yeniloji.com
Sağlık

Haşhaş Yağı Faydaları Nelerdir? Saça Nasıl Uygulanır? Fiyatı Ne Kadar?

Henüz yorum yazılmadı
Haşhaş Yağı Faydaları Nelerdir? Saça Nasıl Uygulanır? Fiyatı Ne Kadar?
Yeniloji 194 görüntüleme

Haşhaş bitkisinin küçük tohumlarının belli işlemlerden ve aşamalardan geçmesi sonucunda elde edilen haşhaş yağı, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve E vitamini açısından zengin olan bitkisel bir yağ çeşididir. Haşhaş yağı ile merak edilen her detaya yazımızın içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Haşhaş Yağı Faydaları Nelerdir?

Yüksek oranda E vitamini içermesi sayesinde hücre ve dokular üzerinde yenileyici etkisi bulunan haşhaş yağı, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren bitkisel bir yağdır. Omge-3 ve omgea-6 açısından da zengin olan bu yağ, ağrı kesici etki göstermektedir. Haşhaş yağı neye iyi gelir diye merak ediyorsanız sizler için şu şekilde faydalarını sıralayabiliriz:

  • Ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. İçerisinde yer alan çinko ve diğer mineraller sayesinde ağrıların azalmasına destek olur.
  • İçeriğinde yer alan kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlendirilmesini sağlayan haşhaş yağı faydasından bir diğeri kemiklerin zayıflamasını engellemesidir.
  • Kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağlayarak kansızlığı giderir ve vücuttaki kan akışının düzenlenmesini sağlar. Anemi rahatsızlığına iyi gelmektedir.
  • İçerisinde yer alan mineraller sayesinde beyaz kan hücrelerinin üretimini artıran haşhaş yağı aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkı sağlar.
  • Göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. Yaşlanmaya bağlı olarak gözlerdeki görme oranının azalmasını önler. Antioksidan içeriği sayesinde gözlerin yapısını korumaktadır. Gözlerin sağlıklı kalmasını sağlar.
  • Sindirim sisteminin rahatlamasını sağlayan haşhaş yağı içerisinde lif bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde ishal ve kabızlığa iyi gelmektedir. Düzenli kullanıldığı zaman bağırsak hareketlerini düzenlemektedir.
  • Kalbi koruyan bu doğal içerikli yağ, damar tıkanıklıklarını önler. Kalp krizi geçirme riskinin azalmasını sağlar.

Haşhaş yağının cilde faydaları da bulunmaktadır. Ciltte gençlik etkisi meydana getiren bu yağ cildin parlak kalmasını sağlar. Genel anlamda insan sağlığı için yararlı bir yağ çeşididir.

Haşhaş Yağı Saça Nasıl Uygulanır? İyi Gelir mi?

Saç bakımında sık tercih edilen haşhaş yağının saça faydalarına baktığımızda daha hızlı uzamasına destek olduğunu belirtebiliriz. Kepek oluşumunu azaltan bu yağ, saç köklerini güçlendirir ve yeni saç oluşumuna destek olur. Dökülmeleri önler. Yağın direkt olarak kendisinin saçınıza uygulayarak bakım yapabilirsiniz. Saçlarınızın bakımsız ve nemsiz görünümünü engelleyen haşhaş yağını saçınıza sürüp 1 süre bekletiniz. Sonrasında normal şampuan ile yıkayınız.

Haşhaş Yağı Yemeklerde Kullanılır mı? Yüze Sürülür mü?

Genel olarak saç bakımında kullanılsa da yemeklik haşhaş yağı da bulunmaktadır. Normal yemeklerin içerisinde çok fazla olmayacak şekilde katılabilmektedir. Yoğun bir yağ olduğu için bir bardak suyun içerisine birkaç damla ekleyerek de tüketim sağlayabilirsiniz. Salatalarınıza lezzet katmak için kullanabilirsiniz. Haşhaş yağı cilde nasıl uygulanır diye baktığımızda nemlendirici kremlerinizi içerisine ya da vücut losyonlarına ekleyerek sürebilirsiniz. Yüze de seyrelterek kullanılabilir.

Haşhaş Yağının Fiyatı Ne Kadar? Kullananlar ve Yorumlar

Aktarlarda, İnternette ya da marketlerde bulabileceğiniz haşhaş yağının fiyatı organik ve soğuk sıkım olup olmamasına bağlı olarak değişmektedir. Haşhaş yağı kullananlar, gerek yemeklerde gerekse saç ve cilt sağlığında oldukça olumlu etkiler gördüklerini belirtmektedir. Fakat aşırı kullanılmaması gerekir. Aşırı kullanılması yan etkiye neden olabilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kolay ve Diyetsiz Kilo Verme Yolları Nelerdir?

Kolay ve Diyetsiz Kilo Verme Yolları Nelerdir?

Kolay kilo vermek; ağır diyetleri uygulayamayan, sürekli olarak egzersiz yapamayan kişiler için sağlıklı tüyoların yer aldığı bir programın uygulanması ile gerçekleşmektedir...

Kozalak Macunu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kullananlar ve Fiyatı

Kozalak Macunu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kullananlar ve Fiyatı

Kozalak macunu; akciğerlerin temizlenmesini ve burada yer alan toksinlerin ve zararlı yabancı maddelerin giderilmesine destek olan ve detoks etkisi meydana getiren bir üründür...

Ahududu Çayı Doğumu Başlatır mı? Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir?

Ahududu Çayı Doğumu Başlatır mı? Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir?

Ahududu çayı; kadın sağlığı açısından önem arz eden, özellikle gebelik döneminde sancı çeken kadınların ağrılarını hafifletmek için kullanılan bir bitki çayıdır...

Göz Rengini Değiştirmek Mümkün Mü? Göz Rengi Nasıl Değişir?

Göz Rengini Değiştirmek Mümkün mü? Göz Rengi Nasıl Değişir?

Göz rengini değiştirmek, kendi göz renginden memnun olmayan kişilerin ameliyat geçirmesiyle mümkün olabilen bir durumdur...