yeniloji.com
Yaşam

Kara Mantar Hastalığı Ne Demek? Bulaşıcı mı? Belirtileri ve Tedavisi

Henüz yorum yazılmadı
Kara Mantar Hastalığı Ne Demek? Bulaşıcı mı? Belirtileri ve Tedavisi
Yeniloji 278 görüntüleme

Bir tür enfeksiyon hastalığı olarak tanımlayacağımız kara mantar hastalığı; tıp dilinde Mukormikoz olarak bilinen ve oldukça tehlikeli sonuçlara sebep olan bir rahatsızlıktır.

Kara Mantar Hastalığı Ne Demek?

Oldukça nadir görülen fakat son zamanlarda Hindistan'da birçok kişinin etkilenmesine neden olan ve salgın olabilme endişe yaratan kara mantar hastalığı; bitkilerde, gübrede, çürüyen meyve üzerinde, çürümüş bir kütük ya da ağaçta, toprakta bulunan mucor küfüne maruz kalınması sonucunda oluşan bir hastalık çeşididir. Vücutta bir kesik, çizik olması ile ya da solunum yolu ile bulaşan bu enfeksiyon doğrudan beyni, sinüsleri ve akciğer etkisi altına almaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, HIV virüsü taşıyanlar, kanser hastaları ya da diyabetik olan kişilerde ciddi ve tehlikeli sonuçlara neden olabilmektedir. Kara mantar hastalığı Türkiye'de var mı diye merak edilmektedir. Bu hastalık ülkemizde daha çok diyabet hastalarını etkilemektedir.

Kara Mantar Hastalığı Bulaşıcı mı?

Dünya üzerinde salgın olarak nitelendirilen ve birçok kişiyi etkilemiş olan koronavirüs sonrasında kara mantar hastalığı endişe yaratmaktadır. Özellikle covid-19 hastalığı geçiren ve bağışıklık sistemi yorgun düşmüş olan kişiler için risk bulunmaktadır. Özellikle yoğun bakımda Steroidin yaygın kullanıldığı kişilerde görülebilir. Hindistan'da birçok kişide görülen mukormikoz nasıl bulaşır diye merak edilirken insan insana bulaşmasının söz konusu olup olmayacağı da araştırılmaktadır. İnsandan insana bulaşmayan bu mikrop, çevrede yer alan mantar küfleri sonrasında solunum yolu ile vücuda girebileceği gibi aynı zamanda kesik, ya da çizik gibi yaralar ile de nüfuz edebilir. Özellikle de bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişileri tehdit etmektedir.

Kara Mantar Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Vücuda girdiği zaman hızlı bir şekilde yayılma gösteren mukormikoz enfeksiyonu belirtilerine baktığımız zaman yüzde şişliklerin ve siyah lezyonların meydana geldiği görülmektedir. Hayati organlar olan kalp, akciğer ve beyne direkt olarak etki eden enfeksiyon, sinüslerde kızarıklıklar oluşturur. Ayrıca yüksek ateş gibi semptomlarda seyretmektedir. Öksürük ve yüz bölgesinde ağrı meydana gelir. Nefes darlığı oluşturan bu hastalık, kanlı öksürük ve kusma oluşturmaktadır. Zihinde bulanıklık söz konusu olur. Enfeksiyonun bulaştığı yerde sıvı birikmesi, şiddetli ağrı görülür. Ağız bölgesine bulaştığı zaman buradan hızlı bir şekilde beyne ulaşarak ölüme neden olmaktadır.

Mukormikoz Tedavisi Var mı?

Kara mantar virüsü tedavisi için erken tanı oldukça önemlidir. Bu hastalığın iyileştirilmesi için mantar enfeksiyonlarında kullanılan sentetik farmakolojik ajanları içeren antifungal tedavi ve aynı zamanda cerrahi işlemler uygulanır. Cerrahi temizlemeler ile enfeksiyondan kurtulma amaçlanır. Fakat bazı vakalarda bu yeterli olmaz ve ameliyat gerekebilir. Ameliyatı riskli olan bu hastalığın tedavisi ise zahmetli ve uzun bir süreçtir. Yaygın olarak günümüzde Hindistan'da görülmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hamilelikte Saç Boyanır mı? Bebeğe Zararları Var mı?

Hamilelikte Saç Boyanır mı? Bebeğe Zararları Var mı?

Hamilelikte saç boyama, birçok anne adayının merak ettiği konulardan biridir...

Manto Katmanı Nedir, Ne Demek? Özellikleri Nelerdir? Neyden Oluşur?

Manto Katmanı Nedir, Ne Demek? Özellikleri Nelerdir? Neyden Oluşur?

Manto; yer kabuğu ile çekirdek arasında bulunan, bulunduğu derinliğe göre farklı bir ısıya sahip olan, görece katı jeolojik bir katmandır...

Yeşil Kahve Zayıflatırmı? Kilo Vermek İçin Nasıl İçilir?

Yeşil Kahve Zayıflatırmı? Kilo Vermek İçin Nasıl İçilir?

Yeşil kahve; içeriğinde bulunan klorojenik asit sayesinde vücuttaki şeker emiliminin düşürülmesini sağlayan özelliği ve obeziteye karşı etkisi ile bilinen, zayıflamaya yardımcı bir besin maddesidir...

Nar Çekirdeğinin Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir? Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

Nar Çekirdeğinin Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir? Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

Nar çekirdeği; içeriğinde tanin, antisiyonin ve polifenol gibi antioksidan bileşenler içeren, en az meyvenin kendisi kadar faydalı olan bir besindir...