yeniloji.com
Sağlık

Grip belirtileri sonrası hasta olmamak için tavsiyeler

Henüz yorum yazılmadı
Grip belirtileri sonrası hasta olmamak için tavsiyeler
Yeniloji 2197 görüntüleme

Grip belirtileri meydana geldiğinde hasta olmamak için daha fazla su içilmesi gerekmektedir. Çünkü su vücuttan toksin atmaya yardımcı olur ve bakteri, virüs gibi zararlı maddelerin vücutta yer etmesine engel olur.

Grip Olmak Üzereyken Ne Yapılmalı?

Kış aylarında havaların soğuması ile birlikte grip kaçınılmaz bir hastalık haline gelmektedir. Genç, yaşlı dinlemeksizin pek çok kişi bu hastalığa yakalanabilir. Çoğu zaman bir virüs ya da bakterinin vücuda girmesi ya da üst solunum yollarında üşütme gibi etkilerin meydana gelmesi grip oluşumuna neden olmaktadır. Grip kendini boğazda kaşıntı, geniz akıntısı ve hapşırma gibi etkilerle göstermektedir. Bu tarz bir durum meydana geldiğinde sık aralıklarla su içilmesi gerekmektedir.

Vücutta halsizlik, kırıklık, kas ve eklem ağrıları meydana gelmişse grip olmak kaşınılmazdır ve acilen toparlanmak için sağlıklı beslenmeli ve su içmeyi arttırmalısınız.

Grip olacağınızı anladığınızda bedeninizi sıcak tutmaya dikkat ediniz. Soğuk almamaya ve soğukta kalmamaya özen gösteriniz. Aynı zamanda dinlenmeye vakit ayırınız. Vücudunun dinlenmesin, sağlayarak enerji depolamasını sağlayabilirsiniz. Eğer boğazınızda ağrı ve kaşıntı meydana geliyorsa ılık şeyler içiniz ve boğazınızı bir bezle çok sıkı olmayacak şekilde sarınız. Ada çayı ya da papatya çayı gibi bitki çayları ile gargara yaparak iltihap azaltabilirsiniz. Böylece bağışıklığın güçlenmesini sağlayarak gribi engelleyebilirsiniz.

Grip Belirtileri Nelerdir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Eğer çabuk hasta oluyorsanız bağışıklık sisteminiz yeteri kadar güçlü değil demektir. Bu durumu düzeltmek için ise sağlıklı beslenme, sebze ve meyve tüketme, yeterli sıvı alımı gerçekleştirme, vitamin eksikliği ya da kansızlık gibi durumları engelleme sağlanmalıdır. Grip virüsü vücut işleyişini kısa sürede bozarak mukus üretimi meydana getirerek kişinin nefes almasını engelleyici, öksürük oluşumuna neden olan geniz ve burun akıntısının oluşmasına neden olmaktadır. Burun tıkanıklığı başladığında bol miktarda su içilmelidir.

Vücudunuzda gribin belirtilerini hissediyorsanız fakat henüz olmadıysanız uyumaya çalışın. Uyku vücudun dinlenmesi için oldukça önemli bir dinlenme süresidir. Ateş gribin ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Bacaklarınız soğuk kompresler yaparak ateşin düşmesini sağlayabilirsiniz. Vücudunuzda ağrılar meydana geliyorsa bu vücudunuzun virüsleri etkisiz hale getirmeye çalışırken sinirlere baskı yapması anlamı gelir. Bu durumda dinlenmelisiniz ve bulunduğunuz odayı havalandırmalısınız.

Grip Olmamak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle belirtmek gerekir ki grip olduğunuzda koruyucu nitelikli antibiyotik kullanmayınız. Hijyen grip olmamak için en önemli kriterlerden biridir. Şöyle ki ellerinizi sık sık yıkarsanız virüslerin vücudunuza ulaşmasını daha etkili bir şekilde engelleyebilirsiniz. Eğer çevrenizde grip ya da nezle birileri varsa o kişilerle aynı eşyaları kullanmamaya özen gösteriniz. Ayrıca bulunduğunuz yeri de sık sık havalandırınız. Ağız sağlığına dikkat edin ve aynı zamanda dinlenin. Yapılacak olan işlerinizi erteleyerek dinlenmeye özen gösteriniz. Dinlenmediğinizde vücudunuz halsiz düşer ve hastalık vücuda kolay bir şekilde yerleşir.

Grip Nasıl Geçer? İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Tavuk çorbası, paça çorbası, mandalina, portakal, greyfurt, zencefil, kuşburnu, bal, sarımsak, adaçayı, ıhlamur gibi besinler ve bitki çayları gribin atlatılması konusunda oldukça faydalı etkiler sunabilmektedir. Uzmanlara göre antibiyotik içmek gribin iyileşmesini hızlandırmıyor. Hatta çoğu zaman gerekli görülmüyor. Sizler de sağlıklı beslenerek ve vitamin alarak bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Majör Depresyon Nedir, Ne Demek? Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Majör Depresyon Nedir, Ne Demek? Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Majör depresyon; üzüntü, çaresizlik, konsantrasyon kaybı ve değersizlik gibi duygulara yol açan ve kişinin günlük yaşantısını önemli ölçüde etkileyen bir rahatsızlık çeşididir...

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Diş gıcırdatma; farkında olmadan yapılan bir diş sıkma hastalığıdır ve tıp dilindeki adı bruksizm olarak tanımlanmaktadır...

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Doğal Yöntemler Nelerdir? Nasıl Beslenmeliyiz?

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Doğal Yöntemler Nelerdir? Nasıl Beslenmeliyiz?

Saç dökülmesini engellemek için birçok insanın düzenli şekilde uyguladığı doğal yöntemler ve beslenme programıdır...

Kilo Almak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir? Ne Yapmalı?

Kilo Almak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir? Ne Yapmalı?

Kilo vermek kadar kilo almak da bazı durumlarda çok zor olabilirken bunun için insanların doğal yöntemlere yönelim göstermesi gerekmektedir...