yeniloji.com
Sağlık

Kanseri Önleyen Besinler Nelerdir? Yayılmasını Önleyen Bitkiler Hangileridir?

Henüz yorum yazılmadı
Kanseri Önleyen Besinler Nelerdir? Yayılmasını Önleyen Bitkiler Hangileridir?
Yeniloji 1990 görüntüleme

Vücutta hücre sağlığının korunmasını sağlayan ve kanseri önleyen besinler, vücut sağlığının korunması, bağışıklığın güçlenmesi gibi pek çok sağlıklı etkiyi bir araya getirmektedir.

Kanseri Önleyen Besinler Nelerdir?

Genetik faktörler yanı sıra sağlıksız beslenme gibi etmenlere bağlı olarak meydana gelen kanser hastalığı maalesef ki dünya üzerinde her yıl milyonlarca insanı etkilemektedir. Erken evrede fark edildiği zaman farklı tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilen bu hastalık aynı zamanda birtakım besinler ile engellenebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli detay organik beslenmek, her besini mevsiminde tüketmek, GDO'lu besinlerden uzak durmak, paketlenmiş gıdaları olabildiğince az tüketmek ve kanserojen etkilerden sakınmak gerekmektedir.

Soğan, sarımsak ve pırasa kanseri önleyen besinler arasında sayılan ilk yiyeceklerdir. Bu besinlere kokusu veren biyoaktif sülfür bileşikler kanserin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Dahat çok gastrointestinal kanser hastalıkları için etkili olmaktadır. Günde 2-3 dil sarımsak tüketmek, ufak boy soğan yemek etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra kırmızı ve siyah turp da kansere karşı koruyucu etkisi bulunan besinler arasında yer almaktadır. Bu besinin içerisinde yer alan antioksidan flavonoidler, glukosinolat bileşenler ve lifler başta kalın bağırsak kanseri olmak üzere pek çok kanser çeşidine karşı koruyucu etki sunmaktadır.

Çekirdekli siyah üzüm içerisinde yer alan bol miktarda antioksidan bileşenler sayesinde akciğer, kolon ve pankreas kanser türleri üzerinde olmaktadır. Yapılan çalışmalar göre kanserli hücrelerin etkisiz hale gelmesi konusunda destekleyici olmaktadır. Çekirdekleri ile birlikte günde 1 salkım üzüm yiyebilirsiniz.

Kanserin Yayılmasını Önleyen Bitkiler Nelerdir?

Kansere karşı savaşan ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan bitkiler arasında ilk sayabileceğimiz zerdeçaldır. Bu bitki pankreas kanserinin tedavi edilmesinde etkili olmaktadır. Anti-kanserojen bir etkiye sahip olan zerdeçal antioksidan özelliklere sahiptir. İçerisinde yer alan kurkumin hem kanseri hem de kanserli hücrelerin gelişimini önlemektedir. Kanserin yayılmasını önleyen bitkiler arasında çörekotu da bulunmaktadır. Bu bitkinin içerisinde yer alan timokinon maddesi kansere karşı savaşır ve kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlar. Bunun yanı sıra bağışıklığı güçlendirici etki meydana getirir. Meyan kökü, yeşil çay ve brokoli kansere karşı etkili olan diğer bitkiler arasında yer almaktadır.

Kanser Hücrelerini Öldüren Yiyecekler Nelerdir?

Pek çok hastalığa karşı koruyucu özelliği bulunan soya fasulyesi aynı şekilde kanseri önleme ve iyileştirme aşamasında da yardımcı olmaktadır. Anti kanser besinlerin başında gelmektedir. Mide kanserinin önlenmesini sağlayan bu besin meme kanseri olan kişiler tarafından tüketilmemelidir. Çünkü bu besinin östrojen üzerinde etkisi bulunmaktadır. Omega-3 açısından zengin olan balık meme, prostat ve bağırsak kanserlerine karşı koruyucu bir etki meydana getirmektedir. C vitamini açısından zengin olan mandalina, limon gibi besinler de kanserle savaşma ve korunma konusunda etkili olmaktadır. Bunlara ek olarak keten tohumu ve brüksel lahanası da faydalı gıdalar arasında yer almaktadır.

Kanserden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren bir rahatsızlık olur kanserden korunmak için sağlıklı beslenmemiz gerekir. Her sebzeyi ve meyveyi mevsimine göre yemeliyiz. Egzersiz ve spor yapmalıyız. Kötü alışkanlıklardan, alkolden ve sigaradan uzak durmalıyız. Bazen kanser hastalığı genetik olarak gerçekleşir. Bazen ise kişinin yaşam tarzına bağlıdır. Bundan dolayı dengeli ve düzenli beslenmeyi, stresi ve öfkeyi yönetmeyi öğrenmeliyiz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Geometrik Makyaj Nedir? Modelleri Nelerdir?

Geometrik Makyaj Nedir? Modelleri Nelerdir?

Geometrik makyaj; kullanılan renkler ve göz çevresindeki çarpıcı şekiller sayesinde yüzü adeta bir sanat eserine dönüştüren uygulamadır...

Painite Taşı Ne İşe Yarar? Nasıl Anlaşılır? Çeşitleri Nelerdir?

Painite Taşı Ne İşe Yarar? Nasıl Anlaşılır? Çeşitleri Nelerdir?

Painite taşı, dünya üzerindeki en değerli taşlar arasında yer almaktadır...