yeniloji.com
Zayıflama

İnsülin Direnci ile Nasıl Kilo Verilir?

Henüz yorum yazılmadı
İnsülin Direnci ile Nasıl Kilo Verilir?
Yeniloji 139 görüntüleme

İnsülin direnci; pankreastan salgılanan ve vücuttaki şekeri kontrol altında tutan insülinin özelliklerini ve etkisi göstermedeki zorluk olarak tanımlanır. Bu durum vücuttaki yağ oranının artmasına ve bunun sonucunda obezite gibi hastalıkların meydana gelmesine neden olur.

İnsülin Direnci Nasıl Kilo Verdirir?

Vücudumuzda kendiliğinden salgılanan insülin hormonu, tükettiğimiz besinlerden almış olduğumuz karbonhidratların sindirilmesini sağlayarak kana karışmasını ve kanda bulunan şekerin dokulara ulaşmasına yardımcı olur. Vücutta insülin direnci yüksek olduğunda ise bu durum gerçekleşemez ve hücreler enerji için şekeri kullanamaz. Şeker vücutta kaldığında yağ emilimi daha fazla artarak kilo alımı meydana gelir.

İnsülin direnci genetik yapı, az hareket, yüksek karbonhidratlı yiyecekler tüketmek ya da düzensiz beslenme gibi etkenlere bağlı olarak meydana gelmektedir.

İnsülin direnci ile kilo vermek için öncelikle vücutta insülin hormonu duyarlılığına göre beslenme yöntemi uygulanmalıdır. Bu nedenle herkes için aynı değil farklı diyet örnekleri uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra tüketilen besinler kan şekerinde dengeleyici bir etki meydana getirmelidir. Her vücudun günlük kalori ve şeker ihtiyacı farklıdır. Bu nedenle kişiye özel olarak hazırlanmış bir beslenme programı ile kilo verme eyleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

İnsülin Direncini Düşürmek ve Kırmak İçin Ne Yapmalı?

İnsülin direnci vücudun çalışma işlevlerini direkt olarak etkileyebilen bir sağlık sorunudur. Bu duruma karşı koymak hem daha sağlıklı bir yaşamı beraberinde getirir hem de ideal kiloya ulaşmaya destek olur. İnsülin direncini kırmak için öncelikle hareket etmelisiniz. Spor yaparak vücutta yağ birikmesini engeller. Eğer vücutta yağ birikirse obezite ve buna bağlı olarak insülin direnci ortaya çıkar. Bunun yanı sıra az ama sık yemek yemelisiniz. Yani amaç doymak değil, açlığı gidermek olmalıdır. Ayrıca sağlıklı beslenmeli ve alkolden uzak durmak gerekmektedir.

Metabolizmanın hızlanması insülin direncini kırmak için gerekli olan bir durumdur. Bunun için gün içerisinde 8 bardak su tüketmeye özen gösteriniz. Glisemik indeksi yüksek olan besinlerden uzak durunuz. Bunların yanında sağlıklı uyku ve stressiz bir yaşam tercih ediniz. Bu şekilde daha sağlıklı bir hayat sürdürebilirsiniz.

İnsülin Direnci Olanlar İçin Diyet Listesi

Eğer insülin direnciniz varsa karbonhidrat alımını azaltmanız gerekmektedir. Vücut için faydalı olan sağlıklı karbonhidratların alınması gerekmektedir. Diyet listenizde mutlaka sebze, meyve, tahıl ve süt ürünlerinin olması gerekmektedir. Şekerli ve tatlandırılmış içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü bu tarz içecekler insülin direncine katkıda bulunmaktadır. Alkollü içecekleri, meyveli içecekleri, yüksek fruktozlu mısır şurubu, buzlu çaylar ve meyve sularını diyette bulundurmamalısınız. Lifli beslenmek bu süreçte oldukça önemlidir. Enginar, bezelye, kabak, baklagiller, avokado ve brüksel lahanası gibi sebzeler diyetinizde olması gereken besinler arasındadır. Bunların yanında sağlıklı yağları tüketmeye, yeterli protein almaya, süt ve süt ürünleri tüketmeye Özen gösteriniz ve mutlaka porsiyon kontrolü sağlayınız.

İnsülin Direnci ile Kilo Verenler

Günümüzde pek çok kişi bu rahatsızlık sorununu yaşamaktadır. İnsülin direnci ile zayıflayanlar gerekli detaylara uyarak kısa süre içerisinde zayıflayabildiklerini ve ideal kiloya ulaşabildiklerini belirtmektedir. Sizler de beslenmeye dikkat edip, egzersiz gibi yöntemler uygulayarak insülin direnci kırıp kilo verebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Korse Takmanın Yan Etkileri ve Zararları

Korse Takmanın Yan Etkileri ve Zararları

Kadınların ve erkeklerin fit görünmek için kullandığı korseler, sıkılaştırıcı özelliği bulunan iç giysiler olarak adlandırılmaktadır...

Waist Trainer Korse ile Bel İnceltme

Waist Trainer Korse ile Bel İnceltme

Waist trainer korse; latex kumaştan elde edilen, inceltici ve sıkılaştırıcı özelliği bulunan, bölgesel zayıflama konusunda oldukça etkili olan esnek bir iç giysi modelidir...

Korse ile Terleyerek Zayıflama

Korse ile Terleyerek Zayıflama

Korse ile terleyerek kilo vermek için; neopren kumaştan elde edilmiş olan ve vücuda sauna etkisi sunan termal korselerin kullanılması önerilmektedir...

Altın İğne Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Altın İğne Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Altın iğne tedavisi; cildin yenilenmesini sağlayan, kalıcı olarak cilt lekelerinin giderilmesine destek olan ve bir uygulamadır...