yeniloji.com
Yaşam

Akik Taşı Faydaları ve Özellikleri Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Henüz yorum yazılmadı
Akik Taşı Faydaları ve Özellikleri Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?
Yeniloji 447 görüntüleme

Akik taşı; adını Sicilya'da bulunan Achates Nehri'nden alan, oldukça sert bir yapıya sahip, ışığı geçiren saydam ya da yarı saydam özelliği bulunan doğal bir taştır.

Akik Taşı Faydaları Nelerdir?

Dünya üzerinde en sık rastlanan maden türü olan akik, hemen her yerden çıkarılabilmektedirler. Akik taşı deniz kıyılarında, çöllerde ve ırmak yataklarında bulunmaktadır. Birçok farklı rengi bulunmaktadır. Yeşil, kahverengi, siyah mavi, kırmızı gibi çeşitleri bulunmaktadır. Genel olarak her birinin faydaları aynıdır. Akik taşı faydalarını şu şekilde maddeleyebiliriz:

 • Cilt ve saç sağlığı için etkilidirler.
 • Yeşil akik taşı faydalarına baktığımızda ruhsal anlamda faydalı olduğunu ve zihni rahatlattığını görebiliriz. Negatif enerjilerin yok edilmesini sağlayarak kişinin pozitif olmasını sağlar.
 • Çakraları dengeleyen bu doğal taş, uykusuzluk problemlerinin giderilmesini sağlamaktadır.
 • Kan dolaşımının düzenlenmesine katkı sağlar.
 • Akıl ve mantığın gelişmesine yardımcı olur.
 • Nazar gibi olumsuz enerjilere karşı etkili olan akik taşı, bu taşı taşıyan kişiyi olumsuzluklardan korumaktadır.
 • Tansiyonunu dengelenmesine yardımcı olur.
 • Siyah akik taşı strese karşı etkilidir. Aynı zamanda korkaklığın giderilmesini sağlar. Kişinin çevreye uyum sağlamasına etki eder.
 • Tansiyonu dengeleyen akik taşı gebelikte hem anne hem de bebek içn koruyucudur.
 • Kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu olan kırmızı akik taşı faydalarına baktığımızda uykusuzluk problemleri için de olumlu etkilerinin olduğunu belirtebiliriz.
 • Mavi akik taşı faydalarına baktığımızda tiroid hastalığı için yararlıdır. Ayrıca kişide özgüven duygusunun oluşmasını sağlar. Vücuttaki ağrıların giderilmesini sağlar. İyimserlik ve cömertlik sağlar.

Beden hücreleri üzerinde yenileyici etkisi bulunan akik taşının her renginin farklı bir özelliği bulunmaktadır. Örneğin kahverengi akik taşının faydalarına baktığımızda şans getirdiğini, kişinin hoşgörülü davranmasını sağladığını belirtebilir. Genel anlamda bu taş hem fiziksel hem de ruhsal anlamda sağlık verir.

Akik Taşı Özellikleri Nelerdir?

Güçlü bir taş olma özelliği sayesinde terapi amacı ile kullanılan akik taşının şifalı olduğuna inanılmaktadır. Strese iyi gelen ve ruhsal açıdan kişiyi iyileştiren, vücuda enerji veren bu doğal taş, boğa burcunun taşı olarak kabul edilmektedir. Oldukça güçlü olan bu taş için birtakım rivayetler bulunmaktadır. Peygamber efendim Hz.Muhammed (s.a.v)'in akik taşı bulunan bir yüzüğü mühür amacı ile kullandığı söylenmektedir.

Doğal bir taş olan akik taşının farklı isimleri de bulunmaktadır. Ölümsüzlük taşı, yemen taşı ve şarkıcının taşı olarak nitelendirilir. Çünkü bu taş asıl olarak güveni ve gerçekliği ifade etmektedir. Serinletici bir etkisinin olduğu söylenen akik taşının sıcak ve kurak yerlerde yaşayan insanların susuzuluğu gidermek içi tercih ettiği belirtilmektedir. Çöl gibi yerlerde yaşayan insanların taşı ağızlarına alarak susuzluklarını geçiştirdikleri belirtilmektedir. Çünkü akik taşı tükürük bezlerini uyarır ve geçici olarak susuzluğu giderir.

Akik Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Doğal ve orijinal akik taşı fiyatı çok yüksek olmamakla birlikte genel olarak yüzük, bileklik ya da kolye olarak satılmaktadır. Taşın miktarına bağlı olarak fiyatlarda değişim söz konusudur. Yani büyük bir akik taşı kolye ile küçük akik taşlı bir yüzük farklı fiyatlara sahiptir. Bundan dolayı net bir fiyat belirtmek doğru değildir.

Gerçek Akik Taşı Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak sahteleri de satılan gerçek akik taşının içerisinde farklı renkler vardır. Taşın bir kısmını kırıp iç ve dış renk uyumuna bakabilirsiniz. Kırma yöntemi öncesinde de taşın ısıtılmasını sağlayabilirsiniz. Orijinal olmayan taşlar ısıtıldığı zaman dışındaki boya akar ve bu da sahteliğini gösterir. Fakat ısıtma işlemini çok yapmayınız. Bu taş gerçek bile olsa zarar verebilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Dang Humması Nedir? Dengue Fever Nasıl bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Dang Humması Nedir? Dengue Fever Nasıl bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Dang humması; sivrisinek ısırması ile bulaşan, Malezya'da son 4 ay içerisinde birçok can alan, hafif ateş ile belirt gösteren ve ölümcül sonuçlar meydana getirebilen bir virüstür...

Doğumdan Sonra Korse Kullanmak Faydalı mı? Zararları Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Doğumdan Sonra Korse Kullanmak Faydalı mı? Zararları Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Korse; vücuda doğru bir duruş kazandıran, özellikle doğum sonrasında kadınların karın bölgesinde oluşan sarkmaların giderilmesine yardımcı olan bir iç giysisidir...

Tahinin Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Yan Etkileri Var mı?

Tahinin Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Yan Etkileri Var mı?

Omega-3 ve omega-6 açısından zengin olan, aynı zamanda içerisinde kalsiyum, protein, potasyum, manganez, demir ve sodyum barındıran tahin faydaları, besin değerleri ve içeriği sayesinde sıklıkla tüketilen ve insan sağlığı için oldukça faydalı bir besindir...

Kükürtlü Sabun Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Kükürtlü Sabun Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Doğal cilt bakımı için yararlı etkiler sunan kükürtlü sabun; antiseptik etkilere sahip olan ve cildin derinlemesine temizlenmesini sağlayan bir üründür...