yeniloji.com
Sağlık

Kakule Çayı Nedir? Zayıflatır mı? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Henüz yorum yazılmadı
Kakule Çayı Nedir? Zayıflatır mı? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları
Yeniloji 1846 görüntüleme

Kakule çayı; Orta Doğu ve Asya mutfaklarında sıklıkla tercih edilen bir baharat türü olan kakuleden elde edilen, kafein içermeyen bitkisel bir çaydır.

Kakule Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Zencefilgiller familyasına ait olan kakule çayı, çeşitli hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılan bir içecek türüdür. Kakule bitkisinden yapılmaktadır ve sindirim sistemi için tam bir destekçidir. Sindirim sisteminin bütününde meydana gelen kabızlık, hazımsızlık, dizanteri, asitlik ve mide enfeksiyonları gibi durumlar sindirimi olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun sonucunda birçok hastalık ve beraberinde kilo dengesizliği oluşmaktadır. Gaz giderici özelliği bulunan kakule çayı mide ve bağırsakların rahatlamasını sağlamaktadır. Mide asidinin düzenlenmesine destek olurken beraberinde mide kramplarının giderilmesine de katkı sağlamaktadır. Şişkinlik problemlerinin önlenmesine ve iyileştirilmesine destek olur. Bağırsak parazitlerinin temizlenmesini sağlayarak, kabızlık ya da ishal gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur. Bununla birlikte reflü ve mide bulantısı problemlerinin iyileştirilmesine de katkı sağlar.

Bitkisel içerikli kakule çayı ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Hoş kokusu sayesinde kötü nefes problemlerinin önlenmesi ve iyileştirilmesi konusunda etkilidir. Antibakteriyel özelliği bulunan bu çay, ağızdaki kötü ve zararlı bakteriler ile mücadele eder ve onların yok olmasını sağlar. Ağız kokusunu giderme konusundaki etkisi bu özelliğinden gelmektedir. Bunlara ek olarak diş çürümesi, diş eti kanaması gibi durumları da en aza indirgemektedir.

Kakule Çayı Neye İyi Gelir?

İçeriğinde bol miktarda potasyum, magnezyum ve kalsiyum bulunduran kakule çayı, mineral bakımından oldukça zengindir. Bu minerallerin her biri kalp sağlığının korunmasına destek olmaktadır. Potasyum, kalp atış hızının dengelenmesini sağlar ve aynı zamanda kan basıncını düzenler. Bunların yanı sıra kanın pıhtılaşmasını önler ve felç gibi hastalıkların riskini azaltır. Kalp sağlığını korumak ve desteklemek için günde 2 bardak kakule çayının içilmesi tavsiye edilmektedir.

Kakule çayının içeriğinde bol miktarda A vitamini yer almaktadır. Bu vitamin sayesinde hafızanın güçlendirilmesine destek olmaktadır. Unutkanlığın önlenmesine yardımcı olmaktadır. Sakinleştirici özelliği bulunan kakule çayının anti depresan etkisi bulunmaktadır. Depresyon, kaygı, panik atak gibi depresyon problemleri için faydalı olmaktadır.

İdrar söktürücü özelliği bulunan kakule çayı, böbrek sağlığının korunması ve böbrek taşı gibi hastalıkların önlenmesini sağlar. Ağrılı idrara çıkma, yanma, nefrit gibi durumlar için oldukça faydalı sonuçlar meydana getirmektedir. Antioksidan açısından oldukça zengin olan bu bitki çayı vücutta serbest radikallerin giderilmesi konusunda faydalıdır. Bununla birlikte üst solunum yolu hastalıklarının önlenmesi ve iyileştirilmesi konusunda da destek olmaktadır. Son olarak cilt sağlığının desteklenmesi, yaşlanma ve leke belirtilerinin giderilmesi için etkilidir.

Kakule Çayı Zayıflatır mı?

Sindirim destekleyici özelliği bulunan ve bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlayan kakule çayı zayıflama konusunda destek olmaktadır. Özellikle kabızlık, hazımsızlık gibi problem yaşayan kişiler bu çayı tüketerek diyetlerinin daha etkili olmasını sağlayabilmektedir.

Kakule Çayı Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?

1 su bardağı kadar kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar kakule çayı ekleyiniz. Kakule çayı tarifi için 10 dakika kadar beklemesini sağlayınız. Daha sonra süzünüz ve içerisine isteğe göre az miktarda bal ekleyip tüketiniz. Tatlandırmak amacı ile beyaz şeker kullanımı doğru değildir. Çok fazla miktarda kakule çayının yan etkileri olabilmektedir. Nefes almakta güçlük, göğüs ağrısı, huzursuzluk etkisi gibi durumlar meydana gelebilir. Bu nedenle aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kabak Detoksu Zayıflatır mı? Kabak Detoksu Diyeti Nasıl Yapılır?

Kabak Detoksu Zayıflatır mı? Kabak Detoksu Diyeti Nasıl Yapılır?

Kilolarından çok kısa bir süre içerisinde kurtulmak isteyen kişiler kabak detoksu ile birlikte bunu gerçekleştirebilmektedir...

Zeytinyağının Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

Zeytinyağının Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

Zeytin ağacının meyvesinden elde edilen zeytinyağı, yeşilimsi ve sarımtırak bir renkte olan, yüksek oranda E vitamini barındıran ve cildi güneşi zararlı ışınlarına karşı korurken, saçların daha sağlıklı olmasına destek olan bitkisel bir yağdır...

Korse Takmak Ne İşe Yarar? Yağ Yakar mı?

Korse Takmak Ne İşe Yarar? Yağ Yakar mı?

Korse; bazı sağlık sorunlarının giderilmesinde tercih edilmesinin yanı sıra, günümüzde en çok kadınların zayıf gözükmek için kullandıkları esnek iç giysisidir...

Hızlı Kilo Almanın Yolları Kadınlar ve Erkekler İçin Nedir?

Hızlı Kilo Almanın Yolları Kadınlar ve Erkekler İçin Nedir?

Kadın ve erkeklerde farklı vücut yapılarının olması kilo alırken de farklılık yaratır...