yeniloji.com
Sağlık

Pasif İçicilik Nedir? Zararları Nelerdir? Bağımlılık Yapar mı?

Henüz yorum yazılmadı
Pasif İçicilik Nedir? Zararları Nelerdir? Bağımlılık Yapar mı?
Yeniloji 2191 görüntüleme

Sigara, puro, nargile ya da pipo gibi tütün ürünlerini kullanmayan ancak sürekli olarak kullanan kişilerin yanında bulunan insanlar pasif içici olarak isimlendirilmektedir.

Pasif İçicilik Nedir, Ne Demek?

Sigara ya da diğer tütün ürünlerinde dumanın bir kısmın vücut içerisine çekilirken bir kısmı da dışarı verilir. Eğer tüketicilerin yanında insanlar bulunuyorsa bu insanlar açığa çıkan duman karışmış havayı solumaya başlarlar. Tütün ürünlerini tüketmemesine rağmen beraber zaman geçirdikleri insanlar sebebiyle kendileri de dumana maruz kalan kişiler pasif içici olarak tanımlanmaktadır.

Pasif içicilik, en az sigara tüketmek kadar zararlı olan bir durumdur ve vücuda ciddi zararlar vermektedir.

Bu kişiler, yalnızca yanlarında bulundukları insanlar tütün ürünlerini tüketiyor diye bu ürünlerin zararlarına maruz kalmaktadırlar. Her yaştan insan buna maruz kalabilirken özellikle küçük yaştaki çocuklar için çok daha zararlı olabilmektedir.

Pasif İçici Olmak Bağımlılık Yapar mı?

İnsanlar içerisinde nikotin yer alan ürünlerin bağımlılık yaptığını bilirken bu ürünlerden kaçınmaya çalışırlar. Günlük hayatlarında insanlar farklı besinlerden nikotin alıyor olsalar da çok yüksek miktarda olmadığından bağımlılık yaratmamaktadır. Sigara ya da diğer tütün ürünlerinin dumanlarına maruz kalan kişiler için de bu geçerlidir. Sigara içen insanlar, sigaranın içerisinde yer alan nikotinin büyük bir miktarını vücutlarına aldıkları için etrafa üflenen dumanın içerisinde yoğun miktarda nikotin bulunmamaktadır. Bu da insanların sigara dumanına bağımlı olması için yeterli değildir. Birçok kişi sigara dumanından rahatsız olurken kokusunu sevmemektedir.

Pasif İçici Olmanın Zararları Nelerdir?

İnsanlar, sürekli olarak tünü ürünlerini kullanan kişilerin yanında kaldıklarında pasif içici konumuna gelirler. Bu durumda da birçok hastalığı geçirme riskler artmaktadır. Pasif içici durumuna uygun olan insanlar üzerinde yapılan araştırmalar, bu kişilerin sigara kullanımından kaynaklanan hastalıklara yatkın olduğunu göstermektedir. Pasif içicilerin, sigara dumanına maruz kalmayan insanlara göre bu hastalıklara 5 kat daha fazla yakalanma riskinin bulunduğu bildirilmektedir. Sigara sebebiyle ortaya çıkan kanser türleri, kronik ve akut solunum yolu hastalıkları pasif içicilerde sıklıkla görülebilmektedir. Bu sebeple de kişilerin sigara ya da diğer tütün ürünlerini tüketmemelerinin yanı sıra dumanından da uzak durmaları gerekmektedir. Bu sayede hastalıklardan korunarak olabildiğince düşük seviyede zarar görmüş olurlar.

Pasif İçiciliğin Çocuklara Yan Etkileri Nelerdir?

Belirli bir yaşa gelmiş olan insanlar, rahatsız olacakları ya da kendilerine zarar verecekleri bir ortamda olduklarını düşünürlerse kendi hür iradeleri ile birlikte bu ortamı terk edebilirler. Ancak bebeklerin ya da çocukların bu şansı bulunmamaktadır. Bu yüzden de pasif içici nüfusunun büyük bir kısmını çocuklar oluşturmaktadır. Çocukların yanında sürekli olarak tüketilen tütün ürünlerin, onların yetişkin insanlara göre çok daha hassas olan bedenlerinde büyük zararlar oluşturabilmektedir. Özellikle kronik bronşit ve astım rahatsızlıklarının ortaya çıkmasında pasif içicilik çok etkili olur. Sürekli olarak öksürme, balgam çıkarma ve burun tıkanıklığı da çocuklarda görülebilen ekstra zararlarıdır. Tüm dünyada insanlar tütün ürünlerini tüketen kişiler sebebiyle pasif içici durumunda kalabilirken bunun zararlarını ömür boyu vücutlarında görmeye başlayacaklardır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Haşhaş Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Özellikleri ve Zararları

Haşhaş Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Özellikleri ve Zararları

Asya kökenli bir bitki olan haşhaş bitkisi; siyah, beyaz ve sarı olmak üzere 3 çeşit ile karşımıza çıkan, demir, bakır, kalsiyum, potasyum, manganez, çinko ve magnezyum bakımından zengin bir ot türüdür...

Kan Uyuşmazlığı Hastalığı Nedir? Neden Olur? İğnesi ve Tedavisi

Kan Uyuşmazlığı Hastalığı Nedir? Neden Olur? İğnesi ve Tedavisi

Kan uyuşmazlığı; hamilelikte annenin RH negatif, bebeğin ise RH pozitif olduğu zaman meydana gelen bir durumdur...

Kudret Narı Faydaları Nelerdir? Zayıflama Sağlar mı?

Kudret Narı Faydaları Nelerdir? Zayıflama Sağlar mı?

Kudret narı; A, B1, B2, C vitamini açısından oldukça zengin, içerisinde yüksek miktarda lif barındıran, mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi hastalıklarının iyileşmesi için tavsiye edilen bir meyvedir...

16 Saat Aç Kalınan Diyet Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti ile Zayıflayanlar ve Faydaları

16 Saat Aç Kalınan Diyet Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti ile Zayıflayanlar ve Faydaları

16 saat aç kalınan diyet; intermittent fasting ismi ile bilinen ve aynı zamanda aralıklı oruç diyeti olarak da nitelendirilen bir kilo verme yöntemidir...