yeniloji.com
Sağlık

Bel Soğukluğu Nedir? Neden Olur? Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Henüz yorum yazılmadı
Bel Soğukluğu Nedir? Neden Olur? Tedavisi Ne Kadar Sürer?
Yeniloji 157 görüntüleme

Bel soğukluğu, günümüzde oldukça sık rastlanan, bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa yakalanmamak için düzenli ve dikkatli bir cinsel yaşama sahip olmak önemlidir.

Bel Soğukluğu Nedir? neden Olur?

Bel soğukluğu (Gonore), erkekten kadına veya kadından erkeğe cinsel ilişki yolu ile bulaşan, erkeklerde üretrit (idrar kanalı itihabı), kadınlarda servisit (rahim ağzı bölgesi itihabı) sebebi olan bir hastalıktır. 30lü yaşlarda başlayıp 50'li yaşlara kadar görülebilen bir rahatsızlıktır. Hastalık, 4-10 günlük bir kuluçka döneminden sonra belirti vermeye başlar.

Gonore doğrudan cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır fakat doğumda anneden bebeğe geçebilir ya da kan yolu ile de bulaşabilir.

Gonore erkeklerde yanma, kaşınma ya da sarı ve yeşile dönük akıntı ile kendini gösterebilmektedir. Bel soğukluğu kadınlarda ise belirtiler daha geneldir. Akıntı, kronik kasık ağrıları, regl dönemi dışında kanama olması gibi durumlarla belirti verebilmektedir.

Bel Soğukluğunun sebepleri Nelerdir?

Günümüzde oldukça yaygınlaşmış bir rahatsızlık olan bel soğukluğu çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Kontrolsüz cinsel ilişki sayısındaki artış, homoseksüelliğin artması, partner sayısının artması, bu sebeplerden bazılarıdır.

Gonore belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Bel soğukluğunun belirtileri kadınlarda ve erkeklerde farklı seyredebilir. Kadınlardaki bu hastalığın teşhis edilmesi daha zordur ve erkeklere nazaran daha uzun zaman alır. Kadınlarda, yanma, ağrı, sık tuvalete gitme, kokulu idrar, kokulu ve koyu adet kanaması, iki adet dönemi arasında kanama, bu rahatsızlığın belirtileridir. Kadınlarda bu hastalık tedavi edilmezse, tüplerde tıkanıklıktan, dış gebeliğe, kısırlığa kadar giden durumlar ortaya çıkabilir. Hamilelik döneminde bu hastalığa yakalanıldığı takdirde, bebeğe de geçme ihtimali vardır. Erkeklerde bu durum kolay tanı alabilmektedir. Sarı akıntı, idrar yaparken yanma ve ağrı, sık tuvalete gitme ve kasık gölgesi ve pelvikte ağrı gibi belirtiler ile ortaya çıkar.

Bel Soğukluğu Hastalığının tedavisi Ne Kadar Sürer? Kuluçka Süresi Ne Kadardır?

Bu hastalığın oldukça kolaydır. 4-10 günlük kuluçka döneminden sonra, sarı renkte akıntı, idrar yapma esnasındaki yanma ve ağrı görülünce kişiler doktora başvurulur. Tedavi yöntemleri şunlardır:

  • Tedavi süreci 1 hafta kadar sürer. Tek doz penisilin türevi bir ilacın damardan ya da kalçadan enjekte edilmesi ile tedavi gerçekleşir.
  • Ayrıca, penisilin tarzı ilaçların ağızdan verilerek bir haftalık kullanımı ile tedavi sonuçlanır.
  • Bir haftanın sonunda akıntı devam eder ise, bu duruma sebep olan bakterinin dışında ayrı bir bakterinin varlığından şüphelenir. Tedaviye yeni ilaçlar eklenerek 1 hafta daha tedavi uygulanır ve daha iyi bir başarı elde edilir.
  • Tedavinin her iki cins için de eş zamanlı yapılması gerekir. Kadına tedavi başlanmış ise erkek, erkeğe tedavi başlanmış ise kadın da tedaviye alınmalıdır.

Bel Soğukluğu kimlerde Görülür?

Bu hastalıktan korunmak için prezervatifler oldukça etkilidir ve 0'e yakın düzeyde koruyucudur. Bel soğukluğu, hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilen bir rahatsızlık olarak biliniyor. Hastalığa yakalanma riski hem erkeklerde hem de kadınlarda hemen hemen aynı düzeyde oluyor.

Bel soğukluğu, erkeklerde sürekli akıntılı bir idrar yolu enfeksiyonundan ötürü idrar yolunda daralma ortaya çıkar. Böylece, bir süre sonra idrar yapmakta zorlanma, ağrı ve ıkınmak zorunda kalma, idrarını tam boşaltamama gibi problemler ortaya çıkabilir. Kadınlarda ise, cinsel ilişki esnasında ağrı, adetler arası kanama, infertilite (kısırlık), dış gebelik gibi ciddi problemler ortaya çıkabilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Skolyoz nedir? Skolyoz neden olur? Skolyoz nasıl düzelir?

Skolyoz Nedir? Skolyoz Neden Olur? Skolyoz Nasıl Düzelir?

Skolyoz; genel olarak küçük yaşlarda ortaya çıkan ve devamında ilerleme gösteren kişinin yaşamını zorlaştıran, omurga eğriliği olarak bilinen bir rahatsızlıktır...

Adaçayı Ne İşe Yarar? Nasıl İçilir? Faydaları ve Zararları

Adaçayı Ne İşe Yarar? Nasıl İçilir? Faydaları ve Zararları

Adaçayı; yumuşak ve tatlı tadı olan, doğada kendiliğinden yetişen ve daha çok akdeniz ve Ege bölgelerinde bulunan çay ya da farklı şekillerde kullanılabilen bir bitki türüdür...

Deve Dikeni Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Deve Dikeni Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Deve dikeni bileşikgiller ailesinden gelen ve birbirinden farklı arazi koşullarında yetişen bitki türüdür...

Toparlayıcı Sütyen Korse Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Toparlayıcı Sütyen Korse Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Toparlayıcı sütyen korse; büyük göğüs bedenine sahip kadınların bedenlerini küçültebildikleri korseli iç çamaşırıdır...