yeniloji.com
Sağlık

Tenisçi Dirseği Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Tenisçi Dirseği Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yeniloji 1578 görüntüleme

Tenisçi direği hastalığı; tıbbi olarak lateral epikondilit şeklinde ifade edilen, bölgedeki birtakım zorlamalar sonucunda kemik ve kas bileşkesinde meydana gelen dejenerasyon ya da yırtık sonrasında meydana gelen bir durumdur.

Tenisçi Dirseği Hastalığı Nedir?

Çoğu zaman sinir sıkışması ile karıştırılan ve zorlanma sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak ifade edilen tenisçi direği hastalığı; dirseğin dış kısmında yer alan kemiğe yapışık olarak bulunan tendomlarda ufak yırtıkların oluşması ile meydana gelen bir durumdur. Üst üste tekrarlayan zorlanmalar sonucunda kemik ve kas bağların düşük travmalar oluşur ve bu da hastalığın ilerlemesine sebebiyet verir. Daha çok tenis oynayan kişilerde görüldüğü için ismini bu yönde almaktadır.

Daha çok raket sporları ile uğraşan kişilerde görülen tenisçi dirseği hastalığı, aynı zamanda el bileğini tekrar tekrar zorlayan işlerde çalışan kişilerde de meydana gelebilmektedir. Gün içerisinde yaklaşık olarak 2 saatten fazla el bileğini zorlayan etmenlerin oluşması ya da böyle bir işle ilgilenmek rahatsızlığın meydana gelmesine sebep olabilir. Boyacılar, tesisatçılar, marangozlar ve yoğun bir şekilde ev işi yapan kadınlarda meydana gelebilir. Genel olarak 30-50 yaşları arasında gözlemlenmektedir.

Parmak hareketlerini ve el bileğinin hareket etmesini sağlayan ve üst uç yapışma noktası olarak belirtilen dirseğin dış ve yan kısmında mikro yırtıkların meydana gelmesi şeklinde ifade edilen lateral epikondilit, ağrı şeklinde belirtiler meydana getiren bir rahatsızlıktır ve günlük yaşamı olumsuz etkilemektedir.

Tenisçi Dirseği Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Dirseğin dış kısmında yer alan kemik çıkıntısında hissedilen ağrının ön kola doğru yayılması tenisçi dirseği hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır. Bir eşyayı kaldırdığınızda ya da kuvvet uyguladığında direkten bileğe doğru bir ağrı meydana gelir. El bileğine yük bindikçe ağrının şiddeti de artar. Bu rahatsızlığın en belirgin belirtisidir. Meydana gelen ağrı nedeniyle kollarda güçsüzlük oluşur. Kişi ağır bir şey kaldıramayacak duruma gelir. Hastalık ilerlediği zaman elin yumruk haline getirilmesi, tokalaşma gibi basit eylemler bile yapılamayacak duruma gelir.

Tenisçi Dirseği Neden Olur?

Genel olarak bu rahatsızlık çok sık yanlış backhand yapan tenisçilerde meydana gelmektedir. Bu asıl olarak sadece omuzla yapılması gereken bir harekettir. Fakat bu hareketi uygularken dirsek ve ön kol kullanılırsa kişi oradaki kasları zorlar ve yırtılmalar meydana gelir. Daha sonra vücut bu bölgeyi iyileştirmeye çalışsa da başarılı olamaz. Çünkü buradaki bağ yapıları çok iyi kanlanmaz. Çok iyi kanlanma oluşmadığı için hasara bağlı olarak iyileşme süreci oldukça güç ya da kötü seyreder.

Tenisçi Direği Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer ki belirtiler varsa ve ağrı hissediyorsanız mutlaka uzman bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Ağrı ilk hissedildiği zaman istirahat edilmelidir. Böylece iyileşme sağlanabilir. Anca bu tarz bir durumda ağrı kesici alarak kolunuzu kullanmaya devam ederseniz hastalığın daha da ilerlemesine neden olursunuz. Tenisçi direği tedavisi için pek çok bant ve dirseklik bulunmaktadır. Genel olarak bu aparatlar ile zedelenmiş bölgedeki ağırlık hafifletilmektedir. Eğer buna rağmen ağrı geçmiyorsa kortizon iğnesi yapılabilir. Yeni olarak şok dalga ya da PRP enjeksiyonu uygulanabilir. Genel olarak bu hastalık %90 oranında cerrahi olmayan yöntemler ile iyileşme gösterir. Yaklaşık 6 ay tedavi uygulanır eğer ki cevap alınamıyorsa cerrahi işlem uygulanabilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kansızlık Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kansızlık Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıptaki adı anemi olarak belirtilen kansızlık, kandaki oksijen seviyesinin dengelenmesine yardımcı olan hemoglobin seviyesinin gerekli orandan düşük olması şeklinde nitelendirilen bir rahatsızlıktır...

Milia Ne Demek? Tedavisi Nasıl Yapılır? Yüzdeki Yağ Bezeleri Nasıl Temizlenir?

Milia Ne Demek? Tedavisi Nasıl Yapılır? Yüzdeki Yağ Bezeleri Nasıl Temizlenir?

Milia; yanlış beslenme, genetik sebepler ya da farklı sonuçlara bağlı olarak meydana gelen, 3 mm...

Eliminasyon Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Eliminasyon Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Eliminasyon diyeti; kronik olarak gelişen inflamatuar hastalıkların iyileşmesi için faydalı olan, vücutta hazımsızlık, kabızlık gibi etkiler meydana getiren besinlerin bulunması ve tüketilmesinin kısıtlanması olarak tanımlanan bir beslenme yöntemidir...

Pudra Nedir? Pudra Ne İşe Yarar? Pudra Neyden ve Nasıl Yapılıyor?

Pudra Nedir? Pudra Ne İşe Yarar? Pudra Neyden ve Nasıl Yapılıyor?

Makyaj denildiğinde akla ilk gelen ürünlerden birisi olan pudra çok uzun yıllardır farklı amaçlar için kullanılmaya devam ediyor...