yeniloji.com
Sağlık

Suyun Özellikleri ve Vücuttaki Görevleri

Henüz yorum yazılmadı
Suyun Özellikleri ve Vücuttaki Görevleri
Yeniloji 203 görüntüleme

Su, insan vücudunun yaklaşık olarak %60'ını oluşturur ve vücudunuzun tüm hücreleri, organları ve dokuları suya ihtiyaç duymaktadır.

Suyun özellikleri Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Su vücut sıcaklığını düzenlemek ve diğer vücut işlevlerini sürdürmek için kullanır. Vücudunuz nefes alma, terleme ve sindirim işlemlerini yerine getirirken su kaybettiğinden, bol su tüketmeniz gerekir ve bu kaybı bol su tüketerek tamamlamanız gerekir. İhtiyacınız olan su miktarı, yaşadığınız iklimi, fiziksel olarak ne kadar aktif olduğunuzu ve bir hastalığınız olup olmadığını veya başka herhangi bir sağlık probleminizin olup olmadığını da içeren çeşitli faktörlere bağlıdır.

Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan su metabolizma için oldukça önemlidir.

Sindirim tükürme ile başlar, temeli sudur. Sindirim, tükürükte yiyecek ve sıvının parçalanmasına yardımcı olan, mineralleri ve diğer besin maddelerini çözmek için bulunan enzimlere dayanır. Düzenli ve doğru sindirim, mineralleri ve besin maddelerini vücudun erişebileceği bir yere getirir. Çözünür liflerin sindirmenize yardımcı olması için su da gereklidir. Su yardımı ile bu lifler kolaylıkla çözünür ve dışıkların yumuşamasını sağlayarak bağırsaklarınıza yardımcı olur.

Suyun Dokulara, Omuriliğe ve Eklemlere Faydaları

Su susuzluğunuzu gidermekten ve vücudunuzun sıcaklığını kontrol etmekten fazlasını yapar. Vücudunuzdaki dokuları nemli tutar. Bildiğimiz gibi gözler, burun veya ağız kuruluğu oldukça rahatsız edici bir durumdur. Vücudu sulu tutmak, bu hassas bölgelerde olduğu kadar kan, kemik ve beynin de optimum düzeyde nem tutmasına yardımcı olur. Ayrıca, su omurilikleri korumaya yardımcı olur ve eklemleriniz için bir yağlayıcı ve minder olarak görev yapar.

Suyun Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

Yeterli su alımı, vücudunuzun ter, idrara çıkma ve dışkılama yoluyla atıkları boşaltmasını sağlar. Böbrekler ve karaciğer bağırsaklarınızın yaptığı gibi atıkları boşaltmaya yardım etmek için su kullanırlar. Su ayrıca dışkılarınızı yumuşatarak kabız olmamamızı sağlar. Bununla birlikte, sıvı alımının artırılmasının kabızlığı tedavi edeceğini ispatlayan herhangi bir kanıt olmadığını belirtmek gerekir.

Su sağlık için gereklidir. Ağır egzersizler, yüksek ısı ile terlemeye yol açar. Aynı zamanda kusmaya veya ishale neden olan bir hastalık da vücudunuzun sıvı kaybetmesine neden olur. Böyle sebeplerden dolayı su kaybettiğiniz zaman, vücudunuzun doğal hidrasyon seviyelerini düzeltebilmeniz için sıvı alımını artırmanız gerekir. Doktorunuz, mesane enfeksiyonları ve üriner sistem taşları gibi diğer sağlık durumlarının tedavisine yardımcı olmak için daha fazla sıvı tüketmenizi önerebilir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, özellikle de emziriyorsanız, vücudunuz her zamankinden daha fazla sıvıya ihtiyacı olacağı için doktorunuza sıvı alımını danışmanız sizin için faydalı olacaktır.

Vücudun Ne Kadar Suya İhtiyacı Var?

Ulusal Academies Tıp Enstitüsü'nden alınan besin önerileri üzerine hazırlanmış bir rapora göre, pek çok insan yalnızca susadığı zaman su içiyor ve sıvı ihtiyacını bu şekilde karşılıyor. Genel olarak insanların çoğu susuzken su ve diğer içecekleri içip, her biri yemekleri ile bir içecek içip, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre yeterli sıvı alırlar. Nemlendirme seviyenizden emin değilseniz, idrarınıza bakmanız gerekir. Eğer açıksa, iyi durumdasınızdır. Fakat eğer açık değilse, muhtemelen susuz kalmışsınızdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Guava Meyvesi Nedir? Nerede Bulunur? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Guava Meyvesi Nedir? Nerede Bulunur? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Asya ülkelerinde fazla oranlarda tüketilen guava, çeşitli şekillerde yenmekte olan meyve türüdür...

Candida Mantarı ve Diyeti Nedir? Yapanlar ve Yemek Tarifleri

Candida Mantarı ve Diyeti Nedir? Yapanlar ve Yemek Tarifleri

Candida, asıl adı candidoz olan ve her yaştaki erkek ve kadınlarda görülebilen bir mantar enfeksiyonudur...

Korse Takmanın Yan Etkileri ve Zararları

Korse Takmanın Yan Etkileri ve Zararları

Kadınların ve erkeklerin fit görünmek için kullandığı korseler, sıkılaştırıcı özelliği bulunan iç giysiler olarak adlandırılmaktadır...

Avokado Yağı Fiyatı ve Faydaları Nedir? Nasıl Yapılır?

Avokado Yağı Fiyatı ve Faydaları Nedir? Nasıl Yapılır?

Her geçen gün popülaritesini arttıran doğal ürünlerden birisi olan avokado yağı özellikle cilt ve saç için en faydalı ürünlerden birisi olarak gösteriliyor...