yeniloji.com
Diyet

HCG Diyeti Nedir? Listesi, Yapanlar ve Yorumlar

Henüz yorum yazılmadı
HCG Diyeti Nedir? Listesi, Yapanlar ve Yorumlar
Yeniloji 163 görüntüleme

HCG diyeti; HCG hormonundan ilham alınarak düzenlenmiş olan, metabolizmanın hızlanmasına ve yağ yakım oranının artmasına destek olan bir beslenme programıdır.

HCG Diyeti Nedir, Ne Demek?

HCG iğnesi ya da damlasının ilave edilmesi ile uygulanan hcg diyeti, vücudun uyarılması ve yağ yakımının gerçekleşmesi gibi etkiler meydana getiren bir beslenme yöntemidir. Eğer HCG nedir diye merak ediyorsanız bu bir protein bazlı hormondur. Gebelik döneminin ilk günlerinden itibaren artış göstermektedir. Erkeklerde bu hormon vardır ama yüksek olursa kanser riski barındırmaktadır. HCG diyeti de aynı şekilde bu hormondan uyarlanarak yapılmıştır.

Vücutta açlık modu meydana getirerek yağ yakımının oluşmasını teşvik eden hcg iğnesi hakkında farklı görüşler bulunmaktadır. Bazı görüşlere göre bu d diyette uygulanan damlaların ve iğnelerin vücutta plasebo etkisi oluşturmaktadır. Günümüzde birçok kişi bu diyeti uygularken, sağlıklı bir şekilde zayıflama da sağlamaktadır.

HGC Diyet Listesi Nasıl Yapılır?

Sistematik bir beslenme programı olan HCG diyeti listesi uygulanırken ve hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Oldukça düşük kalori içermektedir. Ayrıca diyet döneminde alınması gereken yağ miktarı da çok azdır. HCG aşısı diyeti aşamalarına bakacak olursak eğer;

1. Aşama: 2 gün boyunca kalori ve yağ değeri yüksek olan besinler tüketilir. Bununla birlikte doktor reçetesi ile hcg damlası ve iğnesi de kullanılmaktadır.

2. Aşama: Gün içerisinde yalnızca 500 kalori alınabilir. Doktorunuzun sizin için uygun gördüğü HCG alımını 3-6 haftada boyunca devam ettiriniz.

3. Aşama: HCG hormonu alımı durdurulmalıdır. 3 hafta boyunca şeker ve nişasta içeren yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Günden güne ise kalori alımı artırılmalıdır.

Bu aşamalar sonrasında verilen kilo belirlenmelidir. HCG diyeti boyunca bol miktarda sıvı alımı sağlayınız. Katı, sindirimi zor gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Kronik hastalığınız varsa eğer, doktora danışmadan uygulamayınız.

HCG Diyetinde Ne Yenir?

Sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olan HCG diyeti yemek listesi için bir örnek belirtecek olursak şöyledir:

1. Yükleme Aşaması: Kahvaltıda 2 haşlanmış yumurta, 1 su bardağı ılık süt ve 4 badem tüketiniz. Öğle yemeğinde 1 su bardağı ton balığı ya da mantar salatası yiyiniz. Ara öğün olarak 10 kabuklu fıstık ve 1 su bardağı yeşil çay tüketiniz. Akşam yemeğinde ise 1 orta boy kase mercimek çorbası, 1 porsiyon ızgara sebze yiyiniz.

2. Kilo Verme Aşaması: Kahvaltıda 1 tane haşlanmış yumurta yiyiniz ve ayrıca 1 su bardağı yeşil çay tüketiniz. Öğlen yemeğinde, 1 orta boy kase mercimek çorbası içiniz. Akşam yemeğinde yarım tabak bardağı haşlanmış fasulye, 1 porsiyon karışık yeşillik yenir.

3. Bakım Aşaması: Muzlu yulaf ezmesi, 1 su bardağı kahve ya da yeşil çay içiniz. Öğle yemeğinde 1 kase salata ya da çorba il1 1 su bardağı lor peyniri yiyiniz. Atıştırmalık olarak 1 su bardağı yeşil çay ve 1 tane bisküvi yiyiniz. akşam yemeğinde ise ızgara tavuk, 1 porsiyon sebze ve 1 su bardağı ılık süt içiniz.

Yağ yakmaya yardımcı olan HCG diyetinin metabolizmanın hızlandırılmasına destek olmaktadır. Fakat bazı uzmanlara göre bu diyet ile verilen kilonun düşük kalorili olmasından kaynaklanır. Düşük kalori ve yağ oranı nedeniyle her bünye için uygun değildir.

HCG Diyeti Yapanlar ve Yorumlar

Son yıllarda oldukça popüler olan HCG diyeti yorumlarına baktığımızda etkili sonuçların alındığı gözlemlenmektedir. Fakat bu diyet sonrasında kaslarda azalma da söz konusu olabilir. Vücutta açlık hissi oluşturduğu için savunma etkisi ile birlikte metabolik yavaşlama söz konusu olabilir. Yani vücut bu durumla baş edebilmek için kalori yakımını azaltır. Bu diyeti savunanlara göre ise kas değil yağ yakımı sağlanmaktadır.

HCG diyeti yan etkileri olabilen bir beslenme programı olduğu için dikkatli şekilde tüketilmelidir. Bu diyetin güvenli ve etkili olup olmaması konusunda farklı görüşler söz konusudur. Uzman bir doktora danışmadan uygulamayınız.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hipoglisemi Diyeti Nasıl Yapılır? Hipoglisemi Diyeti ile Zayıflama

Hipoglisemi Diyeti Nasıl Yapılır? Hipoglisemi Diyeti ile Zayıflama

Tükettiğimiz gıdalar, bağırsakta ayrışarak, kanda glikoz oluşturarak tüm vücuda yayılırlar...

Endorfin Hormonu Nedir? Ne Zaman Artar?

Endorfin Hormonu Nedir? Ne Zaman Artar?

İnsan vücudunda mutluluk hormonu olarak bilinen bazı nörotransmitterler (nöronlar arası elektriksel mesaj taşıyıcılar) vardır...