yeniloji.com
Zayıflama

Rooibos Çayı Tarifi Nedir? Nasıl Demlenir? Zayıflayanların Yorumları

Henüz yorum yazılmadı
Rooibos Çayı Tarifi Nedir? Nasıl Demlenir? Zayıflayanların Yorumları
Yeniloji 285 görüntüleme

Rooibos çayı, Güney Afrika da yetişen bir çay olarak bilinse de ülkemizde kızıl çay ve siyah çay olarak bilinir ve oldukça faydalı, lezzetli bir çaydır.

Rooibos çayı Nedir? özellikleri Nelerdir?

Aslında kökü kızıl çalı denen bir bitkinin kökünden elde edilen bu çayın birçok özelliği bulunmaktadır. Yüzyıllardır bilinen bu çay birçok araştırmaya da tabi tutulmuştur. Tadı tatlı bir çayı andıran bu çayı içerken de şeker kullanmaya gerek duyulmaz. Tadı biraz farklı olsa da mineral bakımından oldukça zengin olan bir çay olarak biliniyor. Özelikle yapılan araştırmalar sonucu mineral değerlerinin yüksek olması bu çayın daha fazla araştırmaya tabi tutulmasına neden olmuştur.

Rooibos çayı, hem zayıflamak için hem de genel vücut sağlığı için kullanılabilen bir içecektir.

Bitki çayları arasında hem tadı hem de etkileri ile oldukça tercih edilen bir çeşit olan bu doğal çay, sindirim sistemi problemlerinin giderilmesine destek olur ve aynı zamanda birçok rahatsızlık için faydalı etkiler meydana getirir.

Roybos çayının Faydaları Nelerdir?

Birçok sağlık sorununa çözüm olan rooibos çayı özelliklerini ve faydalarını sıralamak gerekir ise;

  • Kansere karşı koruyor.
  • Kolesterolü özelikle kötü kolesterolü düşürmesi ve dengelemesi ile öne çıkıyor.
  • Alzheimer hastalığına karşı koruyucu önlem almaktadır.
  • Sindirimi kolaylaştırıyor ve bağırsak tembelliğine çözüm buluyor. Bu sayede hazımsızlık sorunun gideriyor. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıyor.
  • Diş sağlığında da etkili bir çay özellikle içerisinde bulunan florid ile dişlerin daha sağlam olmasını sağlıyor.
  • Çinko bakımından da zengin olduğu için cilt hastalıklarında da kullanılabiliniyor. Ayrıca gargara olarak da kullanmak mümkündür.

Rooibos çayı Tarifi Nedir? Nasıl Demlenir?

Rooibos çayı bir zayıflama ürünü olarak satılmasa da bu ürün ile zayıflayanlar bulunuyor. Tabi diyet ve spor ile desteklerlerse bunun yanı sıra çayı yapmakta oldukça kolay olmaktadır. Vereceğimiz tarif hem kızıl hem de yeşil olarak kurutulmuş çay için geçerlidir. Çayı yapmak için büyük bir bardak sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı kadar kuru çayı içine atıp demlenmesi için değil bu çayı sağlık için içmelidir. Ayrıca söylemek isteriz ki çayın içindeki telveden rahatsız oluyorsanız süzgeç ile süzebilirsiniz. Eğer tadına alışamadıysanız o zaman içine birkaç damla limon sıkmanızı önerebiliriz.

Kızıl çayın Zararları Var mı? Zayıflayanların Yorumları Nelerdir?

Doğal içerikli rooibos çayı ile zayıflayanlar bu çayı doğal bir metabolizma düzenleyici ve hızlandırıcı olduğunu belirtmektedir. Fakat kullanım için uygun olmayan bir kesim de bulunmaktadır. Bu çayın birçok faydasının olmasına rağmen bilinen birkaç yan etkisi de bulunmaktadır. Bu yan etkileri ise; içerisinde diğer çaylara oranla daha fazla tannik içerdiği için özellikle kanser hastalarının kullanımı pek önerilmiyor. Bunun yanı sıra demir eksikliği, Akdeniz anemisi ve kansızlık sorunu olanlarında içmesi uygun değildir. Ayrıca hamile olan ve yeni doğu yapmış bayanlarında içmesi önerilmez. Bunun yanı sıra süt veren annelerinde bu çayı içmeleri bebek açıcından sorun oluşturabiliyor. Bu yüzden süt veren annelerin de sütü kestikten sonra içmeleri daha uygun olacaktır. Hormon hastalıklarından ötürü kanser olan hastalarında bu çayı içmeleri uygun olmamaktadır. Sizin de anlayacağı üzere faydalı olarak bilinen bir çay olsa da bazı hastalıkları ve özel durumları olanların kullanmaması daha iyi olacaktır.

Rooibos çayı piyasada birçok yerden bulabilirsiniz. Ayrıca rooibos çayı satan internet siteleri de bulunmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Rooibos Çayı Nasıl Kullanılır? Zayıflayanlar ve Yan Etkileri

Rooibos Çayı Nasıl Kullanılır? Zayıflayanlar ve Yan Etkileri

Rooibos çayı, kızıl çalı bitkilerinden olan ve Güney Afrika'da yetişen kırmızı ve yeşil renkte olan çaydır...

Bel İncelten Korse Zayıflatırmı? Bel İnceltici Korse Nasıl Kullanılır?

Bel İncelten Korse Zayıflatırmı? Bel İnceltici Korse Nasıl Kullanılır?

Kadınların daha ince görünmek için kullandıkları bel inceltici korse zayıflama üzerinde de etkili olduğu düşünülen ürünlerden bir tanesidir...

Aloe Vera Jeli Nasıl Kullanılır? Cilde Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Jeli Nasıl Kullanılır? Cilde Faydaları Nelerdir?

Aloe vera; kozmetik dünyasının vazgeçilmez içeriklerinden biridir ve genel olarak cildi güzelleştirmek için kullanılır...

Keten Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde de yetişen keten tohumunun zararları ve faydaları insanlar için çok önemli olurken çok sayıda kişi düzenli olarak kullanmaktadır...