişilerin kulaklarında ses olarak algıladıkları hareketlerde de düzensizlikler olacaktır. Bunların yanı sıra kulak çınlamalarına kansızlık, yüksek tansiyon ya da beyin tümörü de sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlıkların tamamının insanlar için çok önemli olması ve ölümle sonuçlanabilmesi çınlamanın en kısa sürede doktorlara gösterilmesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Eğer çınlama, bu hastalıklar sebebiyle oluşmuşsa erken teşhis son derece önemli olacaktır.

Geçmeyen Kulak Çınlamasının Tedavisi Var mı?

Birçok kişi kulaktaki çınlamanın tedavisinin olmadığını düşünürken bu düşünce belirli oranda doğru olduğu kadar birçok yönden de yanlıştır. Kesin olarak çınlamayı ortadan kaldıran bir cihaz ya da ilaç günümüzde bulunmaz. Bu durum kişilerde kulak çınlamasının tedavisinin olmadığını düşündürmektedir. Ancak buna ek olarak kulakta çınlamaya sebep olan durum belirlenebilirse bu durumda kişilerin bu sorunu ortadan kaldırmaları aynı zamanda kulakta oluşan çınlamanın da tedavi edilmesi anlamına gelmektedir. Eğer kişiler, sürekli olarak yüksek sesli yerlerde çalışmak zorundaysa kulak tıkacı takmaları bu sorunu çözebilir. Buna ek olarak stres, kulaklarda çınlamaya sebep oluyorsa bu stresten arınmak da tedavi anlamına gelecektir. Beyin tümörü ya da diğer hastalıklar çınlamaya sebep olduğundan bu hastalıklar tedavi edilerek çınlama sonlandırılabilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Var mı?

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Var mı?

Erkek tipi saç dökülmesi; kelliğin kafanın en tepe noktasında başlayarak yayılması anlamına gelen ve çoğunluklar genetik olarak görülen bir dökülme çeşididir...

Liçi Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Nerede Yetişir? Nerede Satılır?

Liçi Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Nerede Yetişir? Nerede Satılır?

Liçi meyvesi, lezzeti ve dokusu damaklarda oldukça hoş bir tat bırakan, yaklaşık olarak 3 cm boyutunda olan, Çin kökenli bir meyve türüdür...

Burun Kanaması Sebepleri ve Tedavisi Nedir? Neden Olur?

Burun Kanaması Sebepleri ve Tedavisi Nedir? Neden Olur?

Beş duyu organından birisi olan burun, oldukça karmaşık bir yapıya sahip olurken burun kanaması gibi problemlerle sıklıkla karşılaşmak mümkündür...

Yağdan Kilo Verdiren Diyet ve Kürler Nelerdir? Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Yağdan Kilo Verdiren Diyet ve Kürler Nelerdir? Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Yağdan kilo verebilmek için metabolizma hızının yükselmesini sağlamak, dengeli ve düzenli beslenme düzenine geçmek, bunun yanı sıra spor ve egzersiz yapmak gerekmektedir...