yeniloji.com
Sağlık

Saç Nezlesi Nedir? Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Saç Nezlesi Nedir? Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yeniloji 36 görüntüleme

Saç nezlesi; duş, deniz ya da havuz sonrasında saçların düzgün bir şekilde kurutulmaması sonucunda ortaya çıkan, yanma ve batma hissi ile kendini gösteren, hem kadınlarda hem de erkeklerde meydana gelebilen bir sağlık problemi olarak isimlendirilmektedir.

Saç Nezlesi Nedir, Ne Demek?

Soğuk havalarla birlikte artış gösteren saç nezlesi, saç kökünün kızarması ve kaşınması ile meydana gelen, şiddetli bir baş ağrısına yol açan, kadınlarda daha sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Saç derisinin yeterli bir şekilde kurutulmaması sonucunda ortaya çıkan bu durum saç dökülmesi gibi problemleri beraberinde getirebilmektedir. Sadece kurutamamadan dolayı değil kullanılan bazı kozmetik ürünler ve saç köküne zarar veren, deforme meydana getiren saç kurutma makineleri de aynı şekilde saç nezlesine neden olabilir.

Çok ciddi bir sorun olmayan saç nezlesi, devam ettiğinde ve tedavi edilmediğinde başka hastalıklara neden olabilmektedir. Saçların çok sık bağlanması ve saç diplerinin havasız kalması gibi durumlar bu rahatsızlığın meydana gelmesine neden olabilmektedir. Saç köklerine sanki iğne batıyormuş gibi belirtiler meydana getiren bu durum, saçları uzun olan kadınlarda sık sık görülmektedir. Çünkü saçlar tam kurumayabilir. Genel olarak saç nezlesi saçları döker mi sorusu merak edilmektedir. Eğer gerekli önlem alınmazsa ya da tedavi gerçekleştirilmezse zaman içerisinde saç kökleri zayıflar ve güçsüzleşir. Bunun sonucunda dökülmeler meydana gelir.

Saç Nezlesinin Nedenleri Nelerdir?

Duş ya da yağmur sonrasında kurutulmayan saçlar beraberinde soğuk rüzgara maruz kaldığı zaman saç kökleri gücünü kaybeder. Bunun sonucunda saç nezlesi meydana gelirken aynı zamanda dökülme gibi sorunlar da oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra henüz ıslak bir saça direkt oarak fön tutulması saç köklerinin yanmasına neden olur. Saç derisinin aniden böylece bir sıcak havaya maruz kalması hastalığın oluşmasına neden olabilir.

Sürekli olarak şampuan değiştiriyorsanız ve saç köklerine farklı, değişik kozmetik ürünler uyguluyorsanız saç nezlesi meydana gelebilir. Saçlarınıza uyguladığınız ürünlerin saç tipinize uygun olmasına dikkat ediniz. Bununla birlikte saç derinize zarar verecek şekilde saçınızı tarıyorsanız hastalığın oluşmasına neden olabilirsiniz. Saçlarınızı sert olmayan taraklar ile nazikçe tarayınız.

Saç Nezlesine Ne İyi Gelir?

Saç nezlesinin oluşmaması ve önlenmesi için banyodan sonra saçlarınızı düzgün bir şekilde kurutunuz. Ayrıca banyo yapar yapmaz dışarı çıkmayınız. Bunlara ek olarak saç diplerine zarar veren her türlü uygulamadan kaçınınız. Saçları çok sık bağlamak, saç diplerine baskı yapan modellerde kaçınmak saç nezlesinin engellenmesi için gerekli olan şeylerdir.

Saç Nezlesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıp dilinde bir hastalık olarak adlandırılmadığı için saç nezlesinin tedavisi bulunmamaktadır. Bu hastalığı iyileştirmek için öncelikle neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Hastalığa sebep olarak faktörler ortadan kaldırıldıktan sonra eğer ki sorun devam ediyorsa o zaman uzman bir doktora başvurabilirsiniz. Dermatoloji alanında uzman doktorlar bu rahatsızlığın giderilmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Ödem Atmak İçin Ne Yapılır?

Ödem Atmak İçin Ne Yapılır?

Ödem; vücutta fazladan su birikmesi sonucunda vücudun olduğundan daha kilolu ve şişkin gözükmesi durumudur...

Disleksi Nedir, Ne Demek? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Disleksi Nedir, Ne Demek? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Disleksi; öğrenme güçlüğü olarak bilinen, kişinin normal ya da üstün zekada olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerisinde sorun yaşamasına neden olan bir hastalıktır...

Yemekten Sonra Uyku Gelmesini Engellemek İçin Ne Yapmalı?

Yemekten Sonra Uyku Gelmesini Engellemek İçin Ne Yapmalı?

Birçok insan yemekten sonra uyku gelmesini normal bir durum olarak karşılıyor olsa da bazı sorunların habercisi olarak görülebilir...

Glikolik Asit Peeling Ne Demek? Nasıl Yapılır? Cilde Etkileri Nelerdir?

Glikolik Asit Peeling Ne Demek? Nasıl Yapılır? Cilde Etkileri Nelerdir?

Glikolik asit peeling; kırışıklık problemlerinin giderilmesini ve yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen sarkma sorunlarının önlenmesi için faydalı olan bir cilt bakım yöntemidir...