yeniloji.com
Sağlık

Pamuk Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Henüz yorum yazılmadı
Pamuk Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?
Yeniloji 7 görüntüleme

Pamuk yağı; koyu kahverengiye yakın kırmızı bir renge sahip olan, pamuk çekirdeklerinin öğütülmesi ile elde edilen, yenilebilir özellikte olan bitkisel bir yağdır.

Pamuk Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Omega-6 ve omega-9 yağ asitleri bakımından zengin olan pamuk yağı, aynı zamanda yüksek oranda antioksidan değerine sahiptir. Diğer yağlara oranla kolesterol seviyesi çok düşük olan bu yağın içerisinde trans yağ bulunmamaktadır. Bu özelliği sayesinde vücutta kısa süre içerisinde parçalanır ve enerjiye dönüştürülür. 100 gramı yaklaşık olarak 882 kalori olan pamuk yağının kendine özü bir kokusu ve lezzeti vardır.

Pamuk yağının içerisinde yer alan gossypol isimli bir madde yer almaktadır. Bitkiyi böcek hasarlarından korumaya yardımcı olan bu maddenin çıkartılması için rafine edilmesi gerekmektedir. Birçok kişi pamuk yağı donar mı diye sormaktadır. Hava sıcaklığının düşük olduğu yerlerde ve buzdolabında katılaşmaktadır.

Pamuk Yağının Faydaları Nelerdir?

Linoleik asit ve açısından zengin olan pamuk yağı kötü kolesterol olarak nitelendirilen LDL kolesterolün zararları etkilerini giderir ve kalbi korur. Aynı zamanda oleik asit içeriği sayesinde iyi kolesterolü yükseltir. Vücutta kolesterol dengeleyici bir eki meydana getirir. Genel anlamda yararlarından bahsedecek olursak eğer:

  • Yağda eriyen E vitaminin vücut tarafından emiliminin sağlanmasına destek olur. Hafızayı güçlendirir ve nörolojik sistemin iyileşmesine katkı sağlar.
  • İçerisinde yer alan oleik ve linoleik asit sayesinde kan basıncını düşürerek, tansiyonun dengelenmesini sağlar.
  • Pamuk yağının cinselliğe faydaları vardır. Cinsel performansı ve cinsel isteği artırmaktadır.
  • Antioksidan açısından zengin olan pamuk yağı, bağışıklığı güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç geliştirir. Başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelir.
  • E vitamini özelliği sayesinde vücutta hücre hasarı tedavisi gerçekleştirir. Hücrelerin onarılmasını sağlar.
  • Vücutta meydana gelen yaraların iyileşmesini sağlayan pamuk yağı hemoroid için de faydalıdır. Bu yağ ile oturma banyoları yapıldığında kısa süre içerisinde sindirim sistemi düzelmektedir. Yara iyileştirici birçok kremin içerisinde yer almaktadır.
  • Pamuk yağı saça faydaları olan bir içeriğe sahiptir. Saç diplerini güçlendirir ve saç köklerini besler. Bu şekilde dökülme problemlerinin önüne geçer.
  • Sindirim sisteminin etkili çalışmasını sağlayan pamuk yağı, bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarını giderir ve iyileştirir.

Pek çok sağlık sorunu için etkili olan bu yağ, adet düzeni için de fayda sağlar. Pek çok kişi pamuk yağı kısırlık yapar mı diye sormaktadır. Bilimsel kanıtı olmasa da bu şekilde söylentiler bulunmaktadır.

Pamuk Yağı Nerelerde Kullanılır?

Çoğunlukla kızartmalarda kullanılan pamuk yağı, kızartılan besinlerin daha gevrek ve lezzetli olmasını sağlar. Pamuk yağı hangi yemeklerde kullanılır diye soracak olursanız sıcak yemeklerde sıklıkla tercih edilir. Ayrıca fast-food sektöründe de sıklıkla tercih edilir. Pasta sektöründe, krema ve kek yapımında, hamur işlerinde kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra margarin üretimi, ciplerin kızartılma aşaması, bazı ekmek türlerinin yapımında da tercih edilir. Pamuk yağı tekstil sektöründe, hazır çocuk bezi ve kadın pedi için de kullanılır.

Pamuk Yağı Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Diğer yağlara göre daha ucuz olan pamuk yağı oldukça uygun fiyatlar ile marketlerde, internet üzerinde satılmaktadır. Pamuk yağı mı ayçiçek yağı mı diye soracak olursanız, bu yağın kalorisi yüksek olduğundan alerjik bünyeye sahip kişiler tarafından dikkatli kullanılması gerekir. Pamuk yağı satın almak ve kullanmak istiyorsanız öncesinde etkilerine dikkat ediniz ve bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bambu Çorap mı, Pamuk Çorap mı?

Bambu Çorap mı, Pamuk Çorap mı?

Sağlıklı ayaklar için terletmeyen ve ayaklarda koku oluşumunu önleyen pamuk içerikli kumaşlar ya da bambu kumaşlardan yapılan çorapların kullanılması tavsiye edilmektedir...

Tarçınlı Hibiskus Çayı Nedir? Zayıflatır mı? Bel İnceltir mi?

Tarçınlı Hibiskus Çayı Nedir? Zayıflatır mı? Bel İnceltir mi?

Tarçınlı hibiskus çayı son yıllarda fazlaca rağbet gören ve zayıflamak için tüketilen çaylardan biridir...

Muz Diyeti Nedir? Kaç Kilo Verdirir? Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Yorumlar

Muz Diyeti Nedir? Kaç Kilo Verdirir? Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Yorumlar

Sağlıklı ve hızlı kilo vermek isteyenler için uygun olan muz diyeti, son zamanlarda en fazla uygulanan zayıflama yöntemleri arasında yer alan bir beslenme programıdır...

Mide Mikrobu Nedir? Ne İyi Gelir? Neden Olur? Olanlar ve Tedavisi

Mide Mikrobu Nedir? Ne İyi Gelir? Neden Olur? Olanlar ve Tedavisi

Mide mikrobu; sık görülen enfeksiyonlar arasında yer alan ve kanser gibi hastalıkların oluşmasına sebebiyet veren, helicobacter pylori ismi ile de nitelendirilen bir bakteri türüdür...