yeniloji.com
Sağlık

Unutkanlık Sebepleri Nelerdir? Genç Yaşta Unutkanlık Nasıl Giderilir?

Henüz yorum yazılmadı
Unutkanlık Sebepleri Nelerdir? Genç Yaşta Unutkanlık Nasıl Giderilir?
Yeniloji 13 görüntüleme

Kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen unutkanlık, modern yaşamın getirmiş olduğu stres ve birtakım olumsuz şartlar sonucunda gerçekleşen, aynı zamanda farklı hastalıkların belirtisi olarak da nitelendirilebilen bir durumdur. Unutkanlık sebepleri hastalığın etkilerine, şiddetine göre değişkenlik göstermektedir.

Unutkanlık Sebepleri Nelerdir? Neden Olur?

Pek çok kişinin yaşadığı bir sorun haline gelen unutkanlık neden olur sorusu birçok kişinin merak ettiği ve araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Çoğunlukla orta yaşlarda meydana gelen bu durum stres, yoğun bir şekilde çalışmak, cep telefonu kullanımı, dengesiz beslenme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Alzheimer ve demans gibi hastalıklar ile nitelendirilse de her unutkanlık hastalık olarak kabul edilmemektedir. Yani bazı unutkanlıklar basit sebeplere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Unutkanlık sebeplerini şu şekilde nitelendirmek mümkündür:

  • Parkinson gibi santral sinir sistemini etkileyen birtakım hastalıkların oluşması,
  • Kafa travmalarının oluşması
  • Kaygı bozukluğu, depresyon ve stres gibi birtakım psikolojik etmenlerin meydana gelmesi
  • Telefon ve bilgisayar gibi teknolojik aletleri gereğinden fazla kullanmak
  • Düzensiz beslenmek ve sağlıklı beslenmemek
  • B12 ve D vitamini bileşenlerin vücutta eksik olması, yeterli oranda alınmaması
  • Vücutta tiroid hormonu bozukluklarının oluşması
  • Birtakım kronik hastalıkların olması
  • Alkol ve uyuşturucu gibi maddelerin kullanılması

Bu maddelerin her biri unutkanlık nedenleri arasında gösterilmektedir. Düzensiz bir yaşam tarzı ve gerekli şekilde beslenmemek hafıza problemlerine neden olabilmektedir. Bunu gidermenin yöntemi ise düzenli uyku, sağlıklı beslenme, alkol, sigara ve uyuşturucu gibi alışkanlıklardan uzak durulmasıdır. Unutkanlık eğer bir hastalığa bağlı olara gelişiyorsa bunun tedavi edilmesine yönelik birtakım tedavilerin uygulanması gerekmektedir.

Genç Yaşta Unutkanlık Nasıl Giderilir?

Bazen birtakım nedenlere bağlı olarak gelişen, bazense bazı hastalıkların belirtisi olarak ifade edilen genç yaşta unutkanlık her geçen gün yaş ortalamasını düşüren bir rahatsızlık olarak nitelendirilmektedir. İnsan beyninde milyarlarca hücre bulunmaktadır. Bu hücreler sürekli olarak birbiriyle iletişim halindedir. İnsan yaşlandıkça beyni de yaşlanır ve buna bağlı olarak hücre kaybı meydana gelir. Bu durum sadece yaşlılarda değil aynı zamanda genç insanlarda da görülebilmektedir. Bunu engellenmenin yolu ise hafızayı güçlü, dinç tutacak birtakım aktivitelerin yapılmasıdır.

Eğer ki ara sıra unutkanlık yaşıyorsanız bu endişe edilecek bir durum değildir. Fakat bu sık sık tekrarlanıyorsa ve normal bir unutkanlığın çok ötesindeyse mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. Unutkanlığı önlemek için hesap makinesi kullanmayın ve hesaplarınızı elinizle yapmaya çalışın. Şarkı ya da şiir sözü ezberleyiniz. Telefon numaralarını ezberlemeye çalışın. Kağıt oyunları oynayın ya da çaprak bulmacalar çözün. Günlük cep telefonu kullanımınızı azaltın ve aynı zamanda cep telefonu konuşmalarınızı sınırlandırın. Aşırı yağlı yemeklerin tüketiminden uzak durunuz. Aşırı alkol tüketimi yapmayınız. Sigaryı bırakın ve düzenli bir şekilde spor yapın. Basit unutkanlıklar bu şekilde giderilebilmektedir. Eğer günlük yaşamınızı etkileyecek kadar unutkanlık yaşıyorsanız uzman bir doktora başvurunuz.

Unutkanlık Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki her unutkanlık hastalık değildir. Unutkanlık hastalığının belirtileri baktığımızda kişi için özel olan eşyalarını kaybetmesi, özel olan günleri unutması, ocaktaki yemeğin unutulması, kapının üzerinde anahtar unutulması, sık sık karşılaşılan insanların isimlerini unutmak, sohbet ve diyalog sırasında cümlelerin unutulması belirtiler arasında yer almaktadır. Bol bol kitap okumak, zihni güçlendirecek aktiviteler yapmak bu durumun giderilmesi için etikili olmaktadır.

Unutkanlık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Eğer ki unutkanlık hastalığı belirtileri yaşıyorsanız ve bu günlük hayatınızı önemli ölçüde etkiliyorsa nöroloji uzmanına gitmeniz gerekmektedir. Yapılan testler sonrasında birtakım tanılar koyularak tedavi gerçekleştirilmektedir. Psikolojik olabilecek olan bu durum aynı zamanda alzheimer ya da demans gibi hastalıklar sonucu da gerçekleşebilir. Unutkanlık tedavisi nedene bağlı olarak gerçekleştirilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Pitaya Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Türkiye'de Yetişir mi?

Pitaya Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Türkiye'de Yetişir mi?

Pitaya meyvesi; kaktüs ailesine ait olan ve diğer bir ismi ile ejder meyvesi olarak tanımlanan, antioksidan açısından oldukça zengin olan tropikal bir meyvedir...

Deve Dikeni Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Deve Dikeni Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Deve dikeni bileşikgiller ailesinden gelen ve birbirinden farklı arazi koşullarında yetişen bitki türüdür...

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morlukları; vücuttaki melanin maddesinin artmasına bağlı olabileceği gibi aynı zamanda genetik sebeplerden dolayı da oluşabilir...

Korse Giymenin Püf Noktaları Nelerdir? Korse ile Bel İnceltme

Korse Giymenin Püf Noktaları Nelerdir? Korse ile Bel İnceltme

Korse, genel olarak vücuttaki fazlalıkların gizlenmesi ve yaklaşık olarak 1-2 beden daha ince gözükmek için tercih edilen, hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilebilen bir üründür...