yeniloji.com
Sağlık

Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Henüz yorum yazılmadı
Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?
Yeniloji 2097 görüntüleme

Boğazımızın hemen altında yer alan, kıkırdıktan oluşan ve solunum yolunun en önemli parçalarından biri olan gırtlaktaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyüyerek tümör meydana getirmesi sonucunda gırtlak kanseri meydana gelmektedir.

Gırtlak Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Ses kısıklığı ile kendini gösteren gırtlak kanserinin belirtileri asıl olarak ses kalitesindeki düşüş ile kendini belli etmektedir. Erken evrelerde çok fazla kendini göstermeyen bu rahatsızlık, tümörün oluştuğu bölgeye göre farklı semptomlar meydana getirmektedir. Eğer ki glottis bölgesinde ortaya çıkmışsa belirtiler erken dönemde kendini gösterebilir. eğer ses tellerini etkileyen bir tümör söz konusu ise ses kısıklığı problemleri meydana gelebilmektedir. Genel olarak gırtlak kanseri belirtilerine baktığımızda şu şekilde sıralama yapabiliriz:

  • Boğazda takılma ve yabancı bir cisim varmış hissi oluşur. Eğer ki ses tellerinin üzerinde tümör oluşumu meydana gelmişse boğaz ağrısı ve beraberinde boğazda yutkunma etkisi söz konusu olur.
  • Boğaz bölgesi ve aynı zamanda kulaklara doğru yayılan bir ağrı meydana gelir.
  • Yutma güçlüğü ve beraberinde solunum sıkıntısı oluşur. Ayrıca yutma sırasında ağrı oluşması da sık görülen belirtiler arasındadır.
  • Uzun süren belirtiler dahilinde öksürük meydana gelir.
  • Kanlı balgam sık görülen belirtiler arasındadır.
  • Kanser eğer ki boyun bölgesindeki lenf bezlerine doğru ilerleme göstermişse, şişlikler meydana gelebilir.

Genel olarak belirtilerin birçoğu boğaz ya da gırtlak bölgesinde meydana gelen bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Eğer ki belirtiler iki haftadan uzun süre devam ediyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir. Çünkü belirtilerin uzun sürmesi tümör kaynaklı olabilir. Eğer ki yoğun şekilde alkol ve sigara tüketimi sağlıyorsanız mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu kişilerde kanser riski daha fazladır.

Gırtlak Kanseri Neden Olur?

Kesin bir şekilde sebebi belli olmayan gırtlak kanserinin nedenleri birçok faktör eşliğinde gelişir ve bu duruma neden olan birçok etken vardır. Tütün ve sigara ürünleri bunların başında yer almaktadır. Bu tarz ürünleri sıklıkla kullanan kişilerde oluşum riski daha fazladır. Örneğin sigara içen kişilerde hastalığın oluşma riski yaklaşık olarak 20 kat daha fazladır. Buna ek olarak alkol da tüketilirse risk daha da artmaktadır. Erkeklerin ise bu kansere yakalanma riski kadınlara göre 7 kat daha fazladır.

Hücrelerin genetik olarak mutasyona uğraması sonucunda meydana gelen gırtlak kanseri, sağlıklı hücrelerin azalması, sağlıksız olanların ise büyümesi ve birikmesi sonucunda tümör meydana getirmesi sonucunda oluşmaktadır. Genel olarak bu mutasyona sebep olan etkenler ve faktörler bulunmaktadır. Gırtlak kanseri sebebine baktığımızda boya sanayi, petrol ürünleri, ağaç işleri gibi sektörlerde çalışan kişilerde riskin yüksek olduğu görülmektedir. Tüm bunlara ek olarak HPV virüsü ve reflü hastalığı da etken olabilir.

Gırtlak Kanseri Evreleri Nelerdir?

Bu hastalığın 4 evresi bulunmaktadır. Birinci ve ikinci evreleri T1 ve T2 olarak isimlendirilir ve erken evreler olarak nitelendirilirler. Bu evrelerde tanı ve teşhis koyulması ile hastalığın iyileştirilmesi söz konusudur. Üçüncü evre olarak belirtebileceğimiz T3, gırtlaktaki tümöre bağlı olarak ses teli hareketlerinin azalması durumudur. Gırtlak kanseri son evresi ise T4 olarak belirtilir ve tümör gırtlağın dışına yayılmış şekildedir. Üçüncü ve dördüncü evrede hastalığın tedavi edilmesi oranı düşüktür. Son evrede ses telleri ciddi anlamda zarar görürken aynı zamanda kanser diğer organlara da sıçrayabilmektedir. Bundan dolayı yaşam süresi düşüktür ve ölüm oranı yüksektir. Akciğer, sindirim sistemi ve beyin gibi diğer organlara metastaz olabilir.

Gırtlak Kanseri Tedavi Nasıl Yapılır?

Asıl olarak gırtlak kanseri tedavisi tümörün nerede olduğu, boyutunun ne kadar olduğu, ne kadar yayılmış olduğu, kişinin yaşına ve sağlık durumuna göre yapılmaktadır. Bu rahatsızlığın tedavisinde en çok uygulanan yöntem cerrahi uygulamalardır. Bunun haricinde radyoterapi, kemoterapi de uygulanabilmektedir. Bu yöntemi biraz inceleyecek olursak:

Cerrahi Yöntemler: Hastalığın erken dönemlerinde kanserli dokunun ya da gırtlağın belli bir bölümünün alınması şeklinde yapılmaktadır. Bu ameliyatlarda boynun ön kısmında nefes borusuna doğru trakeostomi olarak tanımlanan bir delik açılır. Burada hastanın nefes alması sağlanır. Eğer gırtlağın sadece bir bölümü alınırsa bu delik birkaç gün sonra kapanır. Fakat hepi alınırsa delik kalıcı olur.

Radyoterapi Yöntemi: Yüksek enerjili ışınlar ile kanser hücrelerinin öldürülmesi ve tümörlerin küçülmesi için uygulanan bir yöntemdir. Boynun dışından verili ve genel olarak her gün belli bir dozda uygulanır. Ayrıca uygulama sırasında birtakım ilaçlar da verilebilir. Cerrahi yöntemde olduğu gibi bunda da başarı elde edilmesi yüksektir.

Kemoterapi Yöntemi: Bu yöntem genel olarak ileri evrelerde yapılmaktadır. Cerrahi işlem öncesi ya da sonrasında yapılabilir.

Gırtlak kanseri hasta yorumlarına baktığımızda her birinde farklı bir tedavi yöntemi uygulandığı görülmektedir. Tedaviler hastaya ve hastalığın evresine göre değişkenlik göstermektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Raynaud Hastalığı Nedir? Tehlikeli midir? Belirtileri ve Tedavisi

Raynaud Hastalığı Nedir? Tehlikeli midir? Belirtileri ve Tedavisi

Raynaud hastalığı; el ve ayak parmaklarını etkileyen bir tür kan dolaşımı bozukluğu olarak nitelendirilen, kangrene kadar gidebilen bir rahatsızlıktır...

Elma Kabuğu Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?

Elma Kabuğu Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?

Üst solunum yolu hastalıklarına karşı etkili olan, doğal öksürük ve balgam söktürücü etkisi bulunan elma kabuğu çayı, zayıflamak isteyen kişiler için de oldukça ideal bir içeriğe sahip olan doğal bir içecektir...

Lahana Suyu Diyeti Nedir? İshal Yapar mı? Faydaları Nelerdir?

Lahana Suyu Diyeti Nedir? İshal Yapar mı? Faydaları Nelerdir?

Lahana suyu diyeti; içerisinde bol miktarda lif bulunan ve metabolizmanın hızlanmasına destek olan bir kürdür...

Shea Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Karite Yağı Kullananlar ve Fiyatı

Shea Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Karite Yağı Kullananlar ve Fiyatı

Shae yağı; cilt bakımında doğal etkiler meydana getiren, bir diğer adı ile karite yağı olarak bilinen, shae ağacının meyvelerinden elde edilen ve çoğunlukla kozmetik alanlarda kullanılan bir bitkisel yağdır...