yeniloji.com
Beslenme

Ananas Suyu Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Tarifi ve Kalorisi

Henüz yorum yazılmadı
Ananas Suyu Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Tarifi ve Kalorisi
Yeniloji 1620 görüntüleme

Ananas suyu; vücudun onarılmasına yardımcı olan, sindirim sisteminin dengeli bir şekilde çalışmasına etki eden ve vücut ısısının korunmasına katkı sağlayan bir meyve suyu olarak tanımlanmaktadır.

Ananas Suyu Faydaları Nelerdir?

Tropik bir meyve olan ananas daha çok sıcak ülkelerde yetiş bir meyve türüdür. Dışı kabuklu ve için bol etli bir meyve olan ananas normal bir meyve gibi tüketilebilirken aynı zamanda suyu da içilebilmektedir. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineral özleri sayesinde vücudumuza birçok katkı sağlamaktadır. Özellikle havaların ısınması ile birlikte bu meyvenin tüketiminde de artış gözlemlenmektedir. Yüksek lif değeri ve C vitamini özelliği bulunan ananas suyu, gerek kilo vermek gerekse sağlıklı beslenmek isteyen pek çok kişinin tercihi haline gelmiştir. Ananas suyunun faydalarından söz edecek olursak:

  • C vitamini bakımından zengin olan ananas suyu vücuttaki toksin maddelerin ve serbest radikallerin giderilmesini sağlamaktadır. Vücudu temizleyici ve arındırıcı bu etkisi sayesinde aynı zamanda kalp ve damar rahatsızlıklarının önlenmesine de etki etmektedir. Hücrelerin yenilenmesine ve onarılmasına katkı sağlar. Bunlarla birlikte karaciğer ve böbrek sağlığını da olumlu yönde etkiler.
  • Vücuttaki enfeksiyonlara karşı vücut direncinin güçlenmesini sağlayan ananas suyu aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan bir ilaç etkisi meydana getirmektedir.
  • Bu doğal meyve suyunun içerisinde bromelain enzimleri yer almaktadır. Dokular için iltihap önleyici etki meydana getiren bu enzimler aynı zamanda iltihaba bağlı olarak gelişen acıların ve ağrıların giderilmesine de yardımcı olur.
  • Vücudun PH dengesinin kurulmasına yardımcı olan ananas suyu aynı zamanda sıvı dengesinin korunmasını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırarak cilt ve saç sağlığının korunmasına etki eder.

Ananas suyu ağız sağlığı göz sağlığı için de faydalı etkilere sahiptir. Anti-inflamatuar etkisi bulunan bu meyve suyu akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte içeriğindeki potasyum sayesinde kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Hem önemli hastalıkların önlenmesine yardımcı olur hem de vücutta genel bir fayda meydana getirmektedir.

Ananas Suyunun Zararları Var mı?

Faydaları ile bildiğimiz ananas olgunlaşmadan tüketildiği zaman vücutta toksik etkisi meydana getirir. bu da ishale neden olabilir. İçerisinde yer alan bromelain enzimi faydalıdır ama bu enzime fazla maruz kalmak kusma, ishal ve döküntü meydana getirebilmektedir. Kullanmış olduğunuz bir ilaç varsa birlikte almamaya dikkat ediniz. Bunların yanı sıra aşırı tüketilmesi mide ekşimesi ve reflüye neden olabilir. Böbrek hastalarının tüketim öncesinde doktora danışması tavsiye edilir. Hamile kadınların ve bebeklerin kullanımına uygun bir meyve değildir. Ayrıca alerjik etkiler de meydana gelebilmektedir.

Ananas Suyu Tarifi Nedir?

Evinizde ananas suyu hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler 1 tane ananas, 1 litre su ve isteğe göre bir miktar şekerdir. Ananasın kabuklarını soyup ufak ufak doğrayınız. Daha sonra bunları bir tenceye koyup üzerine su koyup kaynatınız. 15 dakika kaynattıktan sonra blenderdan geçirip buzdolabına koyunuz. Soğuk şekilde içebilirsiniz.

Ananas Suyunun Kalorisi Nedir?

Yaklaşık olarak 100 gram miktarında ananas suyunun kalorisi 60,2 kcal'dır. Hemen hemen 1 su bardağı ise 118 kalori olarak hesaplanmaktadır. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bu meyve suyunu diyet yapıyorsanız aşırı olmayacak şekilde tüketebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Tuz Lambası Yararları Nelerdir? Fiyatı ve Kullanımı

Tuz Lambası Yararları Nelerdir? Fiyatı ve Kullanımı

Tuz lambası; odadaki enerji dengesinin sağlanmasına, vücut için gerekli ve faydalı pek çok mineralin sağlanmasına ve aynı zamanda hoş bir görüntünün oluşmasına yardımcı olan bir kaya, taş parçasıdır...

Agraflı Korse Nedir? Ne işe Yarar? Kullananlar ve Fiyatları

Agraflı Korse Nedir? Ne işe Yarar? Kullananlar ve Fiyatları

Agraflı korse; ince ayarlanabilir askılardan yapılan ya da ağ kısmında korsenin vücutta daha iyi durmasını sağlan kopçaların olduğu korse modelidir...

Mide Botoksu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflayanlar ve Fiyatı

Mide Botoksu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflayanlar ve Fiyatı

Mide botoksu; kişide iştah kaybı meydana getirmek için uygulanan bir zayıflama yöntemidir...

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar ve Şampuanlar Nelerdir?

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar ve Şampuanlar Nelerdir?

Hem kadınlar hem de erkekler için bir problem haline gelen seyrelmeler, saç dökülmesine iyi gelen yağlar ile çözüme kavuşturulabilmektedir...