yeniloji.com
Bakım

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Koltuk Altı Neden Kararır?

Henüz yorum yazılmadı
Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Koltuk Altı Neden Kararır?
Yeniloji 1722 görüntüleme

Koltuk altı kararması, çoğu kadının başına gelen çeşitli epilasyon yöntemlerinden sonra oluşan problemdir.

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Meydana gelen sorun bir anda gelişmemektedir. Oluşan sorunun altında birçok neden yatar. Bu nedenler arasında sir ağda uygulaması, alkol içeren deodorantların kullanımı, jilet, çok fazla terlemek gösterilebilir. Koltuk altı karaması gibi aynı sebeplerden kaynaklı olarak genital bölgede de oluşmaktadır. Yaz mevsiminde, deniz, havuz gibi ortamlarda belirgin hale gelen bu siyahlık kötü bir görüntüye neden olur.

Koltuk altının rengini açmak amacıyla patates yöntemi kullanılabilir. Bunun için patates dilimlenir. Yöntemin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Patates dilimleri koltuk altına koyulur veya püre haline getirilir. Uygulama üç ila defa yapılabilir.

Koltuk Altı Kararmasının Sebepleri Nelerdir?

Koltuk alt kısımlarının ten rengiyle aynı veya uyumlu olması her zaman idealdir. Sorun olmadığı zaman rahatça kolunuzu kaldırabilir ve istediğiniz kıyafetleri özgür bir biçimde giyebilirsiniz. Koltuk alt kısımları temiz olsa bile renk farklılığı olumsuz görüntülere yol açar. Dolayısı ile bu duruma çözüm bulmak gerekebilir. Çözüm sürecine geçmeden önce kararmaya yol açan etkenleri bilmek fayda sağlar. Bölge jilet ile tıraş edildiğinde belli bir süre sonrasında kararmalar oluşmaya başlar.

Koltuk altı kısmındaki deri hassas olduğu için ten renginin sabit kalması için dikkat olunması gerekir. Tüylerin gitmesi ve pürüzsüz olması amacı ile yapılan tıraş yöntemi kararmaların başlıca nedenlerindendir. Bir diğer neden de bu bölgenin aşırı seviyede sürtünmesidir. Bölgeyi sürten kıyafetler derinin kalınlaşma yaşamasına neden olur. Bu alanda sürtünmenin olmaması için bölgeye pudra veya krem sürülebilir.

Koltuk Altı Terlemesi ve Kararması

Sık bir şekilde terleyen bölge hem kötü kokulara hem de siyahlık sorununa yol açar. Terleme aynı zamanda tahriş sebebidir. Bunu önleyebilmek için her daim ıslak mendil bulundurmak ve belli aralıklarda alanı silmek gerekir. Islak mendil kullanımı tahrişi ve kokuları engelleyici özelliğe sahiptir. Koltuk altındaki tüyler uzadığı zaman kararmaların görülmesi normalleşir. Düzenli olarak tüy alma işlemi yapılmalı ve kişisel bakım ihmal edilmemelidir. Ağda kullanımının yanlış olması da sorunun nedenleri arasında yer alır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Çözümü Nedir?

Bölge limon ile beyazlatılabilir. Eski dönemlerden beri cildi beyazlatmak için kullanılan limon uygulaması kararmaları geçirir. Cildin limon alerjisi yok ise duştan önce limon uygulaması yapılabilir. Bunun için koltuk altları limon ile ovalanır ve otuz dakika bekletilir. Süre dolunca duş alabilirsiniz.

Bir başka yöntem ise salatalıkla uygulanan kürdür. Bu karışım için salatalıklar halka biçiminde kesilir ve üst kısımlarına taze limon sıkılır. Karışım koltuk altına sürülür ve on dakika beklenir. Zaman içinde rengin açıldığını görmek mümkün hale gelir. Koltuk altı kararması probleminin geçmesi için bahsedilen yöntemler düzenli uygulanmalıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Nükleer Enerji Nedir? Nükleer Santral Nasıl Çalışır?

Nükleer Enerji Nedir? Nükleer Santral Nasıl Çalışır?

Bilimsel açıdan nükleer enerji, uranyumun nötron ile etkileşimden elde edilen enerjiye verilen isimdir...

Solunum Sistemi Hastalıkları Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi

Solunum Sistemi Hastalıkları Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi

Solunum hastalıkları, genel olarak antibiyotikle tedavi edilmeye çalışılan ve birçok virüsün neden olduğu hastalık türleridir...

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Yüksek tansiyon; damarda bulunan kanın damar duvarlarına yapmış olduğu basınç sonucunda meydana gelen ve ciddi rahatsızlıklara yol açabilen bir hastalıktır...

Dang Humması Nedir? Dengue Fever Nasıl bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Dang Humması Nedir? Dengue Fever Nasıl bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Dang humması; sivrisinek ısırması ile bulaşan, Malezya'da son 4 ay içerisinde birçok can alan, hafif ateş ile belirt gösteren ve ölümcül sonuçlar meydana getirebilen bir virüstür...