yeniloji.com
Sağlık

Zika Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Hangi Ülkelerde Görülür?

Henüz yorum yazılmadı
Zika Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Hangi Ülkelerde Görülür?
Yeniloji 180 görüntüleme

Zika virüsü; tarihte ilk olarak Uganda'nın Zika ormanlarında yaşayan Rhesus cinsi maymunda görülmüş, anofel cinsi sivrisinekler ile enfekte olan bir tür RNA virüsüdür. Oldukça tehlikeli olan zika virüsünün bir tedavisi ya da aşısı bulunmamaktadır.

Zika Virüsü Nedir, Ne Demek?

Son zamanlarda Hindistan'da görülmesi üzerine endişe meydana getiren zika virüsü etkeni anofel cinsi sineklerdir. Bu sinekler aracılığı ile vücuda bulaşan, ani bir şekilde gelişen ateş, deri döküntüsü, eklem ağrısı gözler kızarıklık gibi belirtiler ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Genel olarak ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler ile tedavi sağlanmaktadır. Bir tür RNA virüsü olan zika, yaklaşık olarak hafif geçer ve iyileşme süresi 4-7 gün kadardır.

Zika Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak hastalığın bulaştığı kişilerden sadece dörtte biri semptomatiktir. En sık görülen belirtiler, ateş, döküntü, eklem ağrıları ve gözlerde kızarmalardır. El ve ayak eklemlerinde şişmeler meydana gelebilir. Bu sık görülen belirtilerin yanı sıra kas ağrısı, baş ağrısı, gözlerin arkasında ağrı ve kusma da görülebilir. Genel olarak belirtiler hafiftir. Birkaç gün ya da 1 hafta kadar devam edebilir. Zika virüsü öldürür mü diye soracak olursanız eğer, ölüm oranı oldukça düşüktür.

Zika Virüsü Hangi Ülkelerde Görülür?

Eğer zika virüsü ilk nerede görüldü diye araştıracak olursak Uganda'da çıkmıştır. Günümüzde son zamanlarda Hindistan'da görülmüştür. Zika virüsü Türkiye'de var mı diye soracak olursanız eğer ülkemizde henüz bildirilmiş bir vaka bulunmamaktadır. Fakat virüsün yayılmasına neden olan aedes sivrisinekler ülkemizde vardır. Bunda dolayı dikkatli olmak gerekmektedir.

Zika Virüsü Nasıl Bulaşır?

Aedes cinsi sivrisineklerin insanları ısırmayı ile enfekte olan zika virüsü bulaşıcı mı diye soracak olursanız anneden doğum sırasında bebeğe bulaşabilir. Emzirme ile geçiş olup olmadığı kedin bellir değildir. Bu zamana kadar bölye bir vaka tespit edilmemiştir. Kan transfüzyonu ile geçişi mümkündür. Cinsel temasla da oldukça düşük bir ihtimal bulaşma görülebilir. Virüsün kuluçka süresi 3-12 gün arasındadır. Zika virüsü sivrisinek cinsinin ısırması sonrasında yukarı saymış belirtiler ile kendini gösterebilmektedir.

Zika Virüsü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kan testleri ile zika virüsü teşhisi konulduktan sonra uygulanacak kesin bir tedavi yöntemi yoktur. İstirahat etmek, sıvı alımını artırmak, ateşin düşmesi için ilaç kullanmak ve görülen ağrıların hafiflemesi için ağrı kesici almak gerekebilir. Genel olarak uzman doktorlar tedavi konusunda yönlendirmektedir. Bu hastalık için önleyici bir aşı yoktur. Sivrisinek ısırıkların korunmak gerekmektedir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Soğuk Baklava Nedir? Tarifi, Kalorisi ve Fiyatı

Soğuk Baklava Nedir? Tarifi, Kalorisi ve Fiyatı

Soğuk baklava; baklava yufkası ile yapılan, az miktarda şeker, süt, çikolata ve Antep fıstığı içeren üstü bitter çikolata ile kaplanan farklı ve aynı zamanda oldukça lezzetli bir tatlıdır...

Kolonoskopi Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Listesi ve Yapanlar

Kolonoskopi Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Listesi ve Yapanlar

Kolonoskopi diyeti; bağırsak kanserinden şüphelenen hastalara uygulanan, uygulama öncesinde bağırsakların temiz olması için gerekli olan bir beslenme programıdır...