yeniloji.com
Diyet

Nötropenik Diyet Nedir? İlkeleri Nelerdir? Nasıl Olmalı?

Henüz yorum yazılmadı
Nötropenik Diyet Nedir? İlkeleri Nelerdir? Nasıl Olmalı?
Yeniloji 211 görüntüleme

Nötropenik hastalarında uygulanan diyet listesine nötropenik diyet denilmektedir. Bu diyet bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde uygulanan listelerden oluşur.

Nötropenik Diyet Nedir? Ne İşe Yarar?

Normal bir bireyin bağışıklık sistemi güçlü ise gıdalardan alınan mikrop ve bakterileri vücut içerisinde yok etme özelliği bulunur. Fakat nötropenik hastalarda bu durum maalesef gerçekleşmez. Bu aşamada doktor hastaya nötropenik diyet listesi ve beslenme şekli oluşturur. Her diyet listesinde bulunan farklı uygulamalar gıdaların pişirilmesinde de farklılık oluşturmaktadır. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişilerin hastalıklara karşı çok fazla vücut direncinin olmadığı görülür. Kişinin tükettiği gıdalarda bulunan mikrop ve bakterileri vücuda almaması için uygulanacak olan bu diyet sağlık açısından oldukça önemlidir.

Nötropenik diyet bağışıklık sisteminin güçlenmesine yönelik uygulanan bir beslenme programıdır.

Bu diyette tüm gıdalar yüksek ısıda pişirilmektedir. Özellikle sebzelerin bol su ile yıkandıktan sonra düdüklü tencere de pişirilmesi sebzelerde bulunan bakterilerin vücuda alınmasına engel olur. Bakteri oluşumu çok hızlı olan gıdalarda kişi tüketmeden önce mikrodalga gibi yüksek ısı veren cihazlarda ısıtılarak servis edilmelidir.

Nötropenik Beslenme nasıl Olmalı?

Nötropenik diyette hasta uzun süre bekletilen gıdalar tüketmemektedir. Bakteri oluşumu azla olan et ve et ürünleri tüketilebilecek miktar kadar pişirilmelidir. Bu diyetin en temel özelliği yemekler taze ve bekletilmeden vücuda alınmasıdır. Bekleyen gıdaların çoğunda bakteri hızlı bir şekilde üreyebilmektedir. Genel olarak tek kullanımlık gıdalar tercih edilerek diyetin yapılması gerekir. Ayrıca öğünlerde tüketilen gıdalar çok fazla olmamalıdır. Düzenli beslenmeye de dikkat edilmesi gerekir.

Nötropenik Diyet Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

  • Diyet listelerinin çoğunda sebzelerin genellikle çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir. Fakat nötropenik diyette tüm gıdaların yüksek ısıda pişirilerek tüketilmesi gerekmektedir. Meyveler bile özel sular ile yıkanıp arındırılarak tüketilmektedir.
  • Hastanın uzun süre bağışıklık sisteminde herhangi bir durum değişikliği olmadığı takdirde diyet süresi uzatılabilmektedir. Bu diyette kuruyemiş tüketimi kısıtlı bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle yağlı kuru yemişlerin tohumlar tüketilmemelidir.
  • Normal diyet listeleri gibi 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde liste oluşturulmaktadır. Genellikle ara öğünler meyve ya da yoğurt gibi gıdalar tercih edilmektedir. Kilo vermekten çok kişinin bağışıklık sistemine yönelik olan bu diyet programı hastanın kısa sürede toparlanmasına yardımcı olur. Çok küçük ambalajlar ile beslenme yapılan bu diyet listesi kişinin sık sık yemesine sebep olabilir. Çünkü az miktarda ve taze bir şekilde tüketim olması gerekmektedir.

Nötropenik Diyet ilkeleri Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Kanser hastalarının çoğunda da uygulanan nötropenik diyet listesi hastanın hastalığında bulunduğu aşamaya göre belirlenebilmektedir. Çoğu kanser hastasının kemoterapi tedavisinden dolayı bağışıklık sisteminin zayıf olması bu diyeti yapması gerektiğini göstermektedir. Akşam öğünlerinde daha çok et ve et ürünleri tercih edilerek gece boyu beslenme mümkün olmamaktadır. Birçok hastalıkta tedavi destekleyici olarak verilen sağlıklı diyetler arasında yer alır ve hastanın hızlı şekilde bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek sağlar.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Saç Dökülmesi Genetik mi, Nasıl Anlaşılır?

Saç Dökülmesi Genetik mi, Nasıl Anlaşılır?

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda meydana gelebilen bir problemdir ve zaman içerisinde kelliğe yol açabilmektedir...

Bb Krem Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Sivilce Yapar mı?

Bb Krem Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Sivilce Yapar mı?

BB krem; cilt tonunun eşitlenmesi ve ciltteki pürüzlerin kapatılması için geliştirilmiş olan bir makyaj ürünüdür...

Pankreas Nedir? Ne İşe Yarar? Pankreas Görevi ve Hastalıkları

Pankreas Nedir? Ne İşe Yarar? Pankreas Görevi ve Hastalıkları

Pankreas; tüketilen yiyeceklerin vücut tarafından kolayca sindirilmesini sağlayan ve aynı zamanda vücuttaki glukoz seviyesinin kana karışma düzeyini dengeleyen önemli bir iç organımızdır...

Sütlü Çay Nasıl Yapılır? Nasıl İçilir? Tarifi, Malzemeleri ve Yapılışı

Sütlü Çay Nasıl Yapılır? Nasıl İçilir? Tarifi, Malzemeleri ve Yapılışı

Sütlü çay; tüm dünyada yaygın olarak içilen, bir İngiliz lezzeti olarak bilinen ve ülkemizde de son zamanlarda gerek tadı gerekse hoş aroması ile kendinden söz ettiren bir içecektir...