yeniloji.com
Sağlık

Maigne Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Henüz yorum yazılmadı
Maigne Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?
Yeniloji 2201 görüntüleme

Maigne sandromu, bel ağrılarında çok sık olarak ortaya çıkan bir durumdur.

Maigne Sendromu Nedir, Ne Demek?

Belin alt ve üst kısımların çok sayıda sinir yer alır. Bu sinirlerde oluşan sorunlar direkt olarak insanları etkilerken bazen ağrı olarak ortaya çıkar, bazen de insanların hareketlerini kısıtlayacak düzeylere gelebilir. Alt sırt ve üst bel olarak isimlendirilen bölgelerde yer alan sinirler, bulundukları segmentlerden ayrılırsa bu durum maigne sendromu olarak isimlendirilmektedir.

Bu sendromun tanımının basit bir şekilde yapılması oldukça zordur ve en anlaşılabilir tanımını Robert Maigne isimli doktor yaptığından maigne sendromu olarak isimlendirilmiştir.

İnsanların sırt ve bel bölgelerinde çok sayıda omur yer alırken bu omurlar bulundukları bölgelerin özellikleri taşırlar. Ancak bölge değişimde yer alan omurlar her iki tarafın da özelliğini taşırken bu omurlarda yaşanan ağrılarda geçiş sendromu ya da diğer adıyla maigne sendromu teşhisi konulur.

Maigne Sendromunun Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Maigne sendromunun insanlarda farklı belirtileri olabilirken en sık görülen belirtisi belde yaşanan ağrılardır. Belde bölgesel olarak kronik ağrılar oluşur. İnsanlar, yaşantılarına ne kadar dikkat ederlerse etsinler bu ağrılardan kurtulmakta zorluk çekerler. Bu durumda kişiler Maigne sendromunun en önemli belirtisini görmeye başlamıştır. Bazı kişilerde karın ağrısı olarak da ortaya çıkmaktadır. Ancak karın ağrısının birçok farklı sebebi olduğundan bu belirtinin tek başına ortaya çıkması çok yeterli olmaz. Kasık bölgesinde hassasiyet ve bunun yanında yalancı kalça ağrısı, hastalığın diğer belirtileri olarak kabul edilir.

Maigne Sendromu Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Kişiler, herhangi bir hastalığa yakalandıklarında bunun sebebini merak etmeye başlarlar. Bu sebeplerin tekrar ortaya çıkmaması ve hastalığın tekrarlanmasını engellemek adına bu son derece doğru bir hamle olacaktır. Maigne sendromunda da kişiler birçok bel rahatsızlığında olduğu gibi günlük hayatlarında yaptıkları yanlış hareketlerin sonucuna katlanmaktadır. Sürekli olarak ayakta kalmalarına, ağırlık taşımalarına ya da bellerini zorlayacak olan hareketleri yapmalarına sebep olan durumlar varsa bu durumlarda maigne sendromu sıklıkla görülebilir. Bunun yanında zorlayıcı sporlarda da ciddi şekilde olumsuz sonuçları görülmektedir.

Maigne Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu rahatsızlığın tedavisinde fiziksel işlemler çok büyük önem taşımaktadır. Genel olarak bu tarz sorunlarda fıtık gibi rahatsızlıklar ortaya çıkarken ameliyatla tedavi edildiğinden bu rahatsızlıkta da insanlar bu tarz bir tedavi yöntemi beklerler. Ancak fizik tedavi sınıfında yer alan işlemler çoğu zaman bu rahatsızlığın ortadan kalkması için doğru bir hamle olacaktır. Yapılan hareketlerde bel kaslarının daha esnek bir hale gelmesini sağlamak asıl amaçtır. Bunun yanı sıra uyluk kaslarının gerilmesi için de özel hareketler uygulanır. Özel cihazlar ile bu bölgedeki sinirler de uyarılırken bu şekilde sonuca gitmek mümkün olmaktadır. Belinde ağrıları bulunan kişilerin %30'unda maigne sendromu görülürken hayat tarzının değiştirilmesi ve belirli önlemlerin alınması ile birlikte sonuca gidilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Koronavirüs Öksürüğü Nasıl Anlaşılır? Kuru Öksürük ile Arasındaki Fark Nedir?

Koronavirüs Öksürüğü Nasıl Anlaşılır? Kuru Öksürük ile Arasındaki Fark Nedir?

Covid 19 olarak adlandırılan koronavirüs; akciğerin iltihaplanmasını engelleyen hücrelere bağlanarak etkisiz hale getirip, akciğerin su depolamasına neden olan ve bunun sonucunda hasar meydana getirerek kişide yoğun bir öksürük oluşturan virüs olarak nitelendirilmektedir...

Hardal Otu Faydaları, Zararları ve Çeşitleri Nedir? Nasıl Pişirilir?

Hardal Otu Faydaları, Zararları ve Çeşitleri Nedir? Nasıl Pişirilir?

Hardal otu; turpgiller familyasına ait olan Akdeniz Bölgesi'nde yetişen, boyu yaklaşık olarak 50 cm'ye kadar uzayabilen, beyaz ve siyah olmak üzere iki türü bulunan bir bitkidir...

Karatay Diyeti Nedir? Ayda Kaç Kilo Verilir? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Karatay Diyeti Nedir? Ayda Kaç Kilo Verilir? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Karatay diyeti; içerisinde şekere, ekmeğe yer vermeyen ve kısa süre içerisinde zayıflama sağlamaya destek olan bir beslenme programıdır...

Kalorisi Yüksek Besinler Nelerdir? Kilo Aldırır mı?

Kalorisi Yüksek Besinler Nelerdir? Kilo Aldırır mı?

Kalorisi yüksek besinler, vücutta kolay bir şekilde yağa dönüşen ve kilo almaya neden olan gıdalar olarak bilinmektedir...