yeniloji.com
Diyet

Aristo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Aristo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
Yeniloji 2224 görüntüleme

Aristo diyeti; filozof Aristo'nun vejetaryen özellikli beslenme tarzını esas alan ve mevsim meyvelerinin pişirilmeden tüketilmesini esas alan uzun süre tok kalmaya yardımcı bir beslenme programıdır.

Aristo Diyeti Nedir, Ne Demek?

Kolay ve hızlı kilo vermede son dönemin popüler uygulamaları arasında adı geçen Aristo diyeti, tüm ünlülerin doğum sonrası kilolarını vermek için uyguladıkları etkili bir yöntem. Dünyanın en yaygın olarak tercih edilen aristo detoksu ile 10 gün içinde 2 beden küçülmek mümkündür. Etkisi kişiden kişiye değişiklik gösterebilen kilo kayıplarının ise 4 ila 6 kilo arasında olduğu söylenebilir. Diyetin en güzel tarafı ise düzenli uygulanması halinde vücudun ihtiyacı olan enerjiyi yeterli şekilde karşılamasından geçiyor.

Aristo diyeti yaklaşık 21 günlük süreç içerisinde sebze ve meyve ile beslenerek hormonların düzenlenmesinden sorumlu epifiz bezinin temizlenmesini sağlar.

Son günlerde hemen hemen pek çok kişinin uyguladığı aristo diyet detoksunda her öğün çiğ sebze ve meyve tüketimi bulunur. Bunların yanında haşlanmış ya da ızgarada et, tavuk, balık ve yumurta gibi besinleri tüketebilirsiniz. Meyve olarak şeker oranı düşük olanları tercih edilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra metabolizmanın hızlanmasını sağlamak için bitkisel bazı çaylar içilebilmektedir. Bu beslenme programı tamamen glutensiz beslenmeyi sağlamaktadır. Böylece metabolizmanın ve hormonların düzenlenmesi sağlanmaktadır.

Aristo Diyeti Nasıl Yapılır?

Aristo diyeti yapmaya başlayan kişiler güne sabah erken saatlerde başlamalı. Yataktan kalkmadan yenecek yarım greyfurt güne zinde bir başlangıç yapılması için oldukça etkili bir gıda olarak karşımıza çıkıyor. Ancak sabah kahvaltısı tabi ki bu greyfurt değil. Zengin ancak ekmeksiz bir kahvaltı yapılması diyetin dikkat edilmesi gereken maddeleri arasında yer alıyor. Domates ve yeşilliklerden ağırlıklı olarak hazırlanacak kahvaltıya yeşil çay ve haşlanmış 1 yumurta dahil edilebilir. Yemekten kesilmeden sürdürülecek aristo beslenme programında öğle öğününde de protein ağırlıklı bir beslenme çeşidi uygun bulunuyor. Bu öğünde et, balık veya tavuk tercih edilebilir. 1 porsiyon etin yanında yağsız 1 kase yoğurt ve bol yeşillik salatası tercih edilebilir. Salatanın içinde,

  • Mısır
  • Patates ve
  • Havuca yer verilmemesi önemle hatırlatılan bir noktadır.

Akşam öğününde de öğle yemeğinde olduğu gibi 1 porsiyon protein, salata ve haşlanmış sebzeler eşliğinde tüketilmelidir. Aristo diyeti uygulamasında ağırlıklı besin kaynağının protein olduğu bilinmelidir. Bu nedenle vücudun ihtiyacı olacak karbonhidrata şekersiz meyveler, nektarin veya kayısı tercihi ile 4 ila 5 porsiyon arasında tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bolca yeşillik ve protein tüketimine yaklaşık olarak 3.günden itibaren alışan vücudun açlık çekmeyeceği ve 5.günden itibaren de yağ yakımına başlayacağı belirtiliyor. Karşımıza çıkan farklı diyet uygulamaları arasında yemek yedirerek kilo verdirmeyi amaçlayan Aristo diyetinin pek çok uygulamacıda etkili sonuçlar verdiği bilinen bir gerçektir.

Aristo Diyeti Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi?

Bu diyetin en önemli prensipleri arasında paketlenmiş, işlenmiş ve arıtışmış yiyeceklerden uzak durulması yatmaktadır. Gerçek tatları olan ve sağlıklı gıdalar eşliğinde pişirme yöntemlerine dikkat edilerek hazırlanacak öğünler yardımıyla verilecek kilonun kalıcı olduğu ve kısa süre içerisinde etkisini gösterdiği de bilinen bir gerçekliktir. Karbonhidrat, şeker ve şekerli meyvelerden uzak durulması gereken bu diyetin günde en az 2 litre sağlıklı ve temiz su içilerek de desteklenmesi gerekiyor. Metabolizma düzeni sayesinde zayıflama özelliği sunan bu beslenme programı sayesinde birkaç hafta içerisinde zayıflama sağlayabilirsiniz.

10 Günde 6 Kilo Verdiren Aristo Diyeti Zararları ve Yorumları

Bu beslenme programının normal şekillerdi bir zararı yoktur. Fakat kronik bir hastalığınız varsa ve ileri derecede seyrediyorsa diyet uygulamadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Aristo diyeti yapanların yorumları incelendiğinde oldukça etkili ve faydalı sonuçlar alındığı gözlemlenmektedir.

Bölgesel zayıflama için önerilen Aristo diyetinde ekmek, makarna ve pilavın en az 3 hafta boyunca tüketilmemesi önerilmektedir. Çiğ sebze ve meyve ile beslenmenin önemli olduğu bu diyette ilk üç hafta sonunda protein alımını da azaltmak gerekiyor. Bu diyetin uygulamasında haftada 2 gün sadece sebze ve meyve tüketilerek vücudun ihtiyacı olan detoksun yapılması sağlanıyor. Sağlık için ideal kilonuza inmeniz ve hayat kalitenizi de artırarak kendinize daha fazla zaman ayırmanız çok önemli bir konudur.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kakule Çayı Nedir? Zayıflatır mı? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Kakule Çayı Nedir? Zayıflatır mı? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Kakule çayı; Orta Doğu ve Asya mutfaklarında sıklıkla tercih edilen bir baharat türü olan kakuleden elde edilen, kafein içermeyen bitkisel bir çaydır...

Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik haftası hesaplaması bebeğin dünyaya ne zaman geleceğinin hesaplanmasına denmektedir...

Soğan Çorbası Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Soğan Çorbası Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Soğan çorbası; bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan, soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi hastalıklardan korumaya destek olan bu yemek kalp sağlığını ve beraberinde pek çok hastalığını önlemeye katkı sağlayan bir lezzettir...

Avian İnfluenza (Kuş Gribi) Nedir? Bulaşmaya Yolları ve Belirtileri

Avian İnfluenza (Kuş Gribi) Nedir? Bulaşmaya Yolları ve Belirtileri

Avian influenza; kuş gribi, tavuk vebası ya da bird flu gibi isimlerle de bilinen, influenza A virüsünün neden olduğu evcil ve yabani kanatlı hayvanlardan bulaşan, ölümcül sonuçların oluşmasına neden olan bir hastalık türüdür...