yeniloji.com
Zayıflama

Plank Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Plank Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?
Yeniloji 152 görüntüleme

Plank; karın kaslarının çalışmasına yardım eden, modern egzersiz hareketleri arasında yer alan en etkili spor hareketlerden biridir.

Plank Nedir? Etkileri Nelerdir?

Oldukça basit bir egzersiz gibi görünmesine rağmen, yaklaşık olarak 20 saniye sonrasında vücutta titreme meydana getiren plank hareketi, kişinin tıpkı bir tahta gibi dümdüz dururken vücudundaki tüm kasları çalıştırması olarak tanımlanmaktadır. Herhangi bir hareket gerektirmeyen bu egzersiz çeşidi, bacak, karın ve kolları çalıştırarak tüm vücudun güçlenmesine ve yağ yakmasına yardımcı olmaktadır.

Plank farklı çeşitleri olan ve karın kasları başta olmak üzere, bacak, göğüs, kol kaslarının da gelişmesine, güçlenmesine destek olan bir egzersiz yöntemidir.

Tahta egzersizi olarak da nitelendirilen plank egzersizi, vücudun farklı bölgelerinin sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır. Kilo vermek için oldukça ideal olan bu hareket, sadece tek bir bölgeyi değil vücudun hemen hemen tüm kaslarını aktif eder. Vücudumuzun hem sağlıklı hem de sıkı olması için egzersiz yapmak gerekmektedir. Plank hareketi, hem bölgesel yağları hem de vücuttaki yağları eritmeye destek olan bir harekettir. Günde birkaç kere 1 dakika boyunca uygulayacağınız plank egzersizi kısa süre içerisinde sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Plank Ne İşe Yarar?

Vücudun sıkılaşmasına yardımcı olan plank egzersizi hemen her bölgeye etki edebilmektedir. Kalça ve diz arkasındaki kasların çalışmasına destek olarak hem sıkılaşma hem de selülitlerde azalma meydana getirmektedir. Sırt ve omuz kaslarının çalışmasına yardımcı olan bu egzersiz, boyun ve bel bölgesinde meydana gelen ağrıların azalmasına ve sırt kaslarının güçlenmesine destek olur. Aynı zamanda kasılan sırt kaslarını esnekleştirmek için de faydalıdır.

Plank egzersizi yaparken bacaklardan yanma hissi meydana gelmektedir. Bu bacakların sıkılaşmasına yardımcı olan bir durumdur. Bacakların yanı sıra karın kaslarını da hareket geçirerek buradaki yağlanmanın azalmasını, karnın düzleşmesini sağlamaktadır. Bu hareketi düzenli olarak her gün yaparak kısa süre içerisinde incelme sağlayabilirsiniz.

Plank Egzersizi Nasıl Yapılır?

Durağan yani hareket etmeden yapılan bir egzersiz olan plank, aynı pozisyonda beli bir süre durulması ile yapılmaktadır. Plank yapmak için öncelikle yüzü koyun yere uzanın. Dirseklerinizi dik tutacak bir pozisyon alınız. Ardından omuzlarınızı hizalayınız. Bu harekette desteği kollarınızdan ve ayaklarınızdan alırsınız. Vücudunuzun dümdüz durması önemlidir. Dirsekler tam olarak omuzların altında durmalıdır. Pozisyonu bu şekilde almalısınız. Hareketi uygularken kaslarınızı kasın ve asla gevşetmeyin. Yavaş sürelerle başlayıp gün geçtikçe uzatmaya özen gösteriniz. Ayaklar bitişik, kalça düz, bel bükülmemeli, karın kasları sıkılmalı ve dirsekler omuz hizasında olmalıdır.

Plank Hareketinin Faydaları Nelerdir?

Oldukça zor bir hareket olarak nitelendirilen plank hareketi bacaklarınızı, sırtınızı, kalçanızı ve kollarınızı güçlendirir. Böylece ağrılarınız azalarak daha esnek bir vücuda sahip olabilirsiniz. Eğer bir rahatsızlığınız söz konusu ise uygulama öncesinde uzman birine danışmayı unutmayınız. Farklı plank çeşitleri uygulayarak formu yakalayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Karın Yağları Nasıl Yakılır? Karın Yağları İçin Diyet ve Kür

Karın Yağları Nasıl Yakılır? Karın Yağları İçin Diyet ve Kür

Karın yağları; göbek bölgesinin ve bel çevresinin kalınlaşmasına yol açan, aynı zamanda iç organlar için zaman içerisinde tehlike meydana getiren bir kilo alma biçimi olarak ifade edilmektedir...

Meyan Şerbeti Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Tarifi

Meyan Şerbeti Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Tarifi

Meyan şerbeti; Ramazan sofralarının vazgeçilmez lezzeti olarak nitelendirebileceğimiz ve faydaları, lezzeti sayesinde sıkça tüketilen lezzetli bir içecek şeklinde ifade edebileceğimiz karışımdır...

Kobra Zehiri Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Elde Edilir?

Kobra Zehiri Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Elde Edilir?

Son yılların en popüler ve en çok tercih edilen kobra zehiri normalde kişinin birkaç saat içerisinde ölmesine sebep olmaktadır...

Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır? Nasıl Zayıflatır? Faydaları ve Zararları

Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır? Nasıl Zayıflatır? Faydaları ve Zararları

Maydanoz kürü; mucize yeşil bitkilerden yapılan kürlerde üst sıralarda yer alan ve vücut için çok önemli faydalar gösteren besleyici bir karışımdır...