yeniloji.com
Sağlık

Himalaya Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Henüz yorum yazılmadı
Himalaya Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?
Yeniloji 1794 görüntüleme

Himalaya tuzu; toksin barındırmayan, saf bir içeriğe sahip olan, oluşumu yaklaşık olarak 250 milyon yıl öncesinde dayanan, kaya tuzu olarak da nitelendirilen bir bileşendir. Küçük molekül yapısına sahip olan himalaya tuzunun faydaları ve zararları oldukça merak edilmektedir.

Himalaya Tuzu Nedir? Ne İşe Yarar?

Vücutta su tutulmasını engelleyen himalaya tuzu, Pakistan'ın dağlarından çıkartılan bir mineral olarak nitelendirilmektedir. En saf kaynaklardan biri olan bu tuz madeni, tüm dünya üzerinde bilinmektedir. Himalaya tuzunu diğer tuzlardan ayıran en önemli özelliği rengidir. İçerisinde yer alan demir oksit nedeniyle rengi pembe şeklindedir. Bundan dolayı pembe tuz olarak da isimlendirilmektedir. Zengin mineral içeriğine sahip olan himalaya tuzu hem beden hem de ruh sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Avrupa, Amerika ve Asya'da ne fazla tüketilen tuz çeşidi olan himalaya tuzu içeriğine baktığımızda yaklaşık olarak 84 farklı sağlıklı bileşeni barındırdığını görmekteyiz. Elektrolitlerin ve eser elementlerin işleyişi için gerekli olan bileşenlere sahip olan bu doğal tuz, vücudun rahatlamasını sağlarken aynı zamanda cilt sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir.

Himalaya tuzunun içeriğinde yer alan potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum ve klorür gibi elektrolitler vücutta hidrasyonun düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Doğal içeriği sayesinde vücutta sıvı dengesinin korunmasını sağlayan bu tuz, hücrelerin daha etkin bir şekilde çalışmasına destek olmaktadır. Hidrasyon hücre sağlığını korumak için gerekli ve şart olan bir durumdur.

Himalaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Vücudun toksin maddelerden arındırılmasını sağlayan himalaya tuzu detoks etkisi meydana getirmektedir. Bu tuzu suya ekleyip banyo yaptığınız zaman içerisinde yer alan elektriksel yük ve mineraller suyun içerisine aktarılır. Bu su sayesinde vücuttaki toksin maddeler kan dolaşımına eklenir. Daha sonra buradan dışarı atılarak vücutta temizleme etkisi meydana getirmektedir. Ayrıca vücutta doğal PH dengesi sağlar. Bu denge sayesinde iltihaplı hastalıkların önlenmesine destek olur.

Sindirim sisteminin dengelenmesini sağlayan kaya tuzu aynı zamanda sindirimin temizlenmesine de katkı sağlar. Müshil etkisi sayesinde sindirim sisteminde depolanan toksinlerinden dışarı atılmasına yardımcı olur. bu şekilde sindirim sisteminin yabancı ve zararlı maddelerden arındırılmasını sağlar. Bununla birlikte sindirim sistemindeki asit miktarının olumsuz etkisinin giderilmesini sağlayarak besin emiliminin daha dengeli şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Bu tuzun içerisinde yer alan bileşenler, bağırsak florasının güçlenmesini, vücudun ihtiyacı olmayan atık maddeleri daha iyi ayırmasını sağlar.

Vücutta sodyum dengesi meydana getiren himalaya tuzu, kan basıncının da dengelenmesini sağlar. Kan basıncının aniden yükselmesi tansiyonu etkiler ve bu durumdan kalp, beyin olumsuz yönde etkilenir. Hipertansiyonun kontrol edilmesini sağlayan himalaya tuzu, aynı zamanda kalp ritmini de dengeler. Varisli damar oluşumunun önüne geçen, migren gibi rahatsızlıkların hafiflemesi konusunda faydalı olan kaya tuzu, burun tıkanıklığının giderilmesi için de kullanılır. Himalaya tuzunun cilde faydalarına baktığımızda sivilce problemlerinin giderilmesinde, gözeneklerin temizlenmesinde ve hücrelerin yenilenmesinde etkili olduğunu görmekteyiz.

Himalaya Tuzu Zararlı mı?

İçeriğinde yeterince iyot bulundurmayan kaya tuzu, plütonyum, radon gibi radyoaktif maddeler içermektedir. Himalaya tuzunun zararları bu maddeleri içermesinden kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir. Ayrıca organik olmayanların içerisinde sodyum miktarı az, potasyum içeriği çok yüksektir. Bu da böbrek hastaları için oldukça zararlıdır. Bununla birlikte iyot eksikliği guatr, bebek ölümlerine, ölü doğumlara, fiziksel ve mental geriliklere neden olabilir. Himalaya tuzunun organik olanı tercih edilmeli ve aynı zamanda aşırı tüketilmemelidir.

Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

Yemeklere eklenebilen himalaya tuzunun kullanımı aynı zamanda farklı şekillerde de gerçekleştirilebilmektedir. Suda çözülmesi sağlanarak içilebilir. Ayak ve cilt bakımında kullanılabilir. Özellikle cilt problemlerinin giderilmesi için tercih edilebilir. Vücutta rahatlama etkisi sunduğu için banyo tuzu olarak kullanılabilir. Ayrıca himalaya tuzu lambaları da bulunmaktadır. Daha iyi bir uyku için lamba şeklinde kullanımı da tercih edilebilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Zayıflamak İçin Kür Tarifleri Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Zayıflamak İçin Kür Tarifleri Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Zayıflama kürleri; metabolizmanın dengeli ve düzenli çalışmasını sağlayarak kısa süre içerisinde yağ yakımının gerçekleşmesini ve fazlalıkların giderilmesini sağlayan karışımlardır...

Pankreas İltihabı Nedir? Nedenleri, Tedavisi ve Teşhisi

Pankreas İltihabı Nedir? Nedenleri, Tedavisi ve Teşhisi

Pankreas karın boşluğunun arka kısmında bulunan, sindirim sisteminin organlarından biridir...

Yağdan Kilo Verdiren Diyet ve Kürler Nelerdir? Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Yağdan Kilo Verdiren Diyet ve Kürler Nelerdir? Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Yağdan kilo verebilmek için metabolizma hızının yükselmesini sağlamak, dengeli ve düzenli beslenme düzenine geçmek, bunun yanı sıra spor ve egzersiz yapmak gerekmektedir...

Yeşil Çay Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Yeşil Çay Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Yeşil çay; antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlayan ve aynı zamanda sindirim sistemi üzerindeki dengeli etkisi sayesinde metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasına destek olan bitkisel bir çaydır...